Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat z rozrusznika nietypowe zastosowanie.

ronuch 15 Mar 2014 21:48 2109 10
 • #1
  ronuch
  Level 11  
  Witam!
  Mam w domu automat z rozrusznika chyba z malucha i chcę go zastosować do uchylania małej klapki. Sam skok automatu jest wystarczający ale potrzebuje on sporo prądu. Można go np przewinąć na inną średnicę drutu żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd - dodam że nie potrzebuje dużej siły?
  Nie chcę gotowego elektromagnesu bo robiąc coś samemu można się czegoś nauczyć.
 • #2
  cezars65
  Level 24  
  Ja bym zastosował siłownik od centralnego zamka .... też na 12v i o wiele mniejszy pobór prądu ..... .
 • #3
  ronuch
  Level 11  
  Jeden siłownik rozebrałem ale okazało się że jest tam silniczek. Dodatkowo powiem że musiał by klapkę utrzymać w pozycji otwartej np 1 godz
 • #4
  cezars65
  Level 24  
  No tak , ale powiedz co spodziewałeś się zobaczyć we wnętrzu obudowy siłownika ??. Siłowniki do centrala spotyka się o różnej sile , tak że myślę , że udało by się dobrać taki co jak nazwałeś miał by utrzymać klapkę ( nie wiem jaką ciężką-ty wiesz) przez godzinę.
 • #5
  manta
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ani jedno, ani drugie, nie nadaje się do pracy ciągłej. Do tego zasilanie urządzenia przez godzinę, tylko po to aby utrzymać klapkę w jednej pozycji, jest nielogiczne. W oparciu o elektromagnes, możesz zastosować mechanizm krzywkowy, a w wypadku siłownika c. zamka mechanizm sprężynowy.
 • #6
  ronuch
  Level 11  
  Klapka nie waży więcej jak 0,5 kg. Co rozumiesz przez mechanizm krzywkowy lub sprężynowy?
 • #7
  ronuch
  Level 11  
  Znalazłem dwa fajne elektromagnesy jeden na 220V AC i drugi na 12V DC oba są bardzo fajne ale niestety po ok 10 minutach pracy ciągłej są już mocno ciepłe. Co zrobić żeby mniej się grzały bo chce żeby mógł pracować w skrajnych wypadkach ok 3 godzin ciągle? Zmiana zasilania tylko nie wiem na jakie - doradzicie coś?
 • #8
  tata1
  Level 20  
  Ja zrobiłem podnoszenie klapki stycznikiem (dorobione cięgno). Trzeba wyrzucić styki ze sprężynkami, by nie dzwonił i miał lżej. Cewka przystosowana do pracy ciągłej. Znajdziesz cewki na 12, 24, 48, 230 i 400V. Tak ze wybór duży.

  U mnie taki stycznik pilnuje pieca już 6 rok, cewka 230V podłączona do wyjścia sterującego dmuchawą w sterowniku CO.

  Może niezbyt ładne, duże - ale skuteczne.
  Stycznik przymocowany do drzwiczek popielnika - otwiera się razem z nimi.

  Automat z rozrusznika nietypowe zastosowanie.
 • #9
  ronuch
  Level 11  
  Fajny pomysł tylko trochę to duże. Co do zasilania mojego elektromagnesu to kupiłem wczoraj potencjometr 100om 10W i zobaczymy przy jakiej rezystancji będzie mógł być długo zasilany.
 • #10
  landy13
  Level 31  
  Jeśli to ma być do pieca, to zerknij na to rozwiązanie. Podnosi całkiem ciężką klapę.
 • #11
  ronuch
  Level 11  
  Niestety też spore gabaryty i do tego koszta sterownika. Na moim siłowniku koszta są niskie bo w zasadzie wszystko mam w domu. Co do zasilania to wstawię rezystor ok 40 om i myślę że będzie mógł pracować dłużej - ale to wyjdzie po testach.