Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekrój kabla YKY ew. YAKY do domu jednorodzinnego

PioKow99 18 Mar 2014 14:52 3468 14
  • #1 18 Mar 2014 14:52
    PioKow99
    Poziom 9  

Witam,
    mam prośbę o opinię praktyków, bo mnie 3 panów i ich trzy opinie zdezorientowały.
    Opis stany faktycznego.
    1.podłączenie w ziemi od skrzynki w ogrodzeniu do domu - odległość 23m
    2.brak precyzyjnych wymagań energetyki w warunkach.
    3.przydział mocy 11 kW (3 fazy) bez zamiaru zwiększania

Czy może być kabel YAKY 5x16? (ten bym preferował, ale elektrycy wyraźnie preferują Cu-czy rzeczywiście ten kabel będzie miał gorsze parametry niż YKY 5x10)
    Jeżeli już kabel YKY to może być 10mm2, czy musi być 16 mm2 i dlaczego?

pozdrawiam serdecznie i sorry za kręcenie gitary po raz 100 tym samym tematem, ale z lektury forum i rozmowy z potencjalnymi wykonawcami to w końcu nie wiem jaka jest praktyka uzasadniona technicznie (bo rozumiem że 20% od 250 zł to mniej niż 20% od 600 zł)

0 14
  • Pomocny post
    #2 18 Mar 2014 14:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Może być nie mniej niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al, tylko dlaczego ma być kabel 5-żyłowy ?

0
  • #3 18 Mar 2014 15:18
    PioKow99
    Poziom 9  

Nie wiem czy energetyka zrobiła uziemienie w skrzynce, więc nie sygnalizowałem tego tematu, z tego powodu pewnie nie było również uwag do rodzaju kabla. Wiem natomiast na pewno, ze mam wkopaną i to głęboko porządną bednarkę. Czy to na 100 % wystarczy żeby stosować kabel 4 żyłowy czy też jeżeli jest uziemienie w skrzynce w ogrodzeniu to powinien być 5 żyłowy.

0
  • #5 18 Mar 2014 15:25
    fighter
    Poziom 21  

Kolego, ja bym Ci radził zmienić elektryków na takich którzy wiedzą dlaczego lepiej zastosować kabel 4 razy a nie kabel 5 razy, lub zapytaj się elektryków z którymi jesteś w kontakcie dlaczego kabel 5 razy i jak go zamierzają połączyć w złączu kablowym i w domu abstrahując do układu sieci jaki jest podany w warunkach ZE dotyczącego przyłączenia obiektu do sieci.

Reszte napisali koledzy wyżej.

0
  • #6 18 Mar 2014 15:27
    djlukas
    Poziom 27  

Nie masz wytycznych od ZE co do kabla bo to nie w ich gestii. Ale na pewno masz to w twoim projekcie budowlanym.

0
  • #7 18 Mar 2014 15:49
    PioKow99
    Poziom 9  

Rzeczywiście w projekcie (projekt gotowy) jest YKY 5x16, bez określenia zapotrzebowania na moc. Domyślam się że racjonalne jest 7kW i 30 kW co rozumiem nie jest bez znaczenia.

No dobrze ale w jak zatem celu ten 5 żyłowy kabel w projekcie.
    W warunkach nic nie ma w jakim układzie ma być sieć itp.

0
  • #9 18 Mar 2014 16:02
    fighter
    Poziom 21  

W warunkach musi być układ sieci podany, jeśli go niema trzeba się dowiedzieć tego by wiedzieć jak podłączyć dom do sieci. Projekt jest projektem i trzeba go zadaptować do warunków rzeczywistych.

0
  • #10 18 Mar 2014 16:02
    .Jack
    Specjalista elektryk

PioKow99 napisał:
    No dobrze ale w jak zatem celu ten 5 żyłowy kabel w projekcie.

Kolego, to są gotowe projekty komercyjne, które mogą pasować do każdego budynku z małymi modyfikacjami. Nie ma co się doszukiwać cudów w takim ogólnym projekcie. Jeżeli zależy koledze na uwzględnieniu własnego bilansu mocy to należy zrobić projekt szczegółowy, niezależny od komercyjnego.
    I zazwyczaj w takich projektach uwzględniało się jako wewnętrzna linia zasilająca z Tablicy licznikowej kabel YKY 5 - żyłowy. YAKY nie spotkałem się z 5 - żyłowym tylko dostępne są 4 - żyłowe.
    A dlaczego planowany jest 5 - cio żyłowy. A to pewnie z zasady określonej w Warunkach technicznych dla budynków aby stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny także w obwodach rozdzielczych. Tylko, że nie jest to do niczego potrzebne, no chyba że ktoś ma za dużo kasy na miedź.
    PioKow99 napisał:
    W warunkach nic nie ma w jakim układzie ma być sieć itp.

Czy to będzie TN czy TT to i tak pięć żył nie jest potrzebne w tym miejscu. A jeżeli jest niepotrzebne to po co montować ? Bez sensu.

0
  • #11 18 Mar 2014 19:57
    masonry
    Poziom 29  

.Jack napisał:
    YAKY nie spotkałem się z 5 - żyłowym tylko dostępne są 4 - żyłowe.

Są dostępne kable typu YAKY 5x

0
  • #12 18 Mar 2014 20:17
    .Jack
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Są dostępne kable typu YAKY 5x

Sorry, faktycznie w sklepach internetowych są. Teraz zobaczyłem w necie. Ale w hurtowniach nie mają zbytu i dlatego nie sprowadzają od producenta, pewnie tylko na zamówienie odbiorcy.

0
  • #13 19 Mar 2014 04:08
    GBW
    Poziom 27  

PioKow99 napisał:
    Nie wiem czy energetyka zrobiła uziemienie w skrzynce, więc nie sygnalizowałem tego tematu, z tego powodu pewnie nie było również uwag do rodzaju kabla. Wiem natomiast na pewno, ze mam wkopaną i to głęboko porządną bednarkę. Czy to na 100 % wystarczy żeby stosować kabel 4 żyłowy czy też jeżeli jest uziemienie w skrzynce w ogrodzeniu to powinien być 5 żyłowy.

To pytanie do ZE a nie na forum.
    Są ZE które robią podział PEN w złączu kablowym przed licznikiem a za licznikiem jest listwa na kabel 5 żyłowy i innego nie zaakceptują.

0
  • #14 19 Mar 2014 09:07
    .Jack
    Specjalista elektryk

PioKow99 napisał:
    Czy to na 100 % wystarczy żeby stosować kabel 4 żyłowy czy też jeżeli jest uziemienie w skrzynce w ogrodzeniu to powinien być 5 żyłowy.

Tak na dobrą sprawę to uziemienie w złączu licznikowym nie powinno kolegę za bardzo interesować bo to leży w gestii Zakładu Energetycznego ( OSD ). To jest typowe uziemienie robocze.
    Kolegę natomiast ma zainteresować uziemienie ochronne jak najbliżej domu oraz doprowadzenie tego uziemienia do Głównej Szyny Wyrównawczej znajdującej się w kondygnacji najbliżej ziemi.
    Nikt koledze głowy nie urwie jeżeli od parkanu, gdzie znajduje się licznik doprowadzi kabel YAKY czterożyłowy i nikt także głowy nie urwie jeżeli będzie to kabel YKY pięciożyłowy. Tu trzeba także patrzeć na koszta wynikające z odległości domu od złącza. Ale i tak niezależnie od tego należy wykonać uziemienie GSW budynku i można w tym celu wykorzystać ułożoną już określoną przez kolegą porządną bednarkę.
    A z tą akceptacją, jeżeli na stanowisku decydenta znajduje się właściwy człowiek na właściwym miejscu to da się coś jeszcze zdziałać.
    Ale skoro w warunkach przyłączenia od ZE nie ma kolega jasno określonego przewodu to wolność Tomku w swoim domku. Za instalację odpowiada jego właściciel a za sieć elektroenergetyczną do punktu własności Operator Systemu Dystrybucyjnego.

0
  • #15 19 Mar 2014 10:06
    PioKow99
    Poziom 9  

Dziękuję Kolegom za pomoc i poświęcony czas.

0