Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Status SMART dwóch dysków

17 Mar 2014 23:33 891 7
  • Poziom 14  
    Prosił bym o interpretacje statusu SMART dwóch dysków twardych z logów smartctl bądź też o ewentualne uwagi co do samego stanu dysków.

1)TOSHIBA_MK7575GSX_Z1IDS29PS
    Dysk przenośny TOSHIBA o pojemności 1TB podłączany poprzez przejściówkę na USB 3.0

2)WDC_WD4000AAKS-00YGA0_WD-WCAS85515868
    Dysk twardy WD o pojemności 400GB - na stałe w komputerze
  • Poziom 14  
    Dyski są w komputerze mojego znajomego więc trochę mi się zejdzie nim zdobędę screenshoty. Wrzucę je najszybciej jak będę mógł.
  • Poziom 43  
    Wszystko OK.

Czemu pytasz o stan dysków?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    WD jest ok. Musiał mieć wcześniej niestabilne sektory tuż przed 13 milionem LBA, ale w tej chwili SMART już ich nie pokazuje. Parametry SMART nie są niepokojące, ale nie zaszkodzi skan powierzchni, szczególnie między 10 a 15 milionem LBA (chociaż sugeruję sprawdzić całość).

Dokładne numery wcześniej uszkodzonych sektorów są w raporcie.

Toshiba jest nowa, przebieg 12 godzin/18 włączeń, jeszcze jej nie spotkała żadna krzywda (według SMART).
  • Poziom 14  
    Nie znam się niestety na dyskach, jestem raczej od procesorów/płyt głównych i sieci. Gdy naprawiałem znajomemu komputer po jego niezbyt profesjonalnym "czyszczeniu" dysku, podczas kasowania zablokowanych plików przez linuxa (miałem właśnie PartedMagic na USB) zaniepokoiły mnie Pre-faile w tym WD. Z mojego prostego rozumowania dysków twardych TOSHIBA wyglądała też jak koledze @dt1 na nową (lecz też miała Pre-faile), gdy przeskanowałem WD to zdziwiła mnie ilość błędów jakie "wypluwała" o jakiś uszkodzonych/niestabilnych sektorach. Albo to ja rozumuje "Pre-fail" zbyt dosłownie albo to oznacza dosłownie jakąś "niezgodność w wynikach".
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Oprogramowanie smartmontools (a ściślej polecenie smartctl) generuje listę, w której wyjaśnia również, jakie znaczenie ma dany atrybut (np pre-fail, old-age). Nie oznacza to, że dysk jest w stanie przedzawałowym lub jest stary - mniej więcej to oznacza, że pogorszenie parametrów opisanych jako pre-fail może sugerować stan przed awarią (np parametry dotyczące niestabilnych lub reallokowanych sektorów), za to parametry old-age będą się pogarszać z wiekiem (np licznik przepracowanych godzin). Ale u Ciebie te parametry nie są złe. Tak więc jeśli o to tylko chodzi - to nie ma się czym martwić :)

Co do WD kiedyś miał problemy z odczytaniem kilku sektorów (jak wskazują logi), ale parametr current pending sector jest na nim teraz równe 0, więc już nie powinno być problemu. Dlatego proponowałem zweryfikować powierzchnię tego dysku (albo przynajmniej okolice wskazanego w logach obszaru) aby się upewnić.
  • Poziom 14  
    Rozumiem, pewiem znajomemu, że z jego dyskami jest wszystko ok. Gdy będę u niego to sprawdze powierzchnię całego dysku. dt1 jak na razie to dzięki za info i leci pomógł.

//Nie będę na razie zamykał tematu by w razie czegoś nie tworzyć kolejnego.