Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AX1000 - Wiatr mocno buja anteną. Zmiana anteny na lżejszą czy zmiana mocowania?

yarecki16 18 Mar 2014 14:30 5604 32
  • #1 18 Mar 2014 14:30
    yarecki16
    Poziom 17  

Witam.

Posiadam antenę kierunkową Opticum AX1000 z symetryzatorem, pasywny rozgałęźnik RSI-02, przewód Triset 113 czarny.
    Lokalizacja to okolice Oławy, około 40-50 km od nadajnika RTCN Ślęża. Nie mam żadnych przeszkód typu drzewa, budynki itp. Podłączone dwa TV, siła i jakość na wszystkich mux wynosi 100/100.

Nie mam problemu z odbiorem ale dałem powyższe informacje bo możliwe że trzeba będzie wymienić antenę. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z obecnej instalacji bo jest bardzo prosta i nie ma żadnych aktywnych elementów. Jednak AX1000 jest dosyć ciężka i przy wietrze strasznie buja masztem antenowym, boję się żeby maszt się nie urwał i nie uszkodził czegoś lub co gorsza kogoś. Antena jest zamontowana na około 5-6 metrowym maszcie który jest przykręcony za pomocą 2 uchwytów http://www.dipol.com.pl/obejma_laczaca_maszty_ozp-50_E8690.htm do balustrady balkonu. Tak więc 1 metr masztu jest przykręcony do barierki w dwóch miejscach, a 4-5 metrów masztu drga na wietrze. Nie ma możliwości skrócenia masztu bo antena musi być nad poziomem dachu.

Drugi problem chociaż mniejszy to taki że antenę upodobały sobie ptaki i przesiadują na niej oraz zostawiają po sobie odchody na antenie i na posadzce balkonu. Gdy miałem antenę siatkową nie było takiego problemu bo ptaki nie siedzą na takich antenach.

Widzę dwa rozwiązania tego problemu.
    a) wymiana anteny na siatkową - lżejsza, nie będzie bujać masztem no i niknie problem ptaków
    b) zmiana miejsca/sposobu montażu anteny AX1000

Teraz pytania.

1. Czy antena siatkowa pasywna w mojej lokalizacji uciągnie instalację na 2-3 TV ( mam dwa, planuję trzeci)?. Pasywna siatka kosztuje coś 30-40 zł więc nieduże pieniądze, zmiana mocowania AX1000 może być droższa ( uchwyty, maszt inny itp). Siatkę zamontowałbym tam gdzie obecnie jest AX1000 czyli na balkonie.
    Za czasów analogu miałem siatkę z SWA955-5 i aktywny rozgałęźnik antenowy ART/4 ( taki z żółtą naklejką), jednak po wejściu DVB-T wymieniłem całą instalację, bo antena była zardzewiała a kabel sparciały i były problemy z odbiorem.

2. Przeniesienie AX1000 na komin.
    Myślałem nad montażem anteny na kominie. Czy w tym wypadku lepiej zastosować obejmę kominową, czy wywiercić dziury w kominie i dać normalny uchwyt kątowy? Komin jest dosyć duży, ale ma 30-40 lat. Nie wiem czy mocowanie na nim anteny nie nadwyręży jego konstrukcji. Obecnie na drugim kominie mam antenę ale malutką lekką do wifi i nic się z tym nie dzieje, jednak AX1000 to kawał anteny.
    Druga sprawa to taka że wtedy kabel antenowy ( triset 113 czarny) leżałby bezpośrednio na papie dachowej. Czy to nie spowoduje szybszego uszkodzenia kabla lub papy? Poza tym w razie jakiejś regulacji musiałbym wychodzić na dach.
    Czy obejma kominowa to solidny sposób montażu? Słyszałem że podczas skręcania obejmy komin może nie wytrzymać i pęknie. Słyszałem też że nie powinno się niczego nigdy mocować do komina.
    No ale nawet jak przeniosę antenę na komin to będą tam siedzieć ptaki i załatwiać się na dachu, a ptasie kupy chyba są szkodliwe dla papy dachowej?

3. Przykręcenie AX1000 do ściany domu.
    Myślałem nad montażem anteny do ściany domu, jednak nie wiem jaki tu uchwyt zastosować. Uchwyt musi zapewnić odległość masztu od ściany wynoszącą minimum 35-40 cm, bo jest rynna i gryms, dlatego trzeba się odsunąć. Długość masztu musiałaby być jakieś 1-1.5 metra aby antena była nieco ponad dachem.
    Jaki uchwyt i maszt zastosować w tym przypadku?

0 29
  • #2 18 Mar 2014 15:56
    LeDy
    Poziom 43  

Oczywiście, że siatkowa się nadaje. Ja odbieram z odległości ponad 60km. Nic nie piszesz o średnicy rury a przynajmniej tego nie zauważyłem. Ja mam rurę 1" i też od mocowania wystaje 4-5m i się tym nie martwię.. Co do uchwytów to można zrobić, pospawać jaki ci się podoba.

0
  • #3 18 Mar 2014 16:05
    yarecki16
    Poziom 17  

Rura ma około 25-30 mm - możliwe że też to jest rura 1''. Nie mam akurat przy sobie suwmiarki żeby to dokładnie zmierzyć. Ale ważniejsza od średnicy wydaje mi się być grubość ścianki. Jak ostatnio te wiatry wieją to naprawdę mam wrażenie że to się może urwać.

A Ty jaką masz antenę zamocowaną na tym maszcie?
    Na pewno siatkowa z symetryzatorem da radę? I jeszcze starczy sygnału na 2-3 TV?

0
  • #4 18 Mar 2014 20:25
    LeDy
    Poziom 43  

Ja mam siatkową z symetryzatorem a potem AWS bo podział na pięć gniazdek. Jak sygnał wystarczył z AX to i z siatkowej wystarczy.

0
  • #5 18 Mar 2014 20:32
    yarecki16
    Poziom 17  

W sumie może wystarczy sygnału z siatkowej, bo ten AX1000 jakoś dużo większego zysku nie ma, u mnie mux 1 i 2 są na 55 i 58 kanale a na tych kanałach siatka ma wysoki zysk dochodzący do 14 dB. Mux 3 jest na 25 ale jest nadajnik doświetlający w Żórawinie.

Wiesz jak miałem siatkę na tym maszcie to nic się nie działo, załóż na swój maszt AX1000 lub innego ''krokodylka'' i poczekaj na dobry wiatr i zobaczysz sam jak to wygląda.

A co za model AWS masz? Kiedys myślałem nad zakupem takiego wzmacniacza ale okazało się że jest niepotrzebny.
    Jak daleko masz do nadajnika?

0
  • #6 18 Mar 2014 20:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

yarecki16 napisał:
    ... u mnie mux 1 i 2 są na 55 i 58 kanale a na tych kanałach siatka ma wysoki zysk dochodzący do 14 dB.

Nie szerzymy defetyzmu w dziale a te 14dB to tylko w karcie katalogowej - a jak wiemy papier dużo i długo wytrzyma.

Pozdrawiam.

0
  • #7 18 Mar 2014 21:46
    LeDy
    Poziom 43  

To samo można napisać o innych antenach. Na czymś trzeba się opierać a o noty katalogowe powinny martwić się odpowiednie służby. Z ostatnich dni: była Yagi a teraz zamieniona na siatkową . Sygnały pozostały takie same- wskazania TV czyli 100% i 100%..
    P.S. Odległość od nadajnika podawałem już - ok. 64km.

0
  • #8 18 Mar 2014 22:04
    yarecki16
    Poziom 17  

Jaką dokładnie Yagę założyłeś?
    Możesz podać model posiadanego wzmacniacza AWS? Bo jest ich sporo.
    Pytałem jeszcze o Twoją odległość od nadajnika.

0
  • #9 20 Mar 2014 18:00
    yarecki16
    Poziom 17  

Stwierdziłem po dłuższych przemyśleniach że mocowanie anteny na kominie odpada. Komin jest stary i nie będę go obciążać. Poza tym musiałbym wtedy przedłużyć kabel lub położyć nowy.

Antena siatkowa będzie dobrym rozwiązaniem bo jest lekka i ma dosyć zwartą budowę.
    Pożyczę od znajomego, założę symetryzator i sprawdzę osobiście.
    Co sądzicie o jakości anten siatkowych ASP-8 z Dipolu?

Gdyby antena siatkowa mi się nie sprawdziła to jednak zamocuję ją do ściany domu pod gzymsem i użyję dwóch uchwytów takich jak do satelity ale połączonych.
    http://www.dipol.com.pl/uchwyt_masztowy_murowy_url-38z30x60_cynkowany_E8797C.htm
    Coś tego typu - jeden przykręcę do ściany, a drugi do tego pierwszego i wtedy będę miał odpowiednią odległość od ściany i wysokość, bo jeden uchwyt nie jest w stanie tego zapewnić.
    Co sądzicie o tym sposobie montażu? Czy takie połączenie dwóch uchwytów antenowych będzie sztywne i wytrzymałe?

0
  • #11 20 Mar 2014 20:11
    yarecki16
    Poziom 17  

Poprzednia siatka wytrzymała mi jakieś 8-10 lat, więc jak ta z Dipola tyle wytrzyma to może być. 30 zł nie majątek.

A może poleciłbyś coś innego, do obioru z 40 km na 3 tv przy czym najlepiej żeby antena była dosyć lekka a nie giganty typu ATX.

0
  • #13 20 Mar 2014 21:36
    yarecki16
    Poziom 17  

Przecież napisałem że nie chcę anten typu ATX bo są równie duże a nawet większe jak AX1000 a ATX91 to jest dużo cięższa, więc nie interesuje mnie czy to następna lipa czy nie.

Mówisz Tri Digit Mini? Ona jest cała aluminiowa? A yagi 16 lub 19 elementowe z Dipola? Czy to są dobre anteny? Szczególnie chodzi mi o jakość wykonania. Yaga 11 elementowa wydaje mi się że będzie za słaba do podziału na 3 TV.

Zastanawiam się również nad AX900 - mniejsza wersja AX1000, lżejsza i krótsza, aczkolwiek nigdzie nie mogę znaleźć informacji o masie anten AX1000 i AX900 żebym mógł je porównać z innymi. Co sądzisz o AX900?

0
  • #15 20 Mar 2014 23:05
    yarecki16
    Poziom 17  

Ja o tym piszę, bo jest to przewodni temat tego wątku. Na aukcjach i w sklepach z ofertami AX900 i AX1000 niema podanej ich masy - natomiast Dipol podaje masy wszystkich swoich anten. Nie chcę kupić anteny cięższej od obecnie posiadanej.

Mówiłeś że dobra antena jest aluminiowa - a ten Tri Digit mini nie jest w pełni aluminiowy bo ma stalowy reflektor. AX900 i AX1000 są w pełni aluminiowe ( oprócz hmm jakby powiedzieć ''ramy'' swojej). Poza tym w czym lepsza jest antena aluminiowa od stalowej? Bo nie ma anteny w 100% aluminiowej więc każda prędzej czy później skoroduje.

0
  • #16 21 Mar 2014 08:12
    SP5ANJ

Witam.

yarecki16 napisał:
    Przecież napisałem że nie chcę anten typu ATX bo są równie duże a nawet większe jak AX1000 a ATX91 to jest dużo cięższa, więc nie interesuje mnie czy to następna lipa czy nie.

Pytasz i otrzymujesz odpowiedzi ale nie musisz uwidaczniać swojej niechęci do podpowiadających.
    Regulamin pkt 3.1.9 .

Cytat:
    Zastanawiam się również nad AX900 - mniejsza wersja AX1000, lżejsza i krótsza, aczkolwiek nigdzie nie mogę znaleźć informacji o masie anten ...

Czytam i wydaje mi się, że Tobie bardziej chodzi o "mechaniczną" część anteny niż o jej zysk energetyczny, który jednak jest najważniejszy przy takich instalacjach.

Musisz sobie sam odpowiedzieć czy chcesz aby instalacja wraz z anteną wyglądała "pięknie dla oka" czy aby była "funkcjonalna" . :?:

Ja osobiście byłbym za funkcjonalnością, czyli :
    - antena kierunkowa
    - o zysku nie mniejszym niż +14dBd (nie dBi)
    - wysoko zainstalowana
    - dobry a przede wszystkim nowy kabel koncentryczny bez żadnych łączeń
    - jeżeli jest możliwe to maszt z anteną "uziemione"

Cytat:
    Ja o tym piszę, bo jest to przewodni temat tego wątku.

Wyjście jest wbrew pozorom bardzo proste.
    Tak umocować maszt z anteną aby wytrzymał siłę/napór wiatru o szybkości do 120km/h .

Pozdrawiam.

0
  • #17 21 Mar 2014 13:04
    yarecki16
    Poziom 17  

Cytat:
    Czytam i wydaje mi się, że Tobie bardziej chodzi o "mechaniczną" część anteny niż o jej zysk energetyczny, który jednak jest najważniejszy przy takich instalacjach.

Musisz sobie sam odpowiedzieć czy chcesz aby instalacja wraz z anteną wyglądała "pięknie dla oka" czy aby była "funkcjonalna" .

Obecna instalacja jest w pełni funkcjonalna, dla oka również jest miła choć ten aspekt ma mniejsze znaczenie.

Cytat:
    Ja osobiście byłbym za funkcjonalnością, czyli :

Cytat:
    - antena kierunkowa
    obecna AX1000 jest chyba jak najbardziej kierunkową anteną
    Cytat:
    o zysku nie mniejszym niż +14dBd (nie dBi)
    zysk chyba też w porządku
    Cytat:
    - wysoko zainstalowana
    wysokość piętrowego domu + 1-2 metry nad dachem ( nie mam jak dokładnie zmierzyć, ale wysokość jest wystarczająca skoro odbiór jest 100/100 i 0 BER)
    Cytat:
    - dobry a przede wszystkim nowy kabel koncentryczny bez żadnych łączeń
    kable Triset 113 PE nigdzie nie łączony, złączki kompresyjne

Tak więc obecna instalacja spełnia podawane zalecenia, jednak jest problem z zamocowaniem tej anteny.

Cytat:
    Wyjście jest wbrew pozorom bardzo proste.
    Tak umocować maszt z anteną aby wytrzymał siłę/napór wiatru o szybkości do 120km/h .

Tylko jak to zrobić?

Obecnie jest 5-6 metrowy maszt przykręcony do fragmentu barierki balkonu. Wysokość barierki to około 1m. Ten fragment to rura o średnicy podobnej do średnicy masztu. Są one połączone za pomocą dwóch obejm łączących maszty OZP-50. http://www.dipol.com.pl/obejma_laczaca_maszty_ozp-50_E8690.htm
    Może dać więcej obejm?
    Może użyć takich obejm http://www.dipol.com.pl/obejma_zaciskowa_oz-60_m8_E8699.htm i dać ich kilka np 4, przy tego typu obejmach rury będą bezpośrednio się dotykać co usztywni maszt ale nie wiem czy w wystarczającym stopniu.

Pisałem kilka postów temu czy zamocować ją do ściany pod gzymsem i użyć uchwytów takich jak do satelity ale połączonych.
    http://www.dipol.com.pl/uchwyt_masztowy_murowy_url-38z30x60_cynkowany_E8797C.htm
    Coś tego typu - jeden przykręcę do ściany, a drugi do tego pierwszego i wtedy będę miał odpowiednią odległość od ściany i wysokość, bo jeden uchwyt nie jest w stanie tego zapewnić.
    Co sądzicie o tym sposobie montażu? Czy takie połączenie dwóch uchwytów antenowych będzie sztywne i wytrzymałe?

0
  • #18 21 Mar 2014 19:24
    LeDy
    Poziom 43  

Jak widzisz opinie są podzielone. Tymi lipami się nie martw. Daj tą siatkową i po kłopocie. Te kilka decybeli też nie jest warte ceny.
    Ten polecany przez wszystkich dipol podaje od 10-14dB. Moje siatkowe trzymają już ponad 20 lat.

0
  • #19 21 Mar 2014 19:54
    yarecki16
    Poziom 17  

LeDy w takim razie jaką siatkę polecasz? Ta ASP-8 z Dipolu może być?

I jeszcze mam pytanie, bo chcę podłączyć trzeci TV którego jeszcze nie kupiłem. Rozgałęźnik założę Signal R-3, kabel kupię Triset albo może Televesa T-100 ( od rozgałęźnika do TV, kilka metrów) i myślałem nad tego typu końcówką
    http://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_self-install__E3002.htm
    Czy sądzicie o tym wtyku? W całej instalacji mam F platinum kompresyjne i tam gdzie trzeba przejściówki F-wtyk antenowy, jednak nie mam zaciskarki, do F wkręcanych nie jestem przekonany a nie będę wołać montera żeby mi zacisnął 2 końcówki. Ewentualnie kupię u niego kabel i niech zaciśnie końcówkę która będzie przy rozgałęźniku, a na drugi koniec kabla właśnie tego Cabelcona bym założył. Taki wtyk Cabelcona wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż własnoręcznie zakręcona Fka i przejście F-wtyk.

0
  • Pomocny post
    #20 22 Mar 2014 09:40
    LeDy
    Poziom 43  

Może być ASP-8. Jeżeli chodzi o wtyk to sam widzisz, że same plusy. Ja wolę takie co "mam na nie wpływ" czyli normalne.

0
  • #21 25 Mar 2014 08:00
    [QQQ]
    Poziom 17  

yarecki16 >>> możesz tez spróbować usztywnić masz dodając dodatkowy uchwyt wyżej niż barierka balkonu ewentualnie zamontować odciągi ( o ile jest taka możliwość - np do krokwi pod dachem itp )

0
  • #22 25 Mar 2014 12:35
    yarecki16
    Poziom 17  

[QQQ] napisał:
    ewentualnie zamontować odciągi ( o ile jest taka możliwość - np do krokwi pod dachem itp )

Tu nie ma żadnych krokwi bo to jest płaski dach. Dom z epoki gierkowskiej, nie ma zabardzo możliwości montażu odciągów.

[QQQ] napisał:
    możesz tez spróbować usztywnić masz dodając dodatkowy uchwyt wyżej niż barierka balkonu

No ale gdzie ten uchwyt zamontuję? A barierka od ściany jest odległa od ściany o około metr.

Komplikacje są trochę z tą anteną, chyba jednak podłączę siatkę. W moim przypadku chyba to najlepsze wyjście bo odpadnie problem mocowania z którym naprawdę nie ma jak sobie poradzić w moim konkretnym przypadku. Poza tym jednak domownicy stwierdzili że problem ptasich odchodów jest poważny bo duża część balkonu zapaskudzona.

Poza tym na jesieni chyba ma wystartować MUX-8 nadawany w VHF i siatka umożliwi jego odbiór. W innym wypadku druga antena na VHF + zwrotnica to jeszcze większy problem będę miał niż obecnie.

0
  • #23 04 Kwi 2014 14:45
    yarecki16
    Poziom 17  

Otrzymałem za darmo antenę siatkową którą zamierzam przetestować w moich warunkach i mojej instalacji.
    Antena ta nie posiada jednak direktorów, otrzymałem ją w takim stanie. W środku anteny był wzmacniacz nieekranowany, nie był firmy SWA tylko jakiś inny - nieważne, i tak zamontuję tam symetryzator.

Czy montaż anteny bez direktorów ma sens?

0
  • Pomocny post
    #24 04 Kwi 2014 16:17
    [QQQ]
    Poziom 17  

Tak - to elementy pasywne więc będzie działać i bez nich

0
  • Pomocny post
    #25 04 Kwi 2014 16:59
    LeDy
    Poziom 43  

yarecki16 napisał:

One są zbędne a nawet nie zalecane.

0
  • #26 04 Kwi 2014 17:10
    SP5ANJ

Witam.

yarecki16 napisał:
    Antena ta nie posiada jednak direktorów, otrzymałem ją w takim stanie.

Przepraszam i zapytam czy wiesz, które to direktory i pozwolisz, że dla przykładu podam w rysunku :

AX1000 - Wiatr mocno buja anteną. Zmiana anteny na lżejszą czy zmiana mocowania?

Cytat:

Oczywiście, że TAK.

Z pełną świadomością mogę napisać, że takie direktory (w antenach "siatkowych") to totalna "ściema" w pojęciu, że :
    - direktor - to element w funkcji częstotliwości i przesunięcia w fazie będącej (o krótszym) współczynnikiem k około 0,80 przy zachowaniu rezonansu na danej częstotliwości, co "wymusza" jego wyprzedzenie fazy/wiązki (w kątach λ) czyli wyprzedzenie w pojęciu - kierunek i zysk kierunkowy - .
    (Wytłumaczenie z tzw. "łopatologii stosowanej" - dla prostego wytłumaczenia pojęć) :D

Jak zmierzysz ( w cm ) długość takiego direktora w antenach "siatkowych" to od razu zobaczysz, że :
    - ½λ * k (przy f) - i tylko widzisz, że są one elementami mechanicznymi, które "więcej kosztują" i "przekonują klienta", iż taka antena jest zaprojektowania przez najlepszych znawców tematu anten tego producenta.
    Taki "chłyt" marketingowy o jakim mówili Ani Mru Mru w skeczu "Chińska Zupka z Radomia" . :D

Aby od razu uciąć różne komentarze o antenach "siatkowych" muszę stwierdzić, że cena do produktu (efektu odbioru) to całkiem ładny współczynnik a mój własny pogląd o tych "siatkach" pozostawiam dla siebie, gdzie mogę napisać, że w dość dużej ilości punktów odbiorczych - zachowuje się całkiem poprawnie.

Cytat:
    W środku anteny był wzmacniacz nieekranowany, nie był firmy SWA tylko jakiś inny - nieważne, i tak zamontuję tam symetryzator.

To dobrze, że symetryzator, ale wzmacniacz nie jest równy wzmacniaczowi i warto wiedzieć jakiej jest konstrukcji czy chociażby jakiej Firmy on jest.

Pozdrawiam.

0
  • #27 04 Kwi 2014 18:51
    yarecki16
    Poziom 17  

SP5ANJ napisał:
    Przepraszam i zapytam czy wiesz, które to direktory i pozwolisz, że dla przykładu podam w rysunku :

Właśnie te elementy miałem na myśli. Brakuje elementów oznaczonych na czerwono na Twoim rysunku, czyli właśnie direktorów.

Wzmacniacz w tej antenie był firmy GPS typ Wa-501s-3. Dodatkowo ze starej siatki posiadam SWA 955-5 Turbo Quatro. Nie znam opinii nt. tych wzmacniaczy, nie interesowałem się tym. Z lektury forum widać że w większości stosowane są wzmacniacze z serii LNA lub symetryzatory. Zdaję sobie sprawę z wad wzmacniacza ( możliwa awaria wzmacniacza lub jego zasilacza, możliwość przesterowania sygnału, łapanie zakłóceń itp).
    Może ktoś bardziej obeznany wypowie się nt. tych wzmacniaczy?

1. Na początek zamontuję siatkę z symetryzatorem, ominę rozgałęźnik i podłączę 1 TV
    2. Jak będzie dobry odbiór to zakładam rozgałęźnik na 2 TV
    3. Jak będzie dobry odbiór z 2 TV to próbuję na 3 TV
    4. Jak będzie słaby odbiór, mogę zamontować jeden z posiadanych przedwzmacniaczy, lub użyć rozgałęźnika aktywnego ART/4.

Teraz pytanie - jeżeli chciałbym podłączyć rozgałęźnik aktywny do anteny z symetryzatorem, muszę przeciąć zworkę w rozgałęźniku. Jest to proces chyba nieodwracalny, a mogę kiedyś potrzebować możliwości przesyłania DC do puszki antenowej.
    W takim wypadku czy dobrym rozwiązaniem zamiast przecięcia zwory będzie montaż separatora zasilania AZS w metalowej obudowie na wejściu antenowym rozgałęźnika ? Do separatora oczywiście nie podłączam zasilacza. Wtedy separator zablokuje DC w kierunku anteny. Czy to dobry pomysł?

Oczywiście chciałbym jak najprostszą instalację - obecnie nie mam żadnych wzmacniaczy, a rozgałęźnik jest zwykły pasywny, może przy siatce też to się uda - nie przetestuję nie będę wiedział. Przypominam że mam 40 km do nadajnika RTCN Ślęża o mocy 100 kW na wszystkich muxach i dobry profil terenu, nowe kable Triset 113 PE i Triset 113 oraz złączki kompresyjne.

Dziękuję wszystkim za dotychczasową dyskusję, w bliżej nieokreślonym czasie zamontuję antenę siatkową i zdam relację.

0
  • Pomocny post
    #28 04 Kwi 2014 19:51
    SP5ANJ

Witam.

yarecki16 napisał:
    Właśnie te elementy miałem na myśli. Brakuje elementów oznaczonych na czerwono na Twoim rysunku, czyli właśnie direktorów.

:spoko:

Cytat:
    Teraz pytanie - jeżeli chciałbym podłączyć rozgałęźnik aktywny do anteny z symetryzatorem...

Przypomnę, że istnieją również WZMACNIACZE wewnętrzne czy ROZGAŁĘŹNIKI, które maja impedancję wejściową 75Ω. :!:

Cytat:
    Jest to proces chyba nieodwracalny, a mogę kiedyś potrzebować możliwości przesyłania DC do puszki antenowej.

Możesz z powodzenie przyjąć zależność, że jeżeli masz antenę z symetryzatorem podłączonym bezpośrednio do kabla koncentrycznego -- to z pełnym/świadomym "powodzeniem", wzmocnienie sygnału użytecznego możesz Wykonać" za pomocą wzmacniacza wewnętrznego, który ma DUŻO lepsze parametry, niż taki wzmacniacz przy antenie. :!:

Cytat:
    Przypominam że mam 40 km do nadajnika RTCN Ślęża o mocy 100 kW na wszystkich muxach i dobry profil terenu, nowe kable Triset 113 PE i Triset 113 oraz złączki kompresyjne.

To prawie jak LOKALNA stacja odbiorcza o dużym poziomie sygnału w TV. :spoko:

Pozdrawiam.

0
  • #29 04 Kwi 2014 23:19
    yarecki16
    Poziom 17  

SP5ANJ napisał:
    Cytat:
    Teraz pytanie - jeżeli chciałbym podłączyć rozgałęźnik aktywny do anteny z symetryzatorem...

Przypomnę, że istnieją również WZMACNIACZE wewnętrzne czy ROZGAŁĘŹNIKI, które maja impedancję wejściową 75Ω. :!:

Cytat:
    Jest to proces chyba nieodwracalny, a mogę kiedyś potrzebować możliwości przesyłania DC do puszki antenowej.

Możesz z powodzenie przyjąć zależność, że jeżeli masz antenę z symetryzatorem podłączonym bezpośrednio do kabla koncentrycznego -- to z pełnym/świadomym "powodzeniem", wzmocnienie sygnału użytecznego możesz Wykonać" za pomocą wzmacniacza wewnętrznego, który ma DUŻO lepsze parametry, niż taki wzmacniacz przy antenie. :!:

Ja wiem że są wzmacniacze, są rozgałęźniki.
    Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że gdyby brakło sygnału do podziału na 3 odbiorniki, to nie zakładać wtedy wzmacniacza dopuszkowego, tylko zostawić w puszce symetryzator, a sygnał wzmocnić za pomocą wzmacniacza wewnętrznego.
    A może użyć w takim wypadku wzmacniacza masztowego?

Jeżeli przy podłączeniu 3 TV na pasywnej siatce braknie mi sygnału to podłączę posiadany rozgałęźnik aktywny ART/4.
    Link
    http://www.eltrox.pl/aktywny-rozga%C3%82%C5%8...82%C5%B9nik-telewizyjny-dvbt-art4-p-6030.html
    Zasilany on jest przez jedno z wyjść. Przesyła on DC do anteny. Jeżeli podłączę go do pasywnej anteny to będzie zwarcie, bo na symetryzator nie podaje się DC. Przesył DC do anteny można wyłączyć poprzez rozkręcenie obudowy i przecięcie zworki oznaczonej DC. W takim razie gdybym miał potrzebę włączyć go do instalacji z anteną pasywną przetnę zworkę i rozgałęźnik nie będzie podawał DC do anteny co jest poprawne przy instalacji z symetryzatorem.

Co sądzicie o tym rozgałęźniku ART/4? Domyślam się że cud techniki to nie jest, ale skoro go mam to może go podłączę jakby było za mało sygnału, jak nie zda egzaminu to albo kupię coś innego albo wrócę do AX1000 jednak.

0
  • #30 19 Sie 2014 23:02
    yarecki16
    Poziom 17  

Pozwolę sobie na odświeżenie tematu.

Jak wspominałem mam antenę Opticum AX1000 z symetryzatorem i rozgałęźnik RSI-02, kabel Triset 113, złączki kompresyjne Platinum. Anteną trochę buja na wietrze ale nie powoduje to zakłóceń w odbiorze telewizji, jednak wolałbym aby nią tak nie bujało. Mam 40 km do RTCN Ślęża. Rozważałem wymianę anteny na ''gorszą'' tzn siatkową lub mniejszą Yagi np. 11 lub 16 elementową z Dipola, ewentualnie na jakąś logarytmiczną np. Fuba 922. Istnieje jednak obawa że słabsza antena nie zapewni sygnału na 2-3 TV przy pasywnej instalacji.

Tymczasem 100 metrów dalej od mojego domu mieszka sąsiad. Jest tutaj antena siatkowa i dosyć długość przewodu - od anteny do najdalszego gniazdka (gniazda końcowe RTV-SAT nie wiem jakiej firmy) jest jakieś 25 może 30 metrów. Zamontowany jest pasywny rozgałęźnik na 4 TV, zasilacz a w antenie wzmacniacz dopuszkowy GPS Wa-501 light. Antena jest skierowana na nadajnik lecz znajduje się ona na wysokości jedynie 2 metrów nad poziomem terenu, jednak nie ma przed nią większych przeszkód.

Do instalacji przy najdalszym gniazdku podłączony jest dekoder Wiwa. Odbierał jedynie Mux 1 (k.55) i Mux 2 (k. 58) - Mux 3 (k.25) odbierał tylko czasami. Chyba dlatego tak się działo bo sygnał na kanałach 55 i 58 ulegał większemu tłumieniu na przewodzie, natomiast kanał 25 był w mniejszym stopniu tłumiony i dochodziło do przesterowania głowicy w tunerze. Przykręcenie tłumika do dekodera nic nie dało.
    Kabel połączeniowy z gniazdka do dekodera to gotowy kupny przewód nabyty w sklepie. Jego wymiana na 1 metr Triseta ze złączkami kompresyjnymi nic nie dała.

Odłączyłem zasilacz, założyłem symetryzator IV-V w miejsce wzmacniacza i teraz wszystkie 3 multipleksy odbierają bez zakłóceń. Wg wskazań dekodera jakość sygnału na każdym mux jest taka sama i wynosi 80-90%, siły sygnału ten model nie pokazuje.
    Dodatkowo podłączyłem regulowany tłumik i zwiększając tłumienie zauważyłem że jest jeszcze dosyć spory zapas sygnału.
    Na kupnym gotowym przewodzie występuje pikseloza, musi być założony robiony kabel. Trzeba pojechać do sklepu i kupić metr przewodu z końcówkami kompresyjnymi.
    Niestety siatka nie odbiera czeskich kanałów które odbieram u siebie na AX1000 lecz to nie jest problem.

Po zapoznaniu się z sytuacją u sąsiada doszedłem do wniosku że jeżeli u niego na antenie siatkowej umieszczonej 2 metry nad ziemią, 8 letnich przewodach nieznanej firmy ( są zamurowane) które są dużo dłuższe niż u mnie, dodatkowo pewne tłumienie wnoszą gniazdka końcowe i wszystkie multipleksy ze Ślęży odbierają bez zarzutu to u mnie tym bardziej będzie to odbierać bo mam porządne kable o mniejszej długości, złącza kompresyjne i podział na 2 TV ( w planach 3 TV) a antenę mam zamontowaną jakieś 10, może 12 metrów nad ziemią.

Tak więc mogę u siebie założyć siatkę lub jakąś inną słabszą antenę.
    Ostatnio będąc w sklepie wpadła mi w oko logarytmiczna Fuba 922. Wydaje mi się że ze względu na jej budowę tj. brak reflektora będzie ona stanowić mniejszy ''żagiel'' dla wiatru.
    Co sądzicie o tej antenie, lub ewentualnie polećcie jakąś inną logarytmiczną.
    Może w perspektywie startu Mux 8 w paśmie VHF kupić antenę logarytmiczną odbierającą oprócz UHF również VHF? Bo potem dokładać drugą antenę na VHF, zwrotnicę, dodatkowe złącza to komplikuje instalację, poza tym 2 anteny na maszcie to będzie gorzej bujać niż jedną.

0
  Szukaj w 5mln produktów