Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C72233-A40-A1 - Co to jest za głośnik

kjurek 15 Mar 2014 22:34 2037 18
 • #1 15 Mar 2014 22:34
  kjurek

  Poziom 16  

  Witam, Chciałem zapytać szanowne grono fachowców którzy się lepiej znają co to za głośniki ; C72233-A40-A1.
  Wpadły mi w ręce 3 sztuki w bardzo dobrym stanie, wręcz idealnym. Na Googlach znalazłem że producentem jest Siemens, moc 6W, oporność ok 4,7 ohm. Mają bardzo miękką membranę miękko zawieszoną i grają super.
  Może ktoś wie jaką mają wartość i co prezentują.
  Dołączam fotki tego cudeńka.
  C72233-A40-A1 - Co to jest za głośnik C72233-A40-A1 - Co to jest za głośnik C72233-A40-A1 - Co to jest za głośnik
  Pozdrawiam Jurek

 • #2 16 Mar 2014 00:04
  PawelMajda
  Poziom 14  

  Prezentują małą moc i wysoką efektywność. To prawdopodobnie szerokopasmówki.

 • #3 16 Mar 2014 12:51
  398216
  Usunięty  
 • #4 16 Mar 2014 15:23
  PawelMajda
  Poziom 14  

  Używając 'prawdopodobnie' zabezpieczyłem się na wypadek, gdybym się mylił, ale wnioskując po kopułkach, czy jakkolwiek powinienem nazwać dodatkowy element wewnątrz, jest to głośnik szerokopasmowy.
  6W nie było chyba nigdy jakąś wielką mocą...

 • #5 16 Mar 2014 16:45
  398216
  Usunięty  
 • #6 16 Mar 2014 17:07
  kjurek

  Poziom 16  

  Zapomniałem napisać, że średnica głośników to 8 cali - 20 cm. Membrana jest bardzo miękka i rzeczywiście na membranie są wytłoczone pierścienie. Mogą one powodować, że membrana "faluje", dzieli się i przez to pokrywa szerokie pasmo.
  Dodam jeszcze że głośnik ten ma bardzo miły dźwięk przyjemny dla ucha.
  Skuteczność też jest niezła a bas jest hiper. Próby robiłem bez obudowy, aż strach pomyśleć co będzie jak zrobić jakąś paczkę lub wykorzystać gotowca.
  Dziękuję za zainteresowanie i odzew.
  Pozdrawiam

 • #7 16 Mar 2014 17:17
  398216
  Usunięty  
 • #8 16 Mar 2014 17:42
  PawelMajda
  Poziom 14  

  Skoro głośnik ma dobry bas nawet 'free air', to można by się pokusić o dwa głośniki odgrodowe i do tego subwooferek BR na trzeciej sztuce

 • #9 16 Mar 2014 17:59
  398216
  Usunięty  
 • #10 16 Mar 2014 23:14
  dominator8
  Poziom 20  

  PawelMajda napisał:
  Skoro głośnik ma dobry bas nawet 'free air', to można by się pokusić o dwa głośniki odgrodowe i do tego subwooferek BR na trzeciej sztuce

  Witam. Jestem ogromnym zwolennikiem tego typu rozwiązań. Uważam, że w zakresie średnio-wysokotonowym takie rozwiązanie jest po prostu najlepsze - bez dwóch zdań.

  dj-MatyAS napisał:
  Po trzecie - co znaczy "obudowy odgrodowe" - Open Baffle? Tym bardziej bez sensu - są to (według mnie oczywiście) "audiofilskie wynalazki" - wymagające znacznie więcej uwagi, niż klasyczna obudowa BR - chociażby ze względu na ich ustawienie w pomieszczeniu...

  Legendarna wręcz brzmienie obudów typu free-air (OB) to nie jest mit tylko fakt. Kiedyś też byłem mocno sceptyczny. Jednak po usłyszeniu kilku rozwiązań np. na głośnikach SABA czy Lowther zmieniłem zdanie.. Wiele ludzi nie akceptuje takiego rozwiązania "obudowy" ze względu na brak obudowy.

 • #11 17 Mar 2014 09:20
  398216
  Usunięty  
 • #12 17 Mar 2014 12:10
  dominator8
  Poziom 20  

  dj-MatyAS napisał:
  Gusła i zabobony są dobre na wsi zabitej dechami i to w XVIII wieku co najwyżej.
  Jeśli ktoś ma ochotę - niech się bawi. Ale nie poparte żadnymi wiarygodnymi pomiarami i możliwością ich oparciu o naukowe wytłumaczenie - będzie to tylko legenda o smoku.


  Niestety i tutaj nie ma Pan racji. Istnieje mnóstwo publikacji głównie w USA gdzie w sposób naukowy i profesjonalny dokonywane są pomiary takich zestawów - mówiąc o pomiarach nie mam na myśli mikrofonu WM za 5 zł tylko profesjonalnie przygotowane pomieszczenie pomiarowe oraz profesjonalne narzędzia i obróbka danych. Okazuje się, że obudowa zamknięta czy BR, która niweluje co prawda zwarcie akustyczne wnosi szereg, podbarwień pogłosów (harmonicznych w zakresie częstotliwości rezonansu materiału z którego jest wykonana). Materiał z jakiego jest wykonana może jedynie wpłynąć na przesunięcie tego zjawiska (spektrum częstotliwości rezonansu i harmonicznych) w kierunku wyższych częstotliwości, wskutek poprawy sztywności lub zwiększenia tłumienia co jednak problemu nie rozwiązuje - mówiąc inaczej raczej ciężko jest wykonać nierezonującą, doskonale sztywną obudowę głośnikową. Słyszalny pogłos ze strony nawet gołej deski jest kilkakrotnie mniejszy niż ze strony obudowy i to można stwierdzić przy pomocy nawet słuchu.

  dj-MatyAS napisał:
  Niestety - w ogromnej większości tego typu legendy wymyślają ludzie nie mający pojęcia o tym o czym mówią, a tym bardziej co robią. A inni potrafią to sprytnie wykorzystać - podstawki pod kable głośnikowe, kable sieciowe w oplocie z czystego jedwabiu i obowiązkowym ekranie ze złoconej miedzi - to jeden z przykładów że wmówić można wszystko

  Podstawki marmurowe pod głośniki, kable za niebotyczne sumy to próba wykorzystania naiwności ludzkiej, audio-vodoo - nic więcej. Od dłuższego obserwuję, że pewien dwuwymiarowy schemat myślenia istniejący w rozumowaniu wielu polskich audio-entuzjastów nie pozawala konstruktywnie i twórczo myśleć - to fakt.

  dj-MatyAS napisał:
  Podstawowa zasada obudowy (nie ważne czy BR, czy compact) to oddzielenie akustyczne fali dźwiękowej emitowanej przez tylną stronę membrany od tej emitowanej z przodu. Żadna OB tego nie zapewni, więc jasne jest że charakterystyka wypadkowa (wynikająca z efektu zwarcia akustycznego) będzie daleko odbiegać od płaskiej

  W przypadku tonów średnich i wysokich nie zachodzi zjawisko zwarcia akustycznego (bądź w minimalnym stopniu) więc powyższe stwierdzenie odnosi się jak rozumiem do dolnego pasma częstotliwości.

  dj-MatyAS napisał:
  O ile brzmienie wzmacniaczy lampowych można nazwać bardziej przejrzystym i miłym dla słuchacza (chociażby ze względu na inny rodzaj zniekształceń niż we wzmacniaczach tranzystorowych (- chociaż i w tej dziedzinie ostatnio można odnotować znaczny postęp na "plus" co do jakości brzmienia), to zawsze kawałek deski będzie od doskonałości daleki

  Chciałbym zrozumieć Pana punkt widzenia dlaczego "kawałek deski" zawsze będzie daleki od doskonałości.

 • #13 17 Mar 2014 12:43
  PawelMajda
  Poziom 14  

  Osobiście słuchałem takiej konstrukcji (OB) i co oczywiste nie miały tak mocnych niskich tonów jak zwykłe konstrukcje BR, ale jest spora różnica w brzmieniu średnich i wysokich tonów.
  Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że membrana działa z mniejszym oporem (nie ma ciśnienia w obudowie) i wyższe częstotliwości są odtwarzane lepiej. To oczywiście mój punkt widzenia, ale jak wyżej wspomniał dominator8, jest mnóstwo zagranicznych tego typu konstrukcji i są do odnalezienia w Internecie ich pomiary.

  Odpowiednio dobrana odgroda oraz głośnik naprawdę mają ładne brzmienie, inne od konstrukcji Bass - Reflex.

  Jest troszkę o konstrukcji takowej opisane na tej stronie;
  (proszę wkleić w wyszukiwarkę i pierwszy wynik)
  'Open Baffle Speaker Design - Room Friendly Dipoles'


  [Strona jest po angielsku]

 • #14 17 Mar 2014 13:10
  398216
  Usunięty  
 • #15 17 Mar 2014 15:22
  dominator8
  Poziom 20  

  dj-MatyAS napisał:
  Zrobił, najlepiej jak umiał, pomalował plakatówką (bo mniejsze odbijanie fali dźwiękowej), nawet specjalne złącza założył; MUSI GRAĆ NAJLEPIEJ...Sam doskonale o tym pewnie wiesz - może jeszcze się do tego nie przyznajesz, ale jesteś na dobrej drodze. Nie zatrzymałeś się w miejscu, a to już sukces.

  Hmm czy chociaż w jednym zdaniu napisałem coś o tym, że moje konstrukcje są najlepsze?? Nigdy nie były, nie są i nie będą, jestem wobec siebie bardzo krytyczny. Stwierdziłem jedynie, że OB to zupełnie nowa jakość, zupełnie inne podejście do muzyki i co za tym idzie zupełnie inny przekaz - dla mnie bez porównania lepszy. Na audiostereo.pl jest "polski" wątek poświęcony OB gdzie użytkownicy wymieniają się spostrzeżeniami, sugestiami projektami. Wiele tysięcy wpisów potwierdza tylko fakt, że jest to co najmniej ciekawa alternatywa dla tkzw. oklepanych, tradycyjnych projektów i pewnie z jakiś przyczyn warto się temu głębiej przyjrzeć.

  dj-MatyAS napisał:
  Dokładnie to samo jest z OB. Pisałem w poprzednim poście - nietypowy wygląd, podstawa bardziej, lub (częściej) mniej naukowa dla potwierdzenia że to najlepsza "obudowa" na świecie... i zawsze ktoś się nabierze. A jak już kupi za tysiące, albo zrobi - musi się podobać - nie ma innego wyjścia

  Akurat moje podejście jako statystycznego polaka to: zrobić coś z niczego. Proszę mi wierzyć, że dobre OB (bez basowe) można zrobić za 400zł (z głośnikami, materiałem itp).

 • #16 17 Mar 2014 17:28
  398216
  Usunięty  
 • #17 17 Mar 2014 17:38
  PawelMajda
  Poziom 14  

  Panowie, może wydzielimy z tego wątek osobny o tego typu obudowach, bo troszkę się offtopic zrobił :)

 • #18 17 Mar 2014 20:05
  dominator8
  Poziom 20  

  Też tak uważam. Po prostu nie lubię gdy ktoś używając rzadkich argumentów próbuje drążyć temat tylko po to by postawić na swoim - to niepoważne i śmieszne. Taka sytuacja występuje niestety w większości wypowiedziach tego Pana i to na różne tematy (znaczna ilość osób z którym podejmuje dialog czuje się urażonych, poniżonych ale pewnie to ja mam ze sobą problem). Przepraszam za ten zbędny wywód ale chciałem przedstawić mój punkt widzenia.

  Wracając do głównego tematu ja bym w oparciu o te głośniki zrobił kolumny szerokopasmowe - tutaj bym zastosował obudowy zamknięte 20-25 litrowe. Oczywiście tak wykonane obudowy poddałbym jeśli to możliwe weryfikacji przy pomocy mikrofonu. W tego typu rozwiązaniach bardzo często pojawiają się również głośniki wstęgowe, które stroi się wysoko (20-25kHz tak, że ich charakterystyka przenoszenia tylko w niewielkim stopniu oddziałuje na głośnik szerokopasmowy) - np. głośniki "Fostex" dopala się w ten sposób. Ich celem nie jest kreowanie dźwięku tylko subtelne zwiększenie szczegółowości. Głośnik szerokopasmowy jest, świetnym rozwiązaniem jeśli ktoś lubi posłuchać wokalu, prostej muzyki instrumentalnej, muzyki chóralnej, w tej kwestii wręcz niezastąpiony.

 • #19 20 Mar 2014 22:44
  kjurek

  Poziom 16  

  Widzę, że wywołałem niemałe zamieszanie swoim tematem. Jako że nie jestem specjalnym znawcą - audiofilem i nie zamierzam bawić się w budowę paczek proponuje aby zajął się tym spec od dźwięków. Jeśli byłby ktoś zainteresowany tymi głośnikami proszę o kontakt przez PW.
  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME