Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault 155.54 - turbosprężarka luz poprzeczny - regeneracja?

andrejus17 16 Mar 2014 20:44 1707 5
  • #1 16 Mar 2014 20:44
    andrejus17
    Poziom 9  

Witam. Podczas wymiany uszczelek pod głowicami w Renault 155.54 ( MWM D-226 )
    zauważyłem że turbina ma dosyć spory luz poprzeczny na wirniku tłoczącym powietrze do kolektora ssącego ( około 3-4mm )
    Dla mnie to sygnał że turbina wymaga pilnej regeneracji.
    Mój tata twierdzi że to nic strasznego. Według niego luz jest wybierany-niwelowany przez ciśnienie oleju.
    Poza tym materiały obecnie używane przez zakłady naprawcze nie dorównują fabrycznym wobec czego regeneracja nie jest uzasadniona.

0 5
  • #2 16 Mar 2014 20:53
    sigwa18
    Poziom 27  

Groźniejszy jest wzdłuż osi bo świadczy o wycieku oleju. Poprzeczny faktycznie nie jest straszny przyjrzyj się czy wirniki czasem nie ocierają o obudowę bo jak tak to już regeneracja lub wymiana.

0
  • #3 16 Mar 2014 21:44
    andrejus17
    Poziom 9  

Gdy użyje więcej siły łopatki dotykają obudowy.

0
  • #4 16 Mar 2014 22:29
    jaek1970
    Poziom 16  

Luz ani poprzeczny ani promieniowy nie jest wskazany , faktem jest jednak to że minimalny luz promieniowy kasuje olej - ale poprzecznego nie . Jeśli dotyka obudowy to życie będzie krótkie .Co gorsza przy awaria będzie pewnie bardziej kosztowna - urwanie wirnika równw się zazwyczaj zniszczeniem obudowy i nie ma czego regenerować

0
  • #5 18 Mar 2014 18:53
    dawidek55
    Poziom 9  

Faktem jest że luz promieniowy jest dopuszczalny ze względu na pasowanie łożysk, natomiast luz wzdłużny już niestety nie. Luz wzdłużny jest spowodowany wycieraniem się talerzyka oporowego turbiny. Może to być spowodowane zatkaniem katalizatora i brakiem swobodnego wypływu spalin z turbosprężarki. Regeneracja w tym przypadku jest nieunikniona. Dużo ciekawych i fachowych informacji o dopuszczalnych luzach znalazłem na stronie regeneracja turbosprężarki Jedyna stronka na , której skupiona jest cała istota zagadnienia.Poz.

0
  • #6 21 Mar 2014 00:06
    2404232
    Użytkownik usunął konto