Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja sat/dvbt w bloku 4-ro kondygnacyjnym

cenoley 16 Mar 2014 12:30 1068 4
 • #1 16 Mar 2014 12:30
  cenoley
  Poziom 10  

  Proszę o opinię , która wersja instalacji będzie sprawniej działała.Blok 3 piętra ,5 klatek po 12 mieszkań w każdej.Pierwsza opcja to to dwie niezależne instalacje(dwa maszty z antenami) z wykorzystaniem multiswitcha 9/32.
  Druga - jeden maszt (jedna antena sat/dvbt) - multiswitch kaskadowy 9/32, za nim multiswitch 9/12.Najdłuższa odległość to parter - max ok.30m. Kabel Triset 113 PE żelowany , F-ki kompresyjne.

  0 4
 • #2 16 Mar 2014 17:15
  Fotodetektor

  Poziom 30  

  Jeden zestaw na cały blok ;)

  0
 • Pomocny post
  #4 17 Mar 2014 13:02
  irekr
  Moderator

  Cenoley: prawda jest także że takie instalacje zawsze trzeba kalkulować.

  Trzeba przeliczyć koszty dla instalacji pojedynczej i dla instalacji dwu lub trzy "rdzeniowej"
  Może się okazać że koszt kabli dla pojedynczej stacji czołowej będzie znacznie wyższy niż dla dwóch lub trzech niezależnych instalacji.
  Zaleta instalacji niezależnej jest mniejsza podatność na awarie - jak padnie to jedna to "tracisz pół bloku", a nie cały blok.
  W sumie antena satelitarna z konwerterem i uchwytem to wydatek około 200 zł, może się okazać że położenie kabli pomiędzy klatkami będzie kosztowało więcej - takie magistrale wykonuje sie kablem który kosztuje już około 5 zł/m (a musisz ułożyć 5 kabli w "magistrali") - jest grubszy i o mniejszym tłumieniu. Oszczędność jest tutaj najgorszym doradcą, bo biednego nie stać na robienie ze złych materiałów.

  Kartka lub kalkulator w garść i starannie wszystko policz, ile będzie kosztował "pion", jak optymalnie rozprowadzić kable z mieszkań do multiswichy, (licz po dwa kable na mieszkanie), sama antena to stosunkowo niewielki wydatek. Najdroższa jest siec kablowa i to musi być zrobione dobrze.

  Jakiś czas temu robiłem podobną instalację w budynku z czterema klatkami, 3 piętra po 2 mieszkania na pietrze. Postawiłem dwa zestawy anten ale pomiędzy nimi jest położona pięć kabli magistrali na wypadek uszkodzenia którejś z anten, co zawsze może mieć miejsce, a nie zawsze są warunki by wejść na dach i cokolwiek poprawić.

  Na stronie Dipola masz kilka przykładów wykonania takich instalacji i wykaz sprzętu jaki jest potrzebny. Na spokojnie trzeba to przeliczyć na pieniądze....

  0
 • #5 17 Mar 2014 13:31
  cenoley
  Poziom 10  

  irekr dzięki. Dwie niezależne maja jednak więcej ...zalet.. Temat do zamknięcia.

  0
  Szukaj w 5mln produktów