Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór, głowica kryza o co chodzi ??

Jarooooo 16 Mar 2014 16:38 10116 8
    Jarooooo
    Level 11  
    Witam.
    Od miesiąca mam zamontowane ogrzewanie CO. Borykam się z takim problemem bo nie bardzo wiem co do czego i jak to dobrze wyregulować by było dobrze, a zarazem nie paliło za dużo gazu.

Początkowo chodzi mi o to do czego służy ustawienie kryzy i gdzie jest zawór termostatyczny i czy potrzeba mi do tego głowic termostatycznych skoro są zawory.

Na dole mam 5 grzejników, na górze 4 z tego co widzę to wszystkie mają kryzę na 6, natomiast na górę dokupiłem głowice termostatyczne bo miałem za gorąco w pokojach (czy wystarczyło to wyregulować to tą kryzą czy zaworem) bo właśnie nie mogę tego ogarnąć.

Czy ta regulacja kryzy 1-6 to reguluje temperaturę w pokoju jaka ma być. np pozycja 3 to 20stopni czy to co innego i faktycznie trzeba mi te głowice (pokrętła) ??
    ojcio
    Level 18  
    Kryza reguluje przepływ wody a nie temperaturę. Kryzami można by wyregulować temperaturę gdyby warunki zewnętrzne były stałe, a jeśli warunki się zmieniają trzeba skręcać lub rozkręcać w zależności od potrzeb....
    Temperaturę regulują głowice termostatyczne.
    Jarooooo
    Level 11  
    Hmm w taki razie ja chyba coś źle rozumuję.

W miejscu gdzie przykręcamy sobie głowicę termostatyczną jest zawór tak ? z czarnym pierścieniowym pokrętłem skalowanym 1-6 czy to jest zawór termostatyczny czy miejsce gdzie się kryzuję ? i do czego to służy
    marekon
    Level 19  
    Kryza która znajdziesz po zdjęciu głowicy termostatycznej regulujesz przepływ hydrauliczny instalacji wodnej,aby był równomierny i wszystkie grzejniki grzały jednakowo.Następnie zakładasz głowicę termostatyczną i nią regulujesz temperaturę jaką chcesz mieć w pomieszczeniu w którym znajduje się grzejnik.
    Jarooooo
    Level 11  
    Rozumiem.

Czy może tak zostać jak pisałem że na każdym z grzejników jest wartość "6" czy zalecało by się to wyregulować, czy taka regulacja ma też wpływ na oszczędność spalania gazu ?
    I ewentualnie jak to wyregulować ?
    Pozostawienie kryzy np. na 4 czy 6 bez przykręconej głowicy powoduje że grzejnik będzie cały czas grzał ?

Rozumiem też że nic innego nie ma wpływu na trzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju po za tą głowicą termostatyczną, pomijają termostat pokojowy.
    ojcio
    Level 18  
    Piszesz tak że ciężko się połapać... Z tego co teraz napisałeś rozumiem że posiadasz termostat/regulator pokojowy sterujący piecem, o czym wcześniej nie wspominałeś. w pomieszczeniu gdzie posiadasz taki regulator nie powinieneś posiadać głowic, ponieważ jeśli głowice ustawisz na 16st. a regulator na 25 to piec ci się nie wyłączy.
    Jarooooo
    Level 11  
    Mieszkam w domku gdzie regulator stoi na dole i i tam tez nie ma głowic.
    Głowice mam na górze przy każdym grzejniku, a chodzi mi o to do czego konkretnie służy regulator pierścieniowy przy zaworze w grzejniku, juz wiem że to do ustawienia kryzy czyli przepływu wody. Mam ustawione na 6 przy każdym grzejniku i pytanie czy warto ustawiać to jakoś konkretnie czy zmniejszy to rachunki za gaz czy nie ma zbytniego wpływu skoro grzejniki grzeją prawidłowo.

Drugie pytanie czy jeżeli ustawię na piętrze w grzejnikach kryze na 4 i pościągam głowice to czy grzejniki się wyłączą po osiągnieciu jakieś temperatury czy bedą cały czas grzały póki nie wyłączy się piec ??

Pytam dlatego bo za bardzo nie rozumiem pojęcia "zawór termostatyczny" on sam chyba nie wyłączy grzejnika bez głowicy termostatycznej tak ?
  • Helpful post
    Sono2020
    Level 20  
    A więc zmiana kryzy z 6 na dowolną inną nie zmniejszy rachunków za gaz tylko spowoduje że np szybciej lub wolniej będzie płynąć woda w kaloryferach.
    Jeżeli temperatura w pomieszczeniach z tymi zaworami jest dla was komfortowa czyli nie za zimno i nie za ciepło oraz pomieszczenia równo się nagrzewają to nie ma sensu kręcić przy kryzach.
    Jeżeli ustawisz kryzy n 4 to przepływ przez grzejniki będzie jedynie zmniejszony do wartości otwarcia tej kryzy a kaloryfer grzał będzie dopóki pompka w instalacji nie przestanie tłoczyć wody, czyli nie będzie regulacji temperaturowej przez termostaty w pomieszczeniach.
    Zawór termostatyczny jest to pojęcie określające komplet czyli głowicę i zawór.
    Czyli sam zawór bez głowicy reguluje tylko wielkość (szybkość) przepływu wody przez kaloryfer a nie reguluje temperatury zadanej w pomieszczeniu, w uproszczeniu działa jak normalny zawór grzybkowy.

A tu masz o zaworach termostatycznych Link.
    Jarooooo
    Level 11  
    Wielkie dzięki... Problem rozwiązany.