Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor (ok. 600 zł) + pewne sprawa (przemęczenie oczu)

18 Mar 2014 19:28 3078 22
  • Poziom 6  
    Witam,

W zasadzie to ten temat zawiera w sobie dwie kwestie - pomoc w kupnie nowego sprzętu i pomoc w rozpoznaniu czegoś w moim aktualnym monitorze. Mam nadzieję, że to odpowiedni dział. A więc:

Jaki polecacie monitor mniej więcej w takiej cenie, jaką podałem w temacie? Kompa nie używam do niczego nadzwyczajnego: gry, internet, jakieś programy graficzne, MS Office itp. Zależy mi na w miarę dobrych kątach widzenia, rozmiar 20 cali, raczej nie więcej.

Aktualnie używam LG 22MA53D:

Code:
    http://www.lg.com/pl/monitory/lg-22MA53D

Ale nie jestem z niego zadowolony. Myślę, czy by go nie opchnąć komuś lub zacząć używać jako TV (ma wbudowany tuner). Powód? Strasznie męczy oczy. Nie mogę zbyt długo przy nim wysiedzieć, po 20-30 minutach korzystanie z niego zaczyna być uciążliwe. Z moim poprzednim monitorem, którym był Samsung SyncMaster 2043NW, nie było takich problemów:

Code:
    http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/monitors/monitor-archives/LS20MYNKS/EDC

Czy przyczyną tego, iż oczy się przy nim męczą jest ten tuner TV? Czy może coś innego?

Aktualnie znów używam poczciwego Samsunga, tyle że pada w nim chyba inwerter albo matryca, bo mam pasy i jakby przebarwienia na ekranie. Niezbyt ładnie to wygląda.
  • Poziom 39  
    Przyczyną męczenia wzroku może być niska częstotliwość odświeżania.
  • Poziom 6  
    D214d3k napisał:
    Przyczyną męczenia wzroku może być niska częstotliwość odświeżania.

Mam 60 Hz, innego wyboru w ustawieniach nie ma.

Kuniarz napisał:
    Pytanie zasadnicze brzmi - czy masz dobrze dobraną rozdzielczość w systemie, musi być zgodna z natywną monitora, wówczas masz "pixel w pixel" i obraz najlepszy.

Tak, używam rozdzielczości 1920x1080, nawet jest napisane przy niej "zalecana".

Słyszałem opinię, że monitor z tunerem telewizyjnym, to nie "Monitor z TV", tylko "TV z monitorem", czyli chodzi o to, że urządzenie to przyjmuje więcej cech telewizora niż stricte monitora. Miałoby to sens, bo przecież blisko TV nikt nie siedzi, zawsze są te 2 metry minimum. A przy kompie wiadomo... Tylko najlepiej by było, aby wypowiedział się ktoś, kto może potwierdzić tę tezę, bo np. zna ją z autopsji.
  • Poziom 38  
    Ogólnie monitor z TV - g...
    Jak coś to Monitor + oddzielny tuner TV (HDTV czy jakoś tak).
    Potrzebujesz monitora z funkcją Flicker-free czyli bez tzw PWM tj, nie migocze, świeci światłem ciągłym.
    Ja osobiście też mam zamiar w najbliższym czasie wymienić monitor i:
    Mam podobny budżet i po rozpoznaniu rynku "na widelec" bierzemy tylko monitory z matrycą VA i IPS. W naszym przypadku chyba lepsza będzie VA chociaż pewny nie jestem. VA bo ma podobne kąty widzenia do IPS, może nieco gorsze barwy, ale za to bardzo dobrą czerń.

Najbardziej polecany z IPS w cenie do 600zł to :
    http://www.agito.pl/monitor-lg-23-led-23ea63v....pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=841193

Ja znalazłem też IPSa bez migotania w cenie poniżej 500zł:
    http://www.agito.pl/monitor-benq-23-led-gw2320-flicker-free-2492-924923.html?attr=1-28391
    W tym przypadku jest problem - bo nie ma żadnych testów, nic, żadnych opinii i nie wiem dlaczego.
    Jeszcze czekam na odpowiedź jaki VA jest warty uwagi w tym budżecie.

Osobiście tez nie pracowałem dłużej niż przez chwilę przy IPS / VA i sam nie wiem która jest lepsza.
  • Poziom 6  
    Naprawdę wielkie dzięki za odpowiedź. Kiedyś coś słyszałem o tego typu monitorach BenQ eye-care, ale całkiem wypadło mi to z głowy.

A nie ma troszkę mniejszego sprzętu z tą funkcją ochrony oczu? Bo 23 cale to za dużo dla mnie.

Kąty widzenia widzę bardzo fajne. Nie wiem dlaczego, ale mój stary Samsung ma dość podobne (170 / 160 w porównaniu do 178 / 178, które posiada BenQ), a przecież ma matrycę TN :P
  • Poziom 38  
    http://www.agito.pl/monitor-benq-215-led-gl2250-flicker-free-2492-964194.html

Halo, halo, nie porównuj TN do IPS czy VA ;)
    Ten z linku to też TN, podobno każdy tak mówi, że nie chce większego bo ten jest wystarczający, ale podobno każdy przyzwyczaja się jednak do większego - bo podobno większe jest lepsze ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Albo na VA
    http://www.agito.pl/monitor-benq-21-5-led-gw2...licker-free-sluchawki-stojak-2492-935334.html
    Z tym, że kontroluj sobie wszystkie linki (głównie chodzi czy dany monitor nie ma żadnych przeciwwskazań i czy w zaproponowanej cenie nie ma czegoś lepszego), które podaję, bo sam nie za bardzo "ogarniam" temat monitorów, a po prostu sam przymierzam się do zakupu i zaczynam poznawać rynek - to o czym wspominałem.

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.agito.pl/monitor-benq-21-5-led-gw2265m-flicker-free-2492-881155.html
    zły link podałem
  • Poziom 6  
    Porównuję jedynie kąty widzenia. Jak na TN, 170 stopni to i tak bardzo dobrze.

W kwestii zakupu TN jak najbardziej może być, w końcu tyle lat używałem tę matrycę i ją sobie chwalę. Z żywotnością trafiłem gorzej, no ale cóż. A co do rozmiaru, to jednak zostanę przy swoim :P

Samsung SyncMaster CRT (modelu nie pamiętam) bodajże 17-calowy ---> Samsung SyncMaster 2043NW 20-calowy ---> Ten nieszczęsny LG, 22-calowy

Nie chcę kontynuować powiększania monitorów, bo mi miejsca na biurku zabraknie hehe.

Najchętniej to bym kupił raz jeszcze tego 2043NW, ale od dawna go już nie produkują... :cry:
  • Poziom 38  
    Nie ma co do tego tak podchodzić. Problem w tym, że Samsung nie ma żadnej ciekawej opcji (w ogóle nie wiem czy mają jakieś ciekawe monitory). Ja chyba sobię sprawię takiego 23 cale po moim Samsungi EX2220 którego tez uważam, za bardzo dobry monitor. Zobacz sobie filmy na youtube porównujące monitor z matrycą TN a IPS/VA, pamiętaj, że IPs może mieć gorszą czerń od TN, a VA ma i lepszą czerń i lepsze barwy no i lepsze kąty patrzenia, no ogólnie jest lepszy, mała wada to taka, że jest i nieco wolniejszy ;)
  • Poziom 6  
    zieloczek100 napisał:
    Nie ma co do tego tak podchodzić.

Jestem dość "sentymentalny" i jak się do czegoś przyzwyczaję, to z trudem mi potem przychodzą zmiany :oops:

Cytat:
    Stroboskop - migotanie
    Pisałem Ci już, że potrzebujesz monitora bez tego migotania.

To migotanie - tu chodzi o częstotliwość odświeżania (Hz)? Czy to jeszcze coś innego? Bo zaczynam się gubić.
  • Poziom 38  
    Tak, chodzi o Hz
    Wiesz co, ja mam Samsunga, siostra ma LG i powiem Ci, że oba grają po prostu inaczej i przy żadnym sie nie męczę. Kolega też ma dość fajnego LG na TN ale na prawdę fajny, i wizualnie no i obraz bardzo dobrej jakości. Ja już prawie jestem zdecydowany na coś z oferty BenQ ;)
  • Poziom 6  
    Ale siostry LG nie ma tunera TV jak rozumiem? To jest zwykły monitor?

Bo kurczę staram się rozgryźć co powoduje to zmęczenie. I w Samsungu i w moim LG, częstotliwość odświeżania jest taka sama (60 Hz), a różnica komfortu w korzystaniu z nich nie do porównania. Cały czas szukam tego punktu zaczepienia. Nawet jeśli byłby nim tuner, to chciałbym wiedzieć co jest innego w sposobie wyświetlania obrazu, który mamy w standardowym monitorze, a tym z TV. Niby wszystkie specyfikacje są na pozór takie same...
  • Poziom 38  
    Na ogól jak monitor ma wbudowany tuner to po prostu ma zdecydowanie gorszy obraz od takiego bez tunera i to bardziej TV niż monitor - to jest moje zdanie.
    Inna kwestia to może kalibracja obu monitorów, albo po prostu może LG Ci nie leży ;)
  • Poziom 6  
    Jak Ty to robisz, że tak szybko odpisujesz? :P

Tak się już pytam, bo nie chciałbym znowu na głupka wyjść. Teraz trzeba będzie gdzieś go sprzedać, albo użyć jako TV, tyle że wysłużony Sharp cały czas daje radę :lol:

Tuner tunerem, ciekawe czy to nie "wina" matrycy? W każdym razie z polecanych przez Ciebie BenQ na szczęście nie ma IPS. Skłaniam się ku TN, ewentualnie VA. Postaram się dokładnie przeanalizować ich specyfikacje, ewentualnie popytać jeszcze w tu i ówdzie. Może na coś się zdecyduję...
  • Poziom 38  
    Brałbym tego BenQ GW2265HM flicker free a z IPSów AOC 23" LED i2369Vm

Dodano po 8 [minuty]:

Luis Garcia napisał:
    Jak Ty to robisz, że tak szybko odpisujesz? :P

Wejdź na e-maila zobacz ile masz powiadomień o odpowiedziach na forum. Ja mam zazwyczaj otwartego właśnie e-maila ;)
  • Poziom 6  
    Zapomniałem o najważniejszym... Najlepszym wyborem byłby monit z ratio 16:10.

16:9 mówimy stanowcze raczej nie! Poszukiwanie będzie trudniejsze, bo cały czas promowane są właśnie te szersze. Kolejnym utrudnieniem jest sama strona BenQ (angielska, bo polska jest uboga w filtry wyszukiwań), która ma kłopoty z wyszukiwaniem... Wybieram w filtrze opcję Flicker-free oraz ratio 16:10 - dostaję jeden monitor. Odznaczam wszystkie filtry - otrzymuję wszystkie monitory, a kilka na samym początku jest 16:10 i bez migotania :? Trochę lipne, ale cóż.

Efektem poszukiwań jest następujący:

BL2211M

Wygląda ciekawie. Szkoda, że nie ma mniejszych rozmiarów...
  • Poziom 38  
    TN i bez Full HD?
    Ja wziąłbym to co poleciłem powyżej. Zresztą sam chyba go biorę ;)
    Nie daje mi spokoju myśl o IPS, ale znowu VA też ma swoje zalety.
  • Poziom 38  
    Nie chodzi o migotanie, że Ty to widzisz, widzi to kamera telefonu np, czy aparat cyfrowy, co prawda jest to mało widoczne ale występuje. Nowe BenQ czy IPS Della (powyżej 700zł) też ma Flicker Free a więc stałe podświetlenie.

Z mojej strony wygląda to tak:
    Gdybym chciał IPSa do 600zł brałbym : http://www.agito.pl/monitor-aoc-23-led-i2369vm-2492-690231.html?attr=963-69914
    Gdybym chciał coś z Plicker Free no to chyba jedyna ciekawa opcja to VA : http://www.agito.pl/monitor-benq-21-5-led-gw2...iec.pl&utm_medium=Feed&utm_campaign=wszystkie
    Jeżeli coś o większej matrycy to Della na IPS z FF DELL P2314H (lub 50zł drożej 24 cale tutaj cena powyżej 700zł) albo BenQ GW2460HM flicker free .
    Z mojej strony to byłoby tyle odnośnie modeli.

Tak jak wspominałem też mam zamiar wymienić monitor i biorę najprawdopodobniej tego BenQ 22 cale.
  • Poziom 6  
    zieloczek100 napisał:
    TN i bez Full HD?

No bez, bo takiego monitora, którego przedstawiłem, chyba nie da rady mieć z Full HD. BL2211M ma ratio 16:10, a rozdzielczość 1680x1050, więc mamy tu do czynienia z WSXGA+.

Ja się chyba na tego skuszę, bo nie bardzo widzę sens w użytkowaniu 16:9. Filmów na kompie nie oglądam, więc po co mi szeroki obraz?
  • Poziom 38  
    No jak chcesz, ten monitor też jest ponad 100zł droższy.
  • Poziom 6  
    Hmm, ciekawe dlaczego droższy... Obaj mają Flickera, rozmiar w zasadzie taki sam (21,5 - 22), do tego przecież ten GW ma "lepszą" matrycę, większy kontrast, większe kąty... Co więc mu zawyża cenę?
  • Poziom 38  
    Tak to już jest na rynku, dlaczego jest droższy? nie mam pojęcia.

Dodano po 50 [sekundy]:

Szkoda, że nie ma monitora 23 cale w cenie do 600zł na VA i z Flickerem Free.