Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega16 - Obrotomierz na Atmedze.

Gunslinger 16 Mar 2014 12:52 1743 7
 • #1 16 Mar 2014 12:52
  Gunslinger
  Poziom 29  

  Witam. Z racji że lada dzień dotrze do mnie programator postanowiłem zacząć pracę nad pierwszym projektem, mianowicie obrotomierzem do pojazdów 2T. Projekt nie łatwy jak na początek. Ukończyłem tylko kurs dawnego dioda.pl, i napisałem kilka prostych programów dla nauki, dlatego nie mogę się zdecydować co do rozwiązania. Po 3 dniach poszukiwań znalazłem masę rozwiązań, lub samych podpowiedzi. Każde(a) inne(a). Mianowicie przykładowe rozbieżności:
  1. Źródło sygnału. Tu zależnie od rodzaju maszyny różne rozbieżności. Niektórzy poradzili wpinanie się w cewkę / kombinowanie z platynkami itp. / oraz sposób który najbardziej mnie interesuje, czyli z przewodu W. N. Sposób dobry ze względu na uniwersalność, ale problemy stwarza napięcie - 40-50 tys. V. Nikt z wypowiadających się osób nie potrafił obliczyć jakie wyindukje się napięcie w kablu owiniętym, a ja w szkolę biorę dopiero sprzężenie cewek. Jednak ktoś podsunął sposób jaki zastosował. Użył diody led połączonej z masą i owijał kabel aż zaczęła świecić. Można by w ten sposób uzyskać napięcie poniżej 10 V, zmierzyć je multimetrem i zastosować odpowiedni rezystor (chociaż nie wiem jak na niego wpłyną impulsy napięcia).
  2. Sposób zliczania. Poradzili zastosowanie NE555 zamieniającego częstotliwość na wzrost napięcia, a następnie pomiar przez ADC. Zastosowanie Transoptora (lub rezystora przy niższych napięciach), zliczanie impulsów przez Timer.
  3. Częstotliwość pomiaru i pomiar czasu. Częstotliwość dla mnie minimum to 1HZ (raz na sekundę), ale najlepiej koło 5Hz (co 20ms). Z pomiarem czasu pomiaru polecali zastosowanie timera, lub po prostu Wait ms.
  4. Sposób pomiaru. Tu dwie metody. Ilość impulsów w czasie, lub czas od jednego do drugiego impulsu. Nie wiem z czym mikrokontroler lepiej sobie poradzi.

  Acha, i jeszcze na koniec jak to ma wyglądać. Mikrokontroler planuje Atmega16 (ze względu na ilość wejść), a jako wskaźnik wyświetlacz 8 segmentowy x4, który posiadam, lub diody led. Niektórzy z elektrodowiczów już robili takie konstrukcję, mógłbym liczyć na pomoc przy projekcie?

  0 7
 • Pomocny post
  #2 16 Mar 2014 13:02
  Mateusz@
  Poziom 17  

  Kolego po co wywarzać otwarte drzwi??
  http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2711.pdf
  Atmega16 do obrotomierza to lekka przesada. Można multipleskować.
  Jeśli chciałbyś zrobić obrotomierz analogowy (wskazówkowy) to polecam zrobić tak:
  układ filtracji impulsów taki jak w AVT ---> jakiś mały AVR -----> serwo modelarskie.

  0
 • #3 16 Mar 2014 13:25
  Gunslinger
  Poziom 29  

  Dziękuje za podpowiedź. Później przeczytam bo piszę z Xperi, na której nie działa mi offive suit. Do serw trzeba by było nauczyć się dodatkowo PWM i zainwestować w serwo. Pierwsza wersja ma być jak najtańsza.

  0
 • #5 19 Mar 2014 16:44
  Gunslinger
  Poziom 29  

  W tym projekcie wykorzystuje transoptor odbiciowy/szczelinowy. Prototyp chciałbym zrobić na odbiciowym. Na razie szukam jeszcze działającego na win 7 Bascoma, sposobu na zasilanie z aku 12v/6v oraz staram się czytać o wykorzystaniu poszczególnych elementów w Bascom. Zastanawiają mnie jeszcze wyświetlacze 8-seg. Czy będę musiał napisać dla każdego z 4 segmentów instrukcje na 9 cyfr, a następnie program rozbijający obroty na dziesiątki, setki itp., czy jest jakieś lepsze zastosowanie.  P.S. Jeszcze mam trochę czasu na naukę, bo nawet nie dodarł jeszcze programator.

  0
 • #7 22 Mar 2014 12:33
  Gunslinger
  Poziom 29  

  Po kolejnych poszukiwaniach zobaczyłem że w obrotomierzach z wyświetlaczem 8 seg. przy szybszym machnięciu manetką jest wynik początkowy - błysk (liczby tak szybko przeskakują) i wynik końcowy. Nawet przy wolniejszym wkręceniu te liczby się zlewają. Dlatego zmieniłem koncepcję, jednak zastosuje diody.
  Zmianie ulegnie też sposób pomiaru. Impuls będzie brany z cewki wyzwalającej, odizolowany przez transoptor zamknięty, i zliczany przez procka (jak, jeszcze nie ustaliłem).
  Więc sam stabilizator na 5V wystarczy? Nie chcę przy pierwszym podpięciu zrobić z procka frytki :D .  P.S. A co do C. Wiem że daje większe możliwości, ale i tak nie mam czasu się za niego zabrać. Na 3 roku będę miał jego podstawy, więc może wtedy się już zainteresuje nim na poważnie.

  0
 • #8 05 Maj 2014 11:20
  Gunslinger
  Poziom 29  

  Zainstalowałem już Bascom, zamówiłem Atmege 8, przeszukałem piwnicę i znalazłem dwa zabytki. Jeden to kompletny 3310, drugi to wyświetlacz do niego. Wiem że obsług tego wyświetlacza nie jest prosta, przeszukałem forum i znalazłem trochę kodów do niego, ale nie wiele mi mówią. Może okazać się dobrą alternatywą dla led i multipleksowania.

  0
  Szukaj w 5mln produktów