Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fujitsu siemens amilo pi2550 zawiesza sie i wyskakuje bluescreen

kuba12582 17 Mar 2014 12:58 2115 22
  • #1 17 Mar 2014 12:58
    kuba12582
    Poziom 7  

Witam, ostatnio mam duży problem z moim laptopem, odebrałem go z naprawy po wymianie matrycy i działał dobrze, lecz po zainstalowaniu slimdrivers i z aktualizowaniu kilku sterowników dzieją sie z nim straszne rzeczy, otóż problem pojawia sie najczęściej gdy włączam utorrent i coś pobieram, albo laptop się zawiesza albo w większości przypadków wyskakuje Blue screen który załączę. Próbowałem przywracać system i nic to nie daje, czasem dzieje sie tak minutę po włączeniu a czasem później lub wcale(ale to jest rzadkość), zauważyłem też że się strasznie grzeje i że problem występuje dużo częściej gdy podłączę Internet. Proszę o pomoc, zależy mi na ominięciu zmiany windowsa bo jestem grafikiem i musiałbym wszystko przerzucać ale nie mam gdzie. Windows vista Home basic, 32bitowy. Próbowałem też znowu aktualizować sterowniki lecz to nie pomaga. Proszę o pomoc. Zdjęcie dolacze później, w Blue screenie jest napisane - hardware malware function, nmi parity check/ Memory parity error. The system has halted. Call your hardware vendor for support. Przepraszam ze nie po kolei ale pisze z telefonu.

0 22
  • SterControl
  • #2 17 Mar 2014 17:59
    felcajzer
    Poziom 9  

Spróbuj odpalić maszynę z linux live(z płyty lub usb) i jeśli problem się powtarza to na pewno nie jest problemem twoje oprogramowanie.

0
  • #3 17 Mar 2014 18:02
    johnny99
    Poziom 17  

Sprawdź czy ram nie do wymiany.

0
  • #4 17 Mar 2014 21:10
    kuba12582
    Poziom 7  

Powiem tak, sprawdzałem takim narzędziem diagnostycznym first steps (miałem zainstalowane od początku) i nic nie wykrył, podobnie inne diagnostyczne nic nie wu=ykrywały, a co do felcajzera - jestem zielony w linuksie, nie wiem jak to zrobić, czy wystarczy przy uruchamianiu włożyć pendrive z linuxem i ustawić rozruch z niego? Pomocy :D

0
  • SterControl
  • #5 17 Mar 2014 21:17
    aksel_pl
    Poziom 25  

Kod błędu + pliki które go powodują. Jeśli nie jesteś wstanie tego podać to albo zanieś kompa do serwisu albo zainstaluj Windowsa od nowa.

0
  • #6 17 Mar 2014 21:29
    arelektroda
    Poziom 22  

Witam, proponuję rozpocząć od sprawdzenia samego chłodzenia laptopa a w szczególności wiatraka wentylatora potrafi się w nim zebrać kołtun z kurzu, który zatrzymuje jego pracę. Należy sprawdzić czy ten wiatrak w ogóle się kręci. Z tego co opisujesz to wymieniana była matryca a czy wentylator był kiedykolwiek czyszczony? Bo ten laptop do najnowszych modeli nie należy.

0
  • #7 17 Mar 2014 21:46
    aksel_pl
    Poziom 25  

Kolega ma słuszną rację, sprawdź temperatury jeśli system Ci na to pozwoli.
    Czy dmucha z wylotu radiatora? Czy grzeją się okolice wylotu, czy może spód laptopa ?
    Czy wiatrak głośno pracuje i cały czas na najwyższych obrotach?

0
  • #8 17 Mar 2014 22:17
    felcajzer
    Poziom 9  

Tak dokładnie.ściągnąć jakiegoś w miare świeżego linuxa (lubuntu proponuję bo jest bardzo mało zasobożerny) i zainstalować go na pendrive za pomocą programu unetbootin.Potem ustawiasz rozruch z pena i już możesz się dowiedzieć czy to wina sprzętu czy oprogramowania. Dodam że dzisiejsze możesz ustalić dodatkowo przestrzeń zapisywania danych na penie,także możesz pracować na tym systemie zapisując dane,co pozwoli w pełni przetestować sprzęt.

0
  • #9 18 Mar 2014 11:15
    kuba12582
    Poziom 7  

Wiatrak chodzi, tyle ze praktycznie wiekszosc czasu na najwyzszych obrotach, wiatrak nie jest zakurzony a laptop grzeje sie raczej od spodu na górze tam w okolicach procesory, mysle ze to wlasnie procek tak go meczy, ale taktowanie w normie z tego co patrzalem, spróbuje jeszcze z tym linuxem. I podalem wszystko co pisze w Blue screen

0
  • #10 18 Mar 2014 12:09
    aksel_pl
    Poziom 25  

To że grzeje się właśnie tam może wskazywać na to że radiator źle przylega do rdzenia, problem z pastą bądź podkładką termoprzewodzącą. Zamiast ciepło wędrować do żeber radiatora rozchodzi się po płycie.

0
  • #11 18 Mar 2014 15:21
    kuba12582
    Poziom 7  

Czyli kupić pastę termoprzewodzącą i może go rozkręcę, i sprawdzę, czy wszystko dobrze przykręcone jest? Nie wiem, ale zauważyłem od wczoraj, że jak mam internet połączony przez router WiFi, a nie przez kabel, to problem nie występuje, przynajmniej przez 2 dni nie wystąpił. :D Zobaczę jeszcze, ale dzięki wszystkim za pomoc, i w jeżeli ktoś podejrzewa coś innego, to proszę pisać.

Dodano po 1 [minuty]:

[url=https://obrazki.elektroda.pl/7716198500_1395150112.jpg]

Dodano po 1 [minuty]:

taki blue screen wyskakiwał

Dodano po 36 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/7716198500_1395150112.jpg

0
  • #12 18 Mar 2014 15:38
    felcajzer
    Poziom 9  

Linux pomógłby właśnie wyeliminować problem sprzętowy,gdyż po wymianie matrycy mogło się coś "pokiełbasić" w prawidłowym działaniu chipsetu (chipset odpowiada za prawidłową pracę wszystkich urządzeń)natomiast podejrzewam ,że jądro linuxa zobaczy wszystkie urządzenia prawidłowo (jeśli to nie jest problem sprzętowy)
    Przyjmując ,że to nie problem sprzętowy zrób następujące operacje.
    Start,wpisz komendę cmd i uruchom jako administrator.Wipsz komende "chkdsk /r"
    potwierdź sprawdzenie przy ponownym uruchomieniu i uruchom ponownie.
    ściągnij program ComboFix uruchom go i postępuj zgodnie z instrukcjami(usunie/naprawi robaki i inne nieprawidłowe klucze rejestru,których nie usuniesz konwencjonalnymi programami do czyszczenia)
    Na koniec aktualizuj sterowniki chipsetu.

0
  • #13 18 Mar 2014 17:20
    aksel_pl
    Poziom 25  

Fajna porada "ściągnij ComboFix i go uruchom..." Czy kolega wie czym tak na prawdę jest ComboFix i jakie spustoszenie może poczynić w systemie?

0
  • #14 18 Mar 2014 20:09
    kuba12582
    Poziom 7  

Hmm, używam regularnie ccleaner'a i co do combofix'a to wolę nie ryzykować. Ufam ccleaner'owi :D a jeżeli odpalę komputer na linuxie to co mi to w końcu da? Bo już nie rozumiem po co to robić.

0
  • #15 18 Mar 2014 20:44
    felcajzer
    Poziom 9  

Nie masz się czego obawiać Combofix utworzy punkt przywracania a CCcleaner to nie do końca jest narzędzie tego typu.

0
  • #16 18 Mar 2014 22:35
    arelektroda
    Poziom 22  

Sprawdzenie np. linuxem 10.04 cd live nagranym na płytę umożliwia właśnie sprawdzenie hardware i wyeliminowanie niesprawności komputera. Należy wystartować tego linuksa właśnie z płyty bez jego instalacji tylko uruchomiając go (jest tam taka opcja po uruchomieniu). Nie powoduje to zmian oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Jeżeli ten linux pójdzie to komputer jest sprawny a problemów należy szukać w zainstalowanym oprogramowaniu i sterownikach.
    Linux 10.04 cd live a konkretnie obraz jego płyty dla jej nagrania łatwo znaleźć w sieci.

0
  • #17 18 Mar 2014 23:44
    aksel_pl
    Poziom 25  

Raczej chodzi Wam o dystrybucję Linuxa która zwie się Ubuntu.

0
  • #18 19 Mar 2014 11:57
    arelektroda
    Poziom 22  

Dystrybucji Linuxa jest bardzo wiele. Dlatego zaproponowałem 10.04 LTE bo tą wersję osobiście instalowałem (gdyż dodatkowo zawiera oprogramowanie CNC). W każdej chwili można dokonać aktualizacji do wersji wyższej np. 12.04 LTE jednak ma ona już trochę wyższe wymagania dotyczące karty graficznej. Obie wersje są wersjami stabilnymi i wspomaganymi. Można je startować z pendrive lub z płyty bez zmiany na swoim komputerze jak już napisałem i w ten sposób przetestować swój sprzęt (a nie zainstalowane na nim oprogramowanie).

0
  • #19 19 Mar 2014 12:07
    kuba12582
    Poziom 7  

Więc jeżeli będzie to problem ze sprzętem to on po prostu nie odpali i będę miał pewność że to problem sprzętowy, a jeśli odpali bez problemów to problem ze sterownikami? Jeżeli tak to dziś spróbuję, dzięki za pomoc

0
  • #20 19 Mar 2014 12:42
    arelektroda
    Poziom 22  

Dokładnie tak. U mnie po instalacji Linux 10.04 na Compaq Evo N610c nie pracował wentylator chłodzenia (prawdopodobnie brak odpowiedniego sterownika w tej wersji Linux) ale po zainstalowaniu wersji 12.04 wszystko było OK. Jedynie przed instalacją tej wersji otrzymałem komunikat, o zwiększonych wymaganiach co do karty graficznej.
    Wersja 12.04 nie posiada jednak darmowego oprogramowania CNC, dla którego zająłem się tym Linuxem. Zachęcony możliwościami Linuxa spróbowałem też innych jego wersji np.. Fedora 17 bo taką miałem na płycie dołączonej do jakiegoś miesięcznika. We wszystkich wersjach, które próbowałem była możliwość pracy na Linuxie bez jego instalacji co jest bardzo korzystne właśnie do prób sprzętu. Dodatkowo podłączyłem pendrive z Aero2 i pracował elegancko. Życzę dobrej zabawy i nauki zarazem.

0
  • #21 19 Mar 2014 17:10
    felcajzer
    Poziom 9  

@arelektoda
    Pisałem o tym w moim 2 poście.Różnica między zainstalowaniem na pedrive a wypaleniem obrazu na płytę jest znacząca.Jak pisałem w przypadku ubuntu i jego odmian można dodatkowo zarezerwować miejsce,które posłuży do zapisania naszej zabawy z ubuntu i przy ponownym odpaleniu nie stracimy tych zmian. W przypadku płyty live nie ma takiej możliwości.

http://scr.hu/1mqc/nwbog

0
  • #22 19 Mar 2014 18:27
    fortunate_son
    Poziom 9  

NMI: Parity Check / Memory Parity Error
    po polsku:
    "Przerwanie niemaskowalne: błąd sprawdzania parzystości/parzystości pamięci"

1.Sprzęt:
    Jeśli masz jedną kość RAMu to spróbuj ja podmienić
    Jeśli masz więcej niż jedną kość RAMu wyciągnij wszystkie i wkładaj pojedyncza i patrz co się dzieje.
    Zresetuj BIOSa do ustawień fabrycznych
    To jest to co jedyne możesz zrobić jeśli chodzi o sprzęt w laptoku. Jak nic nie da to serwis.

soft:
    2. To może oznaczać też , że któryś sterownik od któregoś z urządzeń jest wadlwiwy albo niekompatybilny. Spróbuj odpalić jakies LiveCD z USB. Jeśłi będzi przez dłuższy czas ok, znaczy, żę bardzo ładnie zaaktualizowałes sterowniki w windowsie ;) Odrazu użyj Dban-a a potem swiezutki windows. Jeśli nawet na LiveCD bedzie ta bluem masakra to niestety serwis.

0
  • #23 19 Mar 2014 20:44
    arelektroda
    Poziom 22  

@felcajzer
    masz rację, jednak dla kogoś niewtajemniczonego w linuxa prościej znaleźć gotową płytę np. zakupić wraz z jakimś czasopismem włożyć do napędu, z niego wystartować i po sprawie.

0