Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie krzepliwości krwi przy pomocy smartfonu

exti 17 Mar 2014 14:56 2622 6
  • Badanie krzepliwości krwi przy pomocy smartfonuQloudlab, firma założona przez dwóch absolwentów mikroinżynierii na Politechnice Federalnej w Lozannie, zaprezentowała specjalną nakładkę na ekran smartfonu, przy pomocy której można wykonać analizę krzepliwości krwi. Takie badania są bardzo istotne dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, gdyż na bieżąco trzeba monitorować skuteczność terapii. Obecnie pacjenci muszą chodzić na badania do szpitala, a to urządzenie pozwoliłoby im na wykonanie badania we własnym domu i przesłanie danych do oceny lekarzowi.

Nakładka składa się z płaskiej kapilary do której wpuszcza się kroplę krwi — przypominającej pasek do glukometru — oraz cienkiej folii z tworzywa zawierającej sieć mikrokanalików, w których krew rozpływa się i wchodzi w reakcję z substancją inicjującą proces koagulacji.

Interesujący jest sposób, w jaki odbywa się właściwe badanie — krew w mikrokanalikach zaburza pole elektryczne wyświetlacza smartfonu, co wykrywane jest tak, jak dotknięcia palcem lub rysikiem. Napisana przez Qloudlab aplikacja interpretuje te sygnały i na tej podstawie określa parametry krzepliwości krwi. Oczywiście całość działa wyłącznie z ekranami pojemnościowymi.

Szwajcarscy mikroinżynierowie złożyli już wniosek patentowy na swoją technologię, otrzymali też dofinansowanie, dzięki któremu zatrudnili biochemika. Cała trójka postawiła sobie za cel dopracowanie swojego projektu tak, aby dorównał testom laboratoryjnym, jeszcze przed końcem przyszłego roku.

Źródło:
    http://actu.epfl.ch/news/test-one-s-blood-with-the-screen-of-a-cellphone/

• #2 18 Mar 2014 10:36
    FireTiger
    Poziom 9  

Uh, oh ! Tak jakby ciężko było się przejść do szpitala... Poza tym, kto normalny (nie obrażając biologów etc) zrozumie swoje badanie krwi ? Bez przesady, większość osób nawet nie wie z czego składa się krew (w tym ja ale to nieistotne) więc po co komu takie badanie ? Fakt, pomysł ciekawy bo samo wysłanie wyniku tych badań zrobionych (na miejscu) jest metodą szybszą niż pójście do szpitala i zrobienie badań a następnie czekanie kilku dni na wyniki ale w sumie nic poza tym.. Co do artykułu nie mam zastrzeżeń - im więcej wiemy tym lepiej funkcjonujemy ;)

• #3 18 Mar 2014 12:11
    exti
    Poziom 32  

Aplikacja w smartfonie może od razu wysłać wyniki badania do lekarza.

• #4 18 Mar 2014 12:51
    J_Bravo
    Poziom 27  

FireTiger : Kiedy ostatnio byłeś w szpitalu?? Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że nie wszyscy mieszkają tak blisko szpitala żeby sobie do niego chodzić.

• #5 18 Mar 2014 13:08
    ziomal156
    Poziom 10  

FireTiger napisał:
    Uh, oh ! Tak jakby ciężko było się przejść do szpitala... Poza tym, kto normalny (nie obrażając biologów etc) zrozumie swoje badanie krwi ? Bez przesady, większość osób nawet nie wie z czego składa się krew (w tym ja ale to nieistotne) więc po co komu takie badanie ? Fakt, pomysł ciekawy bo samo wysłanie wyniku tych badań zrobionych (na miejscu) jest metodą szybszą niż pójście do szpitala i zrobienie badań a następnie czekanie kilku dni na wyniki ale w sumie nic poza tym.. Co do artykułu nie mam zastrzeżeń - im więcej wiemy tym lepiej funkcjonujemy ;)

Nie obrażając tu nikogo niestety chyba masz małe pojęcie o życiu i zdrowiu. Skład krwi to wałkowali w podstawówce, gimnazjum i liceum. Trudno podstaw nie znać. Co do wizyt w szpitalu to spytaj cukrzyków jak by mieli być w szpitalu 5 razy dzianie na pomiarze cukru. Tak samo z krzepliwością. Pacjent chory na hemofilie będzie mógł robić takie badania kilka razy dziennie i będzie nauczony jak dawkować względem wyników leki, tak to jak jest to przy cukrzycy i podawaniu insuliny.

• #6 19 Mar 2014 17:12
    cefaloid
    Poziom 29  

FireTiger napisał:
    Poza tym, kto normalny (nie obrażając biologów etc) zrozumie swoje badanie krwi ?

Ja zrozumiem i podam Ci przykład dlaczego, bo akurat mam pod ręką taki wydruk:

Code:
    Nazwa badania           Wartosc      Normy     

Kwas moczowy-surowica   261umol/l    202 - 416

Co za problem, by wspomniany program również podał normy lub informację czy wynik się w nich mieści.

• #7 21 Mar 2014 14:11
    aligatormp
    Poziom 14  

Ludzie z wszczepionymi stymulatorami serca też "chodzą na rozrzedzonej krwi", powinni oni często kontrolować INR aby dozować leki, balansuje się tu między udarem mózgu - zator tętnicy przez skrzep stworzony na elektrodzie stymulatora a wylewem z przedawkowania lekarstw.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo