Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepięcia w sieci i stale wysokie napięcie 250V

18 Mar 2014 10:42 3024 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    Borykam się z problemem przepalających żarówek i niedziałających starych ups (electroman 500).
    Byli Panowie z energetyki i stwierdzili,że blisko trafo tak musi być. Pomiary wykazały na każdej fazie prawie idealne 250. Z tym, że koło godziny 18 miałem ostatnio 260V. Wtedy UPS przełącza się na pracę z baterii, a nowa żarówka z górnej półki w taniej lampce IKEA za 30zł idzie z dymem. To samo z halogenami w mieszkaniu (sufitowe też dobrych marek), podczas włączenia potrafi się jeden przepalić. Niestety to nie jest najważniejszy problem gdyż ciężko cokolwiek powiedzieć a propo instalacji, gdyż nie ma do niej wglądu pod regips......

Jak mogę się zabezpieczyć przez tymi przepięciami ? Może jakiś nowszy model ups, przez który podepnę komputer pc klasy athlon 64 z monitorem lcd 19" z roku 2007, drukarkę laserową hp laserjet 6p tą nieszczęsną lampkę?

Nie znam się zbytnio na ups, ale obiło mi się o uszy o takich stabilizujących napięcie z sieci. Czy to nie do końca jest tak i po prostu gdy napięcie z sieci jest to ups bezpośrednio podaje to co na wejściu na wyjście ?

Jeśli mój pomysł z ups jest trafny to proszę o jakieś dokładniejsze namiary (myślę, że ok 400zł max mógłbym na takie coś wydać).
    Jeśli jakoś inaczje mogę poradzić sobie z tym wysokim napięciem to również proszę o pomoc
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Był podobny wątek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic358687.html
    Co do ups'ów- są oczywiscie takie, które stabilizują napiecie z sieci. Zwane: "on-line". Mówiąc najprosciej- przerabiają prad zmienny na stały, a z tego stałego falownik "produkuje" prąd zmienny o dokładnie takich parametrach, jakich oczekujemy. Przepraszam znawców za uproszczenie ;) Wada to wysoka cena.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 10  
    Dziękuję za nazwę owych ups. Temat niestety jest nizebyt podobny. Gdyby w mojej sieci było 280V to bym skakał z radości, bo miał bym powód do reklamacji i kartę przetargową. ZE przyjeżdża koło południa i dla nich 250V w sieci to norma (230V +-10%). Wykonują kilka pomiarów i jest max ok 250V. Dopiero 254V zgodnie z normami to zbyt wysoka wartość, a i to można "zwalić" na tolerancję miernika.
    W godzinach przyjazdu serwisu w moich gniazdkach ta wartość nie jest przekraczana. W innych godzinach im nie pasuje i traktują mnie jak natręta.
    Alternatywnie prosili o pomiar urządzeniem rejestrującym skoki napięcia w skali czasu. Mogą prosić o coś takiego zwykłego Kowalskiego?

P.S. Miernik Brymen 252 wskazania identyczne z mierniikami ZE
  • Poziom 19  
    Witam. Istnieje taki prosty wynalazek, często stosowany przez odchodzące już pokolenie do czarno-białych, lampowych TV gdy napięcie było bardzo niestabilne.
    Nazywa się to automatycznym autotransformatorem.
    Takie urządzenie odpowiedniej mocy powinno zabezpieczyć nie tylko komputer, ale i chociażby obwody oświetlenia itp.

Druga rzecz, to coś jest konkretnie nie tak u Kolegi z tym zasilaniem.
    Prawdopodobnie też sąsiedzi mają ten sam problem...

@Edit:

Co do rejestrowania w czasie to można się uzbroić w "multimetr + cyfrówkę".
    W cudzysłowu, gdyż sam mam opory do takich metod i proszę traktować to z przymrużeniem oka, lecz pisze, ponieważ to zawsze jakiś pomysł a nic nie kosztuje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Po primo szukam elektryka z prawdziwego zdarzenia.

Po secundo dziwna sprawa tych ups i to co piszą producenci oraz recenzenci:
    "PowerCom BNT-600AP Home to niewielki zasilacz awaryjny, który chroni komputer przed chwilowym skokiem napięcia lub przerwą w dostawach prądu." -
    http://www.chip.pl/testy/akcesoria/zasilacze-...jne-ups/powercom-bnt-600ap-home#ixzz2wJwTYBKY

chyba o krótkie skoki chodzi, a nie godzinne 270V ?

"http://www.chip.pl/testy/akcesoria/zasilacze-awaryjne-ups/powercom-bnt-600ap-home"
  • Poziom 10  
    Szanowny kol. WojcikW na taki pomysł nie wpadłem by lampkę podpiąć pod obecny ups. Ma tylko dwa gniazda w sam raz na monitor i komputer, więc trzeciej rzeczy - w tym przypadku lampki nie podpinam (wiem mogłem podpiąć trójnik i podpiąć nie wiadomo ile sprzętów - nie zrobiłem tego).
    Lampka na transformatorze - nie LED. Podpięta bezpośrednio do sieci.

Nie obraziłbym się natomiast wydając 400-500zł na nowy ups, który jak sądziłem uchroni mnie przed przepięciami, gdyby oraz gdyby wspomniana lampka była do niego podpięta nie paląc więcej żarówek. Jeśli takowy nie da sinusa i nie ma to sensu to ok. Myślałem jednak że uniknę wymiany lampki.

p.s. Instrukcji też nie czytałem, bo nie mam - kupiłem bez,ale to chyba tylko taka złośliwość spowodowana brakiem czytania ze zrozumieniem.
  • Poziom 10  
    Przepraszam kol. WojcikW.
    Czasem mało zrozumiałe wiadomości dla ogółu są całkiem proste dla ich twórcy.
    UPS szlak trafił. Nie wiem co się z nim stało, ale przestał w ogóle pracować z sieci po tym jak pół popołudnia "szalał" podczas mojej nieobecności.
    Tego samego dnia przepaliły się trzy halogeny spośród kilkunastu w suficie oraz lampka biurkowa podpięta do gniazdka.
    Wydaję mi się iż ma to związek z tym skaczącym napięciem dlatego (jeśli niespójnie i chaotycznie to przepraszam) wszystko wrzuciłem do jednego worka.

Dziś nie dałem rady, ale jutro postaram się spędzić miłe chwile z multimetrem i badać możliwie często napięcie w sieci.
    Jeśli na moje szczęście w nieszczęściu przekroczy powiedzmy 260V, a może późnym wieczorem więcej to pokuszę się o wezwanie elektryka (z czymś ala Fluke VR1710 oraz uprawnieniami) i stosowne pomiary dla ZE.
    Jeśli nie to chyba skorzystam z pomysłu nr 2 kol. Bronek22.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto