Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega8535 Bascom

Karollo_82 06 Kwi 2005 23:16 2554 19
  • #1 06 Kwi 2005 23:16
    Karollo_82
    Poziom 15  

Do mikrokontrolera ATMega8535 podłączyłem rezonatr kwarcowy o częstotliwości 11,052 MHz i kondensatory 33pF. Nie wiem dlaczego jeżeli zapalam diodę na wyjściu portu na sekundę Waitms 1000 (Bascom), to nie trwa to przez sekundę tylko około 1,3-1,4s al;bo i dłużej. Co może być przyczyną. Poza tym maksymalna prędkość komunikacji z pecetem przez RS232 to 4800 bodów. Przy większych prędkościach pojawiają się błędy.

0 19
  • #2 06 Kwi 2005 23:28
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ustawiałeś Fusebits, aby zaprząc kwarc do pracy ? Fabryka Atmela domyślnie dała mu wolne... ;)
    Light-I

0
  • #3 06 Kwi 2005 23:36
    Karollo_82
    Poziom 15  

Light_I napisał:
    Ustawiałeś Fusebits, aby zaprząc kwarc do pracy ? Fabryka Atmela domyślnie dała mu wolne... ;)
    Light-I

Jaki FuseBit? Możecie powiedzieć o tym coś więcej?? Jestem raczkujący w tej dziedzinie. Kwarc raczej chodzi tylko tak jakby miał mniejszą cząstotliwość.

0
  • #4 06 Kwi 2005 23:40
    LordBlick

Wszystko jest opisane w dokumentacji.
    Po polsku też się znajdzie na google, bo taki problem na tym forum to przeważnie 5 razy dziennie, wystarczy "szuknąć".... ;)
    Pozdrawiam, Light-I

0
  • #5 07 Kwi 2005 00:08
    Karollo_82
    Poziom 15  

Light_I napisał:
    Wszystko jest opisane w dokumentacji.
    Po polsku też się znajdzie na google, bo taki problem na tym forum to przeważnie 5 razy dziennie, wystarczy "szuknąć".... ;)
    Pozdrawiam, Light-I

No to pięknie :( Nie chciało mi się czytać i tłumaczyć z angielskiego. Postanowiłem pobawić się sam i myślałem że trafię na odpowiednie ustawiania Fuse Bit. Coś zmieniiłem i teraz nic mi nie chodzi, nawet nie daje się zaprogramować. Zmieniłem (dokładnie nie pamiętam) internal rezonator na low XTal czy coś takiego. Jak przywrócić poprzedni stan bo już nawet zaprogramować nie moge, a jak wchodze na zakładke FuseBits to mam komunikat: READLB entry not found. Proszę pomóżcie mi bo już bieałej gorączki dostaję!!!

0
  • #7 08 Kwi 2005 17:31
    Karollo_82
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedno pytanko, może ktoś wie jaka jest różnica między układami ATMega8535 i ATMega8535L ?? Gdzieś znalazłem info że 8535L zawiera w sobie RTC, czy to prawda?

0
  • #8 08 Kwi 2005 17:47
    LordBlick

e-L-Ka ma tylko możliwość zasilania niższym napięciem nawet 1,8V żadna ATmega nie ma RTC, zerknij do wątku też z dzisiejszą datą, gdzie to wyjaśniam...
    Nie ma znaczenia czy L, czy nie, obie wersje mają Timer2. Jako źródło najbardziej wiarygodne polecam stronę producenta i dokumentacje tam zawarta, link już podałem wyżej.
    Light-I

0
  • #9 08 Kwi 2005 20:14
    Scalp0
    Poziom 10  

mikrokontrolery juz tam maja ze jesli nawet ustawisz ze ma 1 s swiecic LED to bedzie albo dluzej albo krocej . Tak mi sie wydaje ...... Dlatego zrobienie np. zegara nie jest takie super proste gdyz nie wystarczy f. Wait No ale pewnosci nie mam :P

0
  • #10 08 Kwi 2005 21:22
    LordBlick

Scalp0 napisał:
    mikrokontrolery juz tam maja ze jesli nawet ustawisz ze ma 1 s swiecic LED to bedzie albo dluzej albo krocej .
    Bzdura, to Bascom tak ma, bo twórca nie był w stanie do końca przewidziec, czego piszący program będzie uzywał, a czego nie bedzie chciał uzyć. Akurat układ, o którym mowa można synchronizować dodatkowym kwarcem, takim jaki jest w każdym elektronicznym zegarku i tu różnice w kwestii sekund widać dopiero po paru ładnych dniach.
    Light-I

0
  • #11 09 Kwi 2005 16:20
    Karollo_82
    Poziom 15  

Light_I napisał:
    Odłącz od układu i podłącz kwarc na zewnętrznym generatorze na 74HCT14. Dodam, iż mam na stanie programator równoległy, w razie niepowodzenia.
    Pozdrawiam, Light-I

No dobra ale co mam podłączyć do wyprowadzeń XTAL (te żółte na schemacie)? Domyślam się że rezonator kwarcowy, ale o jakiej częstotliwości? To musi być 1Mhz, czy może być większy? (Chodzi mi o generator zewnętrzny na 74HC14 z postu Light_I powyżej)

0
  • #12 09 Kwi 2005 22:16
    LordBlick

Może być ten sam, co go wylutowałeś z układu, bo i tak by tam przeszkadzał... ;)
    Pozdrawiam, Light-I

0
  • #13 09 Kwi 2005 22:35
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Karollo_82 napisał:

No to pięknie :( Nie chciało mi się czytać i tłumaczyć z angielskiego. Postanowiłem pobawić się sam i myślałem że trafię na odpowiednie ustawiania Fuse Bit. Coś zmieniiłem i teraz nic mi nie chodzi, nawet nie daje się zaprogramować. Zmieniłem (dokładnie nie pamiętam) internal rezonator na low XTal czy coś takiego. Jak przywrócić poprzedni stan bo już nawet zaprogramować nie moge, a jak wchodze na zakładke FuseBits to mam komunikat: READLB entry not found. Proszę pomóżcie mi bo już bieałej gorączki dostaję!!!

Szkoda, że nikt Cię nie uprzedził na co powinieneś uważać przy grzebaniu w fusebitach. Nie miałbyś niepotrzebnych stresów i na forum było by czyściej. A tak wątek się rozrasta...

Masz dwie fazy szeregowego programowania ATMega (przez ISP), w pierwszej fazie przestawiasz generator z wewnętrznego na dowolny inny i musisz się ratować dołączaniem zewnętrznego kwarcu, układu RC lub generatora. W drugiej fazie blokujesz programowanie szeregowe i wtedy ratuje Cię tylko programator równoległy. Oczywiście możesz od razu wykonać fazę drugą i zablokować programowanie procesora.

Tak to widzę "z lotu ptaka", bo pomimo zablokowania mojego pierwszego ATMega i tak nie doczytałem do końca dokumentacji (a przeprogramowałem ich już kilkanaście).

Po prostu nie tykam tych bitów, których działania nie znam.

0
  • #14 15 Maj 2005 14:58
    lechoo
    Poziom 39  

marek_Łódź napisał:
    W drugiej fazie blokujesz programowanie szeregowe i wtedy ratuje Cię tylko programator równoległy.

Z tego co wyczytałem z kartach katalogowych, to w procesorach ATmega nie ma możliwości zablokowania programowania szeregowego przez SPI.
    Cytat:
    Notes: 1. The SPIEN Fuse is not accessible in Serial Programming mode.

0
  • #15 15 Maj 2005 16:43
    marek_Łódź
    Poziom 36  

lechoo napisał:
    marek_Łódź napisał:
    W drugiej fazie blokujesz programowanie szeregowe i wtedy ratuje Cię tylko programator równoległy.

Z tego co wyczytałem z kartach katalogowych, to w procesorach ATmega nie ma możliwości zablokowania programowania szeregowego przez SPI.
    Cytat:
    Notes: 1. The SPIEN Fuse is not accessible in Serial Programming mode.

Piszę o blokowaniu programowania szeregowego, a nie o tym konkretnym bicie SPIEN.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1483014&highlight=#1483014
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic298299.html

Sam też mam procesor, którego nie mogę (nie umiem) odblokować przez ISP.

Jeśli ktoś zna algorytm postępowanie z tego typu usterką przy poomocy ISPa, niech go opisze na elektrodzie. Z pewnością wielu użytkowników ATMELI będzie mu wdzięcznych.

ps. na Elektrodzie robi się gęsto od takich problemów

0
  • #16 15 Maj 2005 16:52
    LordBlick

Ja ma na to sposób - programowanie w trybie podwyższonego napięcia na RESET(12V) - mam uniwersalną podstawkę ZIF... ;)

0
  • #17 15 Maj 2005 17:07
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Light'­­­­I napisał:
    Ja ma na to sposób - programowanie w trybie podwyższonego napięcia na RESET(12V) - mam uniwersalną podstawkę ZIF... ;)

podajesz 12V na RESET, dołączasz ISP i yusch?????

Dopisane:

(do poniższego postu) szkoda!!! Może faktycznie zamiast programatora równoległego zrobić jakiś "odwieszacz". Tyle, że każdy w miarę myślący człowiek zrobi taki błąd raz, czy dwa razy w życiu (i procesor wędruje do szuflady ad calendas Graecas). Poza tym taki odwieszacz to już jest programator.

0
  • #18 15 Maj 2005 17:36
    LordBlick

Nic nie pisałem o ISP... ;) Po prostu dla ATtiny12 nie można nazwac tego programowaniem równoległym... ;)

0
  • #19 15 Maj 2005 23:02
    crazy_phisic

A mozeby tak pokusic sie o zaprojektowanie odwieszacza ?? ;) wystarczyl by 2313 i kilka jumperkow do wyboru rodzaju procesora... mialby tylko jedna funkcje: ustawialby fusy tak zeby widoczny byl przez ISP.

Pozdrawiam

0
  • #20 15 Lis 2005 22:23
    Karollo_82
    Poziom 15  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mój problem rozwiązałem stosując zewnętrzny generator na 74HCT14, dzięki podpowiedzi Light-I. Jak bedziecie mieli podobny problem to polecam to rozwiązanie, ponieważ w krótkim czasie można "ożywić" naszą ATMege. Jeszcze raz załączam schemat generatorka :)

0