Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy - jaka moc? jak podłączyć?

ar2ro74 16 Mar 2014 17:08 1593 6
  • #1 16 Mar 2014 17:08
    ar2ro74
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    Znalazłem w garażu silnik trójfazowy. Tabliczka znamionowa jest czytelna,
    ale wydaje mi się że zawiera błędy w umiejscowieniu danych.
    Moim zdaniem silnik mam moc 2,3 – 2,4 KW
    Co do tabliczki zaciskowej to jak widać na zdjęciu:
    - 1 zacisk jest urwany
    - przewody wychodzące z silnika podłączone są pod oddzielne zaciski i wygląda na to że podłączyć można tylko bezpośrednio do tych zacisków.

Moje pytania :
    1. waszym zdaniem jaką moc ma ten silnik ?
    2. zasilanie podłączyć pod uzbrojone zaciski ?

Silnik trójfazowy - jaka moc? jak podłączyć? Silnik trójfazowy - jaka moc? jak podłączyć?

0 6
  • #2 16 Mar 2014 17:13
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Podłącz trzy fazy pod zaciski, plus przewód ochronny do śruby obok . Kierunek obrotów zmieniasz zamieniając dwie fazy między sobą.

0
  • #3 16 Mar 2014 17:28
    Molejnic

Poziom 20  

A według mnie ma moc 1/0,55 kW bo jest dwuprędkościowy. W zależności od podłączenia ma 1390 obr lub 690. Prąd powinien pobierać taki sam gdyż zmienia się cosinus. Jednak ze zdjęcia zacisków wynika że raczej silnik jest po przezwojeniu - oryginalny powinien mieć 6 zacisków. Spróbuj więc podłączyć tak jak radzi kolega wcześniej.

0
  • #4 16 Mar 2014 17:47
    ar2ro74
    Poziom 2  

liczyłem na błąd na tabliczce znamionowej :/
    mam drugi silnik o podobnych gabarytach o mocy 1,8KW
    dzięki za wyjaśnienia

0
  • #5 15 Maj 2014 18:55
    tom_gor
    Poziom 2  

MARIUSZ R napisał:
    Podłącz trzy fazy pod zaciski, plus przewód ochronny do śruby obok . Kierunek obrotów zmieniasz zamieniając dwie fazy między sobą.

A w przypadku, gdy w podobnym silniku (silnik 3 fazy, 3 wyprowadzenia) śruba obok była wykręcona natomiast jedna faza byłą zwarta z przewodem ochronnym i podłączona do jednego z zacisków? Po doprowadzeniu napięcia do wystającego przewodu z silnika silnik po krótkiej pracy bardzo się zagrzał. Dopuszczalne jest zwarcie tych dwóch przewodów na jednym wyprowadzeniu?

0
  • #6 15 Maj 2014 19:03
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

tom_gor napisał:
    A w przypadku, gdy w podobnym silniku (silnik 3 fazy, 3 wyprowadzenia)

Większość silników trójfazowych ma 6 wyprowadzeń.

tom_gor napisał:
    śruba obok była wykręcona natomiast jedna faza byłą zwarta z przewodem ochronnym i podłączona do jednego z zacisków? Po doprowadzeniu napięcia do wystającego przewodu z silnika silnik po krótkiej pracy bardzo się zagrzał. Dopuszczalne jest zwarcie tych dwóch przewodów na jednym wyprowadzeniu?

Opisz jaśniej, wstaw zdjęcie tabliczki znamionowej, zdjęcie tabliczki znamionowej. Czy silnik był przewijany?

1
  • #7 15 Maj 2014 19:38
    tom_gor
    Poziom 2  

Jest to silnik od piły tarczowej do cięcia drewna, więc jak się domyślam wewnętrznie jest połączony w trójkąt, gdyż przy rozruchu obciążony jest małym momentem. Pracuje w starej instalacji 4 przewodowej. Oto zdjęcia, niestety tabliczka znamionowa nie jest zbyt czytelna, gdy jakaś wartość będzie niezbędna, a jest niewidoczna postaram się naocznie odczytać prosto z tabliczki.
    https://obrazki.elektroda.pl/5024427900_1394985924.png
    Przepraszam za jakoś zdjęć, jeśli będzie potrzeba wykonam je ponownie lepszym aparatem.

Dodano po 7 [minuty]:

Tak jak to na 2 zdjęciu jest widoczne na lewym wyprowadzeniu zwarte są 2 przewody. Z tego co może mi się wydawać wcześniejsze połączenie było wykonane bardzo nieodpowiedzialnie i w dalszym połączeniu do wystającego przewodu pominięty był przewód ochronny, a podłączone jedynie fazy...

0
  Szukaj w 5mln produktów