Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

primiera p12 1.9dci 120km - Dziwne odgłosy - sprzęgło ?

18 Mar 2014 11:38 1749 1
  • Poziom 6  
    Problem dotyczy Primery p12, 2003 r, 1.9 dci (120 KM) - przebieg 187 tyś (po wnętrzu dużo więcej raczej nie ma)

Po odpaleniu zimnego motoru (np rano) pracuje ok, jeśli wcisnę sprzęgło - pracuje głośniej (dźwięk silnika bardziej twardy) - bicie w pedał sprzęgła minimalne - można powiedzieć, że nie wyczuwalne, autem nie trzęsie nic się nie dzieje (po za wspomnianą głośniejszą, twardszą pracą diesla).

Następnie podczas ruszania dźwięk silnika jest jeszcze głośniejszy coś jak by klekotało, po wejściu ok ~1200 rmp dźwięk ustaje. Dodam, że nie ma żadnego problemu z płynnym ruszaniem czy coś.

Przy zmianie biegów (szczególnie niskich 1,2,3) jak wciskam sprzęgło i schodzi z obrotów słychać jak by coś o coś szorowało (dosłownie 1 sekundę) - przypomina mi to dźwięk jakiegoś łożyska które rozpędzone nie może wychamować (porównanie może banalne takie moje subkietywne odczucie).

Wizyta w pierwszym warsztacie - od razu koło dwumasowe - już nawet w katalogach sprawdzał ile będzie mnie to kosztowało. (złapałem się za głowę i pojechałem do innego magika)

Wizyta w drugim warsztacie - koło dwumasowe raczej wykluczył, diagnoza coś ze sprzęgłem, możliwe łożysko oporowe, wyciskowe poszło w ....

No i wyzyta u brata jest raczej handlarzem nie mechanikiem, ale koło dwumasowe też raczej wykluczył - możliwe że tarcza się na jakiś ząbkach obluzowała.

Sam osobiście koło dwumasowe raczej bym odrzucił (wymieniałem już w Golfie 4 tdi) z doświadczenia wiem, że na biegu jałowym telepie budą podczas ruszania trzask niesamowity.

Dwumasówka raczej dawała by o sobie znać też przy zapalaniu i gaszeniu auta - a takich objawów brak.

Zauważyłem, że jeśli auto się nagrzeje to głośniejsza praca po wciśnięciu sprzęgła nie jest już tak zauważalna, nie ustępuje szorowanie przy zmianie biegów.

Co ciekawe najbardziej ten dźwięk słychać w środku auta na zewnątrz praktycznie nie do wysłuchania.

Proszę o pomoc, mogę ew. nagrać aparatem ten dźwięk i wrzucić go tutaj.
  • Poziom 11  
    AVE
    Motor Renault pewnie do sprawdzenia dwumas albo zbrakło panewek jak to w 1.9 DCI