Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator sterowniczy, wysoka IPZ

elf_pomocnik 20 Mar 2014 21:07 7470 56
e-mierniki
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Oczywiście rozumiem, ma kolega racje co do charakteru obciążeń. Porównałem do TT ze względu na budowę, nie ze względu na mały prąd. Zastanawia mnie dleczego analogiczne układy na suwnicy obok, albo 2 nawy dalej dają wyniki na poziomie max 1,5 oma.
    Niestety nie jestem w stanie określić czy ten transformator tak miał zawsze, protokoły z lat poprzednich do , których mam dostęp określały IPZ na poziomie 0,3 oma, co osiągalne jest po zasileniu się sprzed transformatora, ja jednak nie zgodzę się z taką metodą pomiaru.

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Co ma poziom zrozumienia Twoich wypowiedzi do badania ochrony. Lekko sugeruje, że piszesz dosyć chaotycznie ( nie tylko w tym temacie) bez urazy oczywiście, staram się rozumieć jak mogę i odpowiadać na pytania. Po prostu masz taki styl i tyle, rozumiem.

kol. WójcikW Dziękuje za informację i opinie. Dla Twojej informacji praktycznie każda suwnica w tym zakładzie jest tak zabezpieczona jeśli chodzi o trafo :) Nikt nie miał uwag ani przy modernizacjach 20 lat temu, ani przez te 20 lat i przy pomiarach, a musze powiedzieć, że pomiary pare razy wykonywała już firma zewnętrzna :)

Pozdrawiam
    JWitek
    Level 23  
    Na pierwotnym dać wyłącznik silnikowy. Ewentualnie dobezpieczony topikami. Na wtórnym - nic.
    Ale autor wątku bardziej się chyba przejmuje wpisami w protokół pomiarowy...
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Bardziej interesuje się wynikami pomiarów, ja nie przyszedłem tam naprawiać instalacji. Jest źle to jest źle, ale po to zakładam temat i po to dyskutuje, żeby rozszerzyć pole interpretacji, poznać możliwe przyczyny ( co za tym idzie rozwiązania) i podpowiedzieć jak można to załatwić.
    Koledzy na tym forum bardzo często wytykają braki wiedzy i ganią za proste pytania, ale wydaje mi się, że istotą takiego forum jest wymiana poglądów i informacji w celu poszerzania swojej i innych wiedzy i wymiany doświadczeń. Co nie znaczy, że nie należy zaznaczyć elementarnych błędów lub wyperswadować zabawę prądem komuś kto może sobie zrobić krzywdę :).
    Wracając do tematu, nie ma możliwości ingerencji w ten układ bez konsultacji itd. więc to nie mój poziom oraz nie jest łatwym wytłumaczyć komuś, że coś ma źle chociaż działa od 50 lat. Na wtórnym muszą być zabezpieczenia ponieważ zasilone są obwody sterowania i pomocnicze i musi być podział i dobezpieczenie na takowe. Spróbuje w przyszłym tyg. zrobić zdjęcie schematu to może kolegom rozjaśni się sytuacja.
    JWitek
    Level 23  
    Bronek22 wrote:

Panowie, zasada działania trafa to postawy elektrotechniki !

To prawda. Polecam goraco przeanalizować na wykresie wskazowym obciążonego transformatora, wpływ charakteru obciążenia na moduł napięcia na zaciskach wtórnych.

Dodano po 1 [minuty]:

elf_pomocnik wrote:
    Na wtórnym muszą być zabezpieczenia ponieważ zasilone są obwody sterowania i pomocnicze i musi być podział i dobezpieczenie na takowe.

Chyba, że tak...
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Ok, szukam przyczyn dalej. Tak jak pisałem spróbuje w następnym tygodniu udostępnić zdjęcia projektu, wtedy może wszyscy zobaczymy co projektant miał na myśli. :)
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Transformator sterowniczy, wysoka IPZ Transformator sterowniczy, wysoka IPZ Transformator sterowniczy, wysoka IPZ

Zwracam honor koledze WójcikW jak i bije się w pierś, że broniłem specjalistów "elektryków" :) Jak widać na powyższym schemacie, zabezpieczenie strony pierwotnej to wg. projektów B10, w naturze D25, co najlepsze praktycznie na każdej suwnicy jest to D od 16 do 25 ( ale niektóre mają inne schematy zasilanai więc może podłączali jak leci ). Wyjasniła się również sprawa trafo, to 4000kVA. Przepraszam kolegów za wprowadzanie w błąd w pierwszym poście, gdzie napisałem zaniżoną wartość, jednak było to podyktowane tym, że transformatory na innych dźwignicach posiadały takie moce.

W każdym razie nadal nie rozumiem dlaczego transformatory na innych suwnicach wg. tego schematu mają impedancję wewnętrzną na poz. ok 1 Ω, a ten wykazuje tak dużą, z dzisiejszego pomiaru wyszła reaktancja indukcyjna 5,4Ω.
    Nadal zabezpieczenie B10 dla gniazda oraz lamp nie spełnia funkcji ochrony p. porażeniowej.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Mierzyłem pętlę miernikiem który pokazuje składowe(MPI 520), pokazał składową X_L - 5,4 oma.
    kol. WójcikW Tak, napięcie zwarcia równe ok 40%, szok. Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to teraz rozumiem nieprawidłowość, ale jednak zasadność zastosowania wyłącznika o charakterystyce D :) Po prostu przy starcie wyrzucało im zabezpieczenie.

Być może, pomiar tym miernikiem nie jest miarodajny, jednak ciągle zastanawia mnie to, że na innych urządzeniach o analogicznej konstrukcji jest w porządku. I taki sam pomiar daje rozsądne wartości
    Co mogło się stać z tym trafo?
    jekab
    Level 23  
    elf_pomocnik wrote:
    Mierzyłem pętlę miernikiem który pokazuje składowe(MPI 520), pokazał składową X_L - 5,4 oma.
    kol. WójcikW Tak, napięcie zwarcia równe ok 40%, szok. Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to teraz rozumiem nieprawidłowość, ale jednak zasadność zastosowania wyłącznika o charakterystyce D :) Po prostu przy starcie wyrzucało im zabezpieczenie.

Być może, pomiar tym miernikiem nie jest miarodajny, jednak ciągle zastanawia mnie to, że na innych urządzeniach o analogicznej konstrukcji jest w porządku. I taki sam pomiar daje rozsądne wartości
    Co mogło się stać z tym trafo?

Chyba nic się nie stało. Kwesta konstrukcji.

Być może ma duży strumień rozproszony.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    elf_pomocnik
    Level 8  
    Dziękuje kolegom ( a w szczególności kol WójcikW) za porady. Postaram się w przyszłym tygodniu przeprowadzić takie badanie.
    Pozdrawiam
    JWitek
    Level 23  
    Można także, przy braku autotransformatora, określić napięcie zwarcia, zasilając zwarty transformator poprzez pewien opór (np. grzejnik). Prąd nie musi być znamionowy, gdyż można przeliczyć zmierzone napięcie na zasilanym uzwojeniu na warunki znamionowe (mnożąc je przez tyle, ile razy mniejszy od znamionowego był prąd zasilania).
    Zakładamy tutaj, że transformator jest elementem liniowym. Jest to dopuszczalne, gdyż w stanie zwarcia prąd magnesujący jest pomijalny.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account