Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa lampy led w motorowerze

16 Mar 2014 21:52 1536 10
 • Poziom 7  
  Witam
  Niedawno zakupiłem motorower Beta rr 50, niestety lampa tylna (led) praktycznie nie świeciła.Jak się okazało po rozebraniu, do jej środka dostała się woda i brud, przez co styki w płytka pordzewiały ,a rezystory jak były do niej przymocowane przegniły.
  Diody led jednak są sprawne i postanowiłem samemu naprawić lampkę. Niestety po drodze napotkałem kilka problemów. A więc:
  Czy możliwe jest aby multimetr źle pokazywał napięcie podczas pracy silnika i jeśli tak jaki multimetr kupić abym miał 100% pewności? - multimetr pokazuje od 2-3v a żarówka 12v świeci bardzo dobrze więc coś jest nie tak. A przecież nie znając granicy napięcia przy najwyższych obrotach nie mam się co zabierać za dobieranie rezystorów do diod.
  Czy powinienem wykorzystać diodę prostowniczą? Pytam ponieważ w starej lampie była dioda z której udało mi się odczytać oznaczenie (nie wiem czy poprawnie) IN 007 i niżej 10. Ja natomiast zagłębiłem się ostatnio w temat led i wyszukałem jedynie o tym jak bardzo ważny jest dobrze dobrany rezystor ale nic o diodach prostowniczych i dlatego zastanawiam się jaką rolę ona pełniła.
  I ostatnie pytanie czy próbować zrobić płytkę (jest ona niewielka jakies 8mm x 70mm) czy w moim przypadku (brak doświadczenia) lepiej połączyć diody przewodami?
  Ps. jutro postaram się wyczyścić płytkę jakimś rozpuszczalnikiem i rozrysować jej ścieżki niestety płytka jak na tyle w kiepskim stanie, że nie wiem czy to się powiedzie.
 • Poziom 7  
  Jest to bardzo prawdopodobne niestety chyba bez lupy się nie obejdzie, ponieważ pomiędzy N a 0 jest coś ale niestety bardzo niewyraźnego.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Na pewno jest to 1N4007, bo to popularna i tania seria diod.
  Napięcie tam jest stałe, czy prostowane w lampie? Zresztą przy pracy skutera, zakłócenia bywają takie, że tanie mierniki głupieją.
  Ja dla pewności wstawiłbym prostownik, jeśli zasilanie prądem przemiennym. Do tego proste źródło prądowe, które na pewno spisze się lepiej, niż gołe oporniki.
 • Poziom 7  
  Błażej napisał:
  Napięcie tam jest stałe, czy prostowane w lampie? Ja dla pewności wstawiłbym prostownik, jeśli zasilanie prądem przemiennym. Do tego proste źródło prądowe, które na pewno spisze się lepiej, niż gołe oporniki.

  Kurcze szczerze mówiąc nie wiem, jest możliwość sprawdzenia tego miernikiem? Dodam że motorower ten nie posiada akumulatora.
 • Poziom 22  
  Napięcie zapewne jest zmienne stąd dioda w lampce i błąd pomiaru. Zmierz miernikiem ustawionym na napięcie zmienne.
 • Poziom 7  
  jas67 napisał:
  Napięcie zapewne jest zmienne stąd dioda w lampce i błąd pomiaru. Zmierz miernikiem ustawionym na napięcie zmienne.
  Dokładnie tak napięcie jest zmienne, byłem niedawno zmierzyć i wychodzi mi przedział od 12-13v (w zależności od obrotów). Gdyby napięcie było stałe wiedziałbym już co mam robić, niestety jest inaczej. I tutaj mam do was forumowicze pytanie: Czy użycie diody (tak jak było w oryginale) załatwi sprawę? Czy może jednak trzeba użyć dodatkowych elementów np. mostka prostowniczego. Dodam że motorower ten posiada regulator (nie wiem czy ma to coś do rzeczy ale myślę, że lepiej o tym napisać)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ten regulator, to "zwieracz do masy", czyli obcina wszystko, co powyżej 13V poprzez zwarcie do masy.
  Osobiście wstawiłbym w tą lampę mały mostek i dał źródło prądowe. Byłoby trwale i bezpiecznie.
 • Poziom 7  
  Błażej napisał:
  Ten regulator, to "zwieracz do masy", czyli obcina wszystko, co powyżej 13V poprzez zwarcie do masy.
  Osobiście wstawiłbym w tą lampę mały mostek i dał źródło prądowe. Byłoby trwale i bezpiecznie.

  Taki mostek może być? http:
  Moderowany przez Błażej:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).


  Niestety nie rozumiem o co chodzi z tym źródłem prądowym.
  Edit: O takie coś chodzi z tym źródłem? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1379442.html
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  LM317. Otwórz sobie datasheet i tam jest schemat bardzo prostego, ale idealnie nadającego się do tego zastosowania źródło prądowe. Składające się z dwóch elementów - układu scalonego i rezystora.
 • Poziom 7  
  Jako, że uporałem się już z lampką :) Postanowiłem poznać podstawy elektroniki, i padło na wykonanie regulatora na lm317. Jako, że mam pytanie, a nie chcę dla takiej głupotki zakładać nowego tematu zapytam tutaj :) Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak policzyć jakie natężenie przechodzi przez układ Lm317 podczas jego pracy. Np. wczoraj podłączyłem sobie do niego żarówkę 12v 10w (układ mój ma zakres regulowania 2-12v) Jak łatwo policzyć z wzoru I=P/U dla 12v Natężenie wynosi 10/12 0,83A. Natomiast dla 2v powinno wynosić aż 5A. Logicznie myśląc doszedłem do wniosku że gdy zasilę zarówkę 2v jej moc na pewno nie wyniesie 10w. Dlatego natężenie będzie o wiele mniejsze niż 5A. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak policzyć moc żarówki dla innego napięcia niż 12v?