Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laboratoryjny wzmacniacz wysokonapięciowy AM100

kartacz7 16 Mar 2014 22:03 1788 6
    kartacz7
    Level 8  
    Witam, zwracam się prośbą o pomoc w identyfikacji układu który zamieszczam na poniższych zdjęciach, jest to wzmacniacz tranzystorowy raczej retro ponieważ połączenie elementów jest nietypowe jak dla mnie i nie mogę go porównać z żadnym schematem znanego mi wzmacniacza. Chodzi mi głównie o to czy ktoś rozpoznaje rozwiązanie tu zastosowane i byłby w stanie opisać jego działanie albo skojarzyć schemat gdyż dysponuję tymi zdjęciami i parametrami elementów (transformator tsm 30/022, mostek prostowniczy, tranzystory BF871, BF872, BC177B, BC107B, 2 kondensatory 470 uF). Jeżeli post nie nadaje się do tego działu to również prosiłbym o informację gdzie mogę zamieścić takie "nietypowe" zapytanie?
    Laboratoryjny wzmacniacz wysokonapięciowy AM100 Laboratoryjny wzmacniacz wysokonapięciowy AM100
    petrakwap
    Level 17  
    to może być cokolwiek!,na uniwersalnych płytkach robi się coś na szybko,lepsze to niż fachowo "pająki"!. Trza wejść na ALDATASHEET,ściągnąć dane tranzystorów,i mozolnie odtwarzać na papierze połączenia ścieżek.

tu masz dane tranzystorów
    http://html.alldatasheet.com/html-pdf/16240/PHILIPS/BF871/493/2/BF871.html
    http://html.alldatasheet.com/html-pdf/16240/PHILIPS/BF872/493/2/BF872.html
    http://html.alldatasheet.com/html-pdf/16093/PHILIPS/BC177B/495/2/BC177B.html
    http://html.alldatasheet.com/html-pdf/45348/SIEMENS/BC107B/245/1/BC107B.html

na foto jest jeszcze dioda!.Następnym razem jak zrobisz opis foto,to napisz np.po prawej jest taki - i symbol,po lewej jest taki - i symbol.Te w metoalowych np.ten po lewej to taki - i symbol,ten po prawej,to taki - i symbol.
    Nie dziw mi się ćwiczyłem odkrywanie socjalistycznej głupoty prze prawie 20 lat!
    kartacz7
    Level 8  
    Dziękuję za wskazanie kierunku, zgodnie z poradami przenalizowałem układ i stworzyłem coś w rodzaju schematu nazwijmy to "wstępnego" i ponownie zwracam się z pytaniem czy ten schemat ma jakieś znamoiona sensowności ewentualnie czy ktoś może kojarzy takie połączenie i ma dostęp do takiego schematu w formie prawidłowej i w końcu co mam poprawić aby był dobry?

jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    czy ten schemat ma jakieś znamoiona sensowności
    Jakieś ma, np widać kawałek komplementarnego wtórnika emiterowego, ale mało prawdopodobne żeby tranzystory niskonapięciowe małej mocy BC107 i BC177 były w stopniu wyjściowym, na schemacie są jakieś złącza nie wiemy dokąd idą przewody z tych złącz.

Quote:
    ewentualnie czy ktoś może kojarzy takie połączenie i ma dostęp do takiego schematu w formie prawidłowej i w końcu co mam poprawić aby był dobry?

Drobne błędy się poprawi, ale jest wiele rozwiązań układowych i potrzeba żeby większa część schematu była dobra, przy okazji rysuj tak aby prąd na schemacie płynął z góry na dół, a sygnał przechodził z lewej na prawą, będzie czytelniej.
    kartacz7
    Level 8  
    Dziękuję za wskazówki postaram się to dopracować a tymczasem dorzucę jeszcze zdjęcie całościowe układu ponieważ to wyprowadzenie jest do chłodzenia a w schemacie to pominąłem bo chodziło mi o ujęcie zasady działania. Zabieram się do pracy i liczę na dalsze wskazówki może więcej Wam powie to zdjęcie. Dodam jeszcze, że to połączenie "w prostokącie" narysowałem tak poglądowo bo osobiśnie nie znam tego elementu i jego oznaczenia i nie wiem jaką rolę spełnia tutaj uznałem, że jest to element ułatwiający montaż na płytce.

jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    ponieważ to wyprowadzenie jest do chłodzenia a w schemacie to pominąłem bo chodziło mi o ujęcie zasady działania.
    Elementy na radiatorze to stopień wyjściowy, ważna część układu i przy okazji mająca najtrudniejsze warunki pracy, dlatego jest duże prawdopodobieństwo jej uszkodzenia przy niewłaściwej eksploatacji.

Quote:

Zabieram się do pracy i liczę na dalsze wskazówki może więcej Wam powie to zdjęcie.
    Bardzo przydatne.

Quote:
    Dodam jeszcze, że to połączenie "w prostokącie" narysowałem tak poglądowo bo osobiśnie nie znam tego elementu i jego oznaczenia i nie wiem jaką rolę spełnia tutaj uznałem, że jest to element ułatwiający montaż na płytce.

Jeśli mówisz o tych trzech szpilkach to jest to tylko element do łączenia.

Układ jest zmontowany jakby był symetryczny i zapewne jest (część układu od strony minusa zasilania jest podobna do części od strony plusa zasilania tylko że elementy są przeciwnej polaryzacji)

Quote:
    jest to wzmacniacz tranzystorowy raczej retro ponieważ połączenie elementów jest nietypowe jak dla mnie i nie mogę go porównać z żadnym schematem znanego mi wzmacniacza.
    A mi to wygląda na coś typowego potrójny lub podwójny Darlington (nie jestem pewien czy BC107/177 są jego częścia) w układzie komplementarnego wtórnika emiterowego a pierwszy stopień w układzie wspólnego emitera, elementów do polaryzacji jakoś mało, wiec chyba to nie jest klasa AB.
    kartacz7
    Level 8  
    Stosując się do wskazówek i siedząc kilka godzin nad posiadanymi zasobami stworzyłem taki oto schemat który uwazam za wyżyny moich umiejętności stąd prośba o sprawdzenie i przekazanie uwag bo w tym momencie jestem już bezradny. Tranzystory odpowiedzialne za odprowadzenie ciepła umieściłem nieco niżej.