Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston avsl 85 - próba naprawy

graby1 16 Mar 2014 19:11 3702 18
  • #1 16 Mar 2014 19:11
    graby1
    Poziom 9  

Pralka Ariston avsl 85 - próba naprawy.
    Poszukuję pomocy do podjęcia ewentualnej próby naprawy tej do wczoraj przez 10 lat "świetnej" pralki. Żal mi się jej pozbywać bo już pogrzebałem przy niej troszeczkę wymieniając łożyska :) zrodził się taki mentalny związek ...
    opis: pralka nie startuje normalnie z praniem - próbuje przez chwilę dobierać wodę przez dozownik z proszkiem i od razu wypuszcza całość - mruga czerwona dioda "time" - wyciągnąłem płytkę sterującą która puszcza napięcie na grzałkę - na oko ani nie znalazłem nadpalonych przewodów ani żadnych wizualnych zniszczeń - sprawdzałem za poradą forum opór grzałki = 0,35ohm czyli podobno w normie. Po wypięciu i ponownym wpięciu kostek jedno pranie z płukaniem z wirowaniem poszło normalnie - teraz tylko mogę odwirować pranie.
    PYTANIE: czy wszystkie znaki na niebie wskazują na uszkodzony programator ? czy warto zainwestować czy wezwać serwis - jestem amatorem jeśli ktoś wskazałby mi co dalej wymienić element dałbym radę na pewno ale czy to wystarczy ???
    Jeśli czyta to ktoś z wrocławia zapłaciłbym "rozsądną " stawkę za przyjazd na oględziny - jeśli podpowiecie że nie warto oddam na części a sam pójdę i kupię nową. Liczę na pomoc zawodowców :)

0 18
  • #2 16 Mar 2014 21:28
    krzysiekl
    Poziom 22  

Sprawdziłbym grzałkę czy niema upływności do obudowy ?

0
  • #3 16 Mar 2014 22:21
    brovar
    Poziom 18  

A ja bym jeszcze przy okazji popatrzał na długość szczotek silnika.

0
  • #4 17 Mar 2014 00:46
    zhudomel
    Specjalista AGD

graby1 napisał:
    opór grzałki = 0,35ohm
    Zmierz jeszcze raz, powinno być do 30Ω. Szukaj na forum Ariston F08.

0
  • #5 23 Mar 2014 18:46
    graby1
    Poziom 9  

Witam i dzięki za podpowiedzi, zrobiłem jak mówiliście: wyjąłem grzałkę oczyściłem z osadu okazała się całkiem cała, upływności też nie wykazuje, czujnik działa poprawnie wsadziłem go z termometrem do wody i dolewałem gorącej wody wtedy spadała rezystancja - 20stopni około 16ohm przy 55 stopniach około 7ohm.
    Pojechałem do sklepu z miernikiem i zmierzyłem nówke sztukę - i szok nowa miała taką samą rezystancję na poziomie 30,7ohm ... co kłóci się z wypowiedziami które sugerowały wartości 25 - 27ohm - myślałem że grzałka załatwi temat ale nie. Pomyślałem aby wypiąć grzałkę i puścić program -to samo dobiera trochę wody - myśli - dobiera trochę ponownie - myśli i wypompowuje całą wodę w kanał. Rozebrałem programator i wyczyściłem styki, rozebrałem szczotki silnika mają około 2cm zapasu więc wykluczam też to ( z resztą pralka odwzorowują i wypuszcza wodę normalnie ) wyjąłem też hydrostat, dmuchnąłem i pyka więc ok.
    Drodzy pomóżcie co mam sprawdzić jeszcze ? Skończyły mi się pomysły :(
    Help help help !!! Dopóki jeszcze nie puściłem jej przez balkon z 3-go piętra...

0
  • #6 23 Mar 2014 19:14
    zhudomel
    Specjalista AGD

graby1 napisał:
    myślałem że grzałka załatwi temat
    Może trochę jaśniej: wymieniona czy nie?

1
  • #7 23 Mar 2014 19:17
    graby1
    Poziom 9  

Nie nie wymieniłem wsadziłem starą - gość w sklepie spojrzał na miernik i powiedział ze mam grzałkę w dobrym stanie i że powinienem szukać gdzie indziej...

0
  • #8 24 Mar 2014 00:48
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

graby1 napisał:
    Skończyły mi się pomysły
    graby1 napisał:
    gość w sklepie spojrzał na miernik i powiedział ze mam grzałkę w dobrym stanie

Słaby to pomysł opierać się na zdaniu gościa w sklepie . Zaryzykuj i wymień grzałkę na nową , bo pomiar grzałki na upływnośc zwykłym multimetrem nie jest wiarygodny ,ale skąd może to wiedzieć gośc w sklepie .

0
  • #9 24 Mar 2014 21:48
    brovar
    Poziom 18  

Gość w pobliskim sklepie AGD w mojej miejscowości gdy ktoś nie wie gdzie pójść, mówi zawsze że w pralce klienta napewno zepsuty jest programator i trzeba nową ;) Grzałka w hurtowni to koszt ok 35zł więc jest to cena średniej jakości flaszki. Poza tym grzałka może mieć zwarcie do masy i również będzie to skutkowało tym że "na sucho" ma normalne wartości a po nalaniu wody już nie.

0
  • #10 30 Mar 2014 14:18
    graby1
    Poziom 9  

Ok zrobiłem wszystko jak pisaliście - poszedłem do sklepu i kupiłem nową oryginalną grzałkę ( nie zamiennik ) po włożeniu - zgadnijcie co .... ?

to samo - pralka dokładnie w tym samym miejscu wywala wodę po każdym pierwszym pierwszym nabraniu - dla każdego z programów to samo.
    Postanowiłem pokombinować jeszcze - wyciągnąłem ponownie płytkę elektryczną sterującą prądem - podrapałem i oczyściłem wszystkie styki umyłem benzynką do czysta i zmontowałem - nalałem gorącej wody do pralki i program poszedł dalej - pralka prała normalnie dobierała sobie wody w trakcie prania aż do momentu płukania - wylała całkiem wodę po praniu / zawiesiła się podczas dolewania zimnej wody do płukania. Teraz wsadziłem z powrotem starą grzałkę i jest identyczna sytuacja - dobiera zimną a za chwilę wylewa bez końca ...
    doradźcie proszę co jeszcze mogę sprawdzić jako amator ... wykręciłem płytkę programatora ale na oko nie zawiera oczernionych - nadpalonych elementów...

posiada ktoś schemat elektryczny ? może powinienem pomierzyć któreś z elementów na płytce ?

0
  • #11 30 Mar 2014 22:35
    viiking
    Poziom 25  

Opisz jeszcze raz jak zachowuję się pralka od momentu włączenia. Ile czasu pobiera wodę?

0
  • #12 30 Mar 2014 22:55
    graby1
    Poziom 9  

Czas jest różny - czasami 15 sekund czasami nieco dłużej , ewidentne wg opisów kodów błędu jest F10 hydrostat. Rozebrałem ponownie od samego bębna przez kubek i wężyk po wyczyszczeniu to samo. Teraz hydrostat leży na kolanach i myślę jak dobrać sie do jego wnętrza - pyka jak w zegarku ale co dalej...

Dodano po 9 [minuty]:

Piny 2 i 4 bez wody zwarte, przy dmuchnięciu rozłączają obwód, natomiast przy dmuchnięciu zamyka się obwód pinów 2 i 3
    Jeśli tam powinno być to raczej hyrdostat ok ... Lecę po przewodach dalej...

0
  • #13 30 Mar 2014 22:58
    viiking
    Poziom 25  

Skąd wiesz, że to F10 nie pisałeś o tym wcześniej

0
  • #14 30 Mar 2014 23:17
    graby1
    Poziom 9  

Wygrzebałem w necie serwisówkę i zapalały mi się czerwone diody 1 i 3 razem mrugając. Jestem Łosiem ale przetłumaczyłem jakąś instrukcję z niemieckiego i wyszło. Teraz upewniłem się co do elektrykiem z hudrostatu - podczas pobierania wody na początku prania jak wypiąłem rurkę od bębna dobierał wodę, jak dmuchnąłem w nią utrzymując przełączenie styków przestawała dobierać - powtórzyłem to kilkakrotnie. Jeśli dobrze kombinuję cała elektryka hydrostatu ok zostaje pytanie dlaczego pomimo czystego węzyka i kubka nie dochodzi ciśnienie i ulatnia się powodując wyłączanie hudrostatu... Nieszczelny wężyk ? Może sparciała guma i powoli z opóźnieniem rozszczelnia się układzik ? Czy to możliwe ?

0
  • #15 30 Mar 2014 23:22
    viiking
    Poziom 25  

Rzadko się zdarza ale możliwe, ewentualnie hydrostat nie sprawny dmuchając w niego z pewnością dałeś większe ciśnienie niż woda w pralce.

0
  • #16 30 Mar 2014 23:26
    graby1
    Poziom 9  

Dzięki za info teraz zapytam czy powinienem rozejrzeć się za nowym wężykiem ? Może ma upływność szczelności ....

0
  • #17 30 Mar 2014 23:52
    viiking
    Poziom 25  

Ściągnij wężyk obejrzyj go, zatkaj jeden wylot palcem i dmuchaj zobaczysz czy przepuszcza. Ja bym obstawiał hydrostat.

0
  • #18 01 Kwi 2014 10:30
    graby1
    Poziom 9  

Jeszcze bez zciągania wężyka po grzebnięciu przy hydrostacie pralka zaczęła prać normalnie :) już poleciało z 5 pełnych cykli bez zawiechy :)
    w ostateczności kupię nowy hydrostat i polecę dalej ...
    Dzięki za wsparcie - przynajmniej trochę sie nauczyłem - będę wiedział jak reagować przy innych objawach .

0
  • Pomocny post
    #19 02 Kwi 2014 22:45
    brovar
    Poziom 18  

Polecamy się i zapraszamy.

0