Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo podłączyć kino domowe LG HT502SH-D0?

Aramis93 18 Mar 2014 21:21 3030 21
  • #1 18 Mar 2014 21:21
    Aramis93
    Poziom 9  

Witam, kupiłem dzisiaj zestaw:
    - 2 kolumny
    - głośnik centralny
    - subwoofer
    - DVD

Jako że w temacie audio wiem tylko tyle co kupić, żeby dobrze grało, ale nie mam bladego pojęcia jak to podpiąć, zwracam się o małą pomoc :)

Poniżej przedstawiam fotografie wejść do każdego sprzętu z osobna, chciałbym się dowiedzieć jakie muszę kupić kable, żeby podłączyć wszystko pewnie, bezpiecznie i bez spadku mocy/jakości. Oprócz tego pobawiłem się trochę kredkami, i zaznaczyłem poszczególne wejścia, więc prosiłbym tylko o informację np. 1-5, 2-4 itd., czyli który numerek podpiąć z którym za pomocą danego kabla.

Dzięki wielkie za pomoc, mam nadzieję, że wszystko szybko uruchomię i zacznę się cieszyć :)

PS: W zestawie nie było żadnych kabli, jedynie miedziane druciki którymi poprzedni właściciel miał wszystko podłączone, ale to raczej nie jest bezpieczna i wydajna metoda ;)

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 18 Mar 2014 21:35
    k52
    Poziom 32  

Co do obrazka 1 ) podłączasz kabel głośnikowy od czarnego minusa wzmacniacza do minusa kolumny, analogicznie czerwony plus. Nie musisz ciągnąc dwu kabli bo masz już złote zworki, a i tak amplituner takiej opcji nie oferuje- abyś mógł usłyszeć różnicę w połączeniu bi-amp.
    Centralny do wyjścia w amplitunerze center ( minus do minusa itd ) subwoofer do subwoofera analogicznie
    Ostatni input L/R to wyjście sygnału audio, np audycji radiowej abyś mógł podłączyć np. magnetofon i nagrać :D

Kabelki kup miedziane Cu (nie CCA ) między 1,5mm -2,5mm. Do suba raczej 2,5mm.
    przewody cinch/rca koniecznie ekranowane dobre i niedrogie np. prolink.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Mar 2014 07:33
    grubs
    Poziom 32  

k52 napisał:

Ostatni input L/R to wyjście sygnału audio, np audycji radiowej abyś mógł podłączyć np. magnetofon i nagrać :D

Dla ścisłości jest to wejście nie wyjście. A łączysz je z wyjściem L/R jakiegoś źródła audio.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 19 Mar 2014 09:51
    Aramis93
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi.

Powiedzcie mi jeszcze, jaka powinna być średnica takiego kabla? Po lecę po alledrogo, i widzę zarówno 0.35mm jak i 2.5mm w tej samej cenie. Grubszy = lepszy?

0
  • Pomocny post
    #5 19 Mar 2014 10:08
    k52
    Poziom 32  

Jak już pisałem min.1,5mm, a optymalnie do suba 2,5mm.
    Czy grubszy jest lepszy ? zależy, jakiś piękny i gruby 4mm cca/aluminiowy/stalowy i będzie do d***y, bo lepszy będzie klotz, prolink 1,5mm z czyściutkiej miedzi.
    Grubszy kabel ma mniejszy opór, tak jak czysta miedź, minimalnie lepiej przenosi niskie częstotliwości, nie jest to oczywiście wielkie halo, ale subtelna różnica. Kable Cu, nie cca(aluminium)!

0
  • #6 19 Mar 2014 10:36
    Aramis93
    Poziom 9  

Dzięki wielkie :)

Znalazłem jakiś ranking kabli, i tam są kable zaczynające się od 20zł za metr, do aż ponad 150zł za metr (!!!).

Wydaje mi się, że do dwóch kolumn i centralnego w zwykłym mieszkaniu w bloku nie potrzeba przewodów z najwyższej półki, prawda? Wystarczą takie 1zł/m, czy bardziej skupić się na 5-10zł/m?

Lubię szybką muzykę, co za tym idzie - dobry bass. Jakimś specjalnym audiofilem nie jestem, ale chcę też, żeby sprzęcik dał z siebie tyle ile może :)

Problemem jest to, że kupiłem to wszystko używane, a robione było na zamówienie. Nie mam żadnych książeczek, specyfikacji, nic. Tak więc nawet nie jestem w stanie sprawdzić jaka jest moc...

Nie wiem czy mogę podać linka do rankingu, jak coś to prosiłbym moda o usunięcie (albo zwrócenie mi uwagi) :)

Code:
    http://rms.pl/glosnikowe/kable-glosnikowe-ranking-test-opinie

PS: Czy taki RCA może być?

Code:
    http://allegro.pl/prolink-wtyk-rca-trc019-premium-fvat-i4046152069.html

0
  • Pomocny post
    #7 19 Mar 2014 11:49
    grubs
    Poziom 32  

Ale pokazałeś wtyk RCA.
    Weź kup normalny kabel audio z wtykami RCA. Chcesz się bawić w lutowanie?
    Jeżeli chodzi o kable głośnikowe to te "druciki" przecież są pewnie izolowane czyli to zapewne zwykłe kable głośnikowe.
    Podłącz na nich i zobacz czy ci odpowiada brzmienie.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Mar 2014 12:37
    k52
    Poziom 32  

Za 1 zł to nie kupisz głośnikowego z miedzi Cu, ( może po wierzchu najwyżej) te 5-6 zł to minimum jakie trzeba zapłacić aby wiedzieć ze jest wykonane jak powinno być , jak masz w domu zwierzaki, czy boisz się mechanicznego uszkodzenia izolacji kup w podwójnej kabel typu klotz, cordial.
    Zmiana kabelków głośnikowych z takich za 5 zł na lepsze, inne za np. za 20-30 zł to różnica na zasadzie dosłodzenia herbaty dosłownie kilkoma ziarenkami cukru, a nie dodatkową łyżeczką. Zresztą zmiana na droższe to nie zawsze zmiana w kierunku który chcesz. Kable z żyłą miedzianą bas-core to też marketing, i niewygoda bo są dość sztywne i się nie układają ;) Cinche wystarczą prolink exclusive, są ekranowane i nie mają jakiś wyraźnych wad w sprzęcie budżetowym http://allegro.pl/kabel-2xrca-cinch-2xrca-0-5m-prolink-exclusive-i4054841798.html

0
  • #9 19 Mar 2014 12:45
    Aramis93
    Poziom 9  

Dobra, rozumiem już prawie wszystko - prawie, bo nie wiem jak mam połączyć taki kabel z DVD, jeśli z obu stron mam chinche, a w DVD mam (jak widać) wejście na obrobiony kabel. Mam je z jednej strony przeciąć?

Wiem, że niejeden się uśmieje, ale są tematy w których mogę rozmawiać na wysokim poziomie (jak informatyka), ale w tej kwestii leżę na łopatkach i kwiczę :D
    Plus jest taki, że jak raz się nauczę to zapamiętam na zawsze :)

0
  • #10 19 Mar 2014 13:04
    Pablo1964
    Moderator

Aramis93 napisał:
    nie wiem jak mam połączyć taki kabel z DVD, jeśli z obu stron mam chinche, a w DVD mam (jak widać) wejście na obrobiony kabel.

Kabel głośnikowy nie jest przecież zakończony żadnymi wtykami.

0
  • #11 19 Mar 2014 13:32
    k52
    Poziom 32  

Dvd podłączasz z amplitunerem ( lub tv ) za pomocą kabelka HDMI ( jeśli takowe wyjście jest ) w dalszej kolejności jakościowej kabelkiem component ( 3 kolory wizji plus dwa jeszcze dla dźwięku stereo) np. http://allegro.pl/kabel-component-do-konsoli-xbox-video-play-i4072776558.html , http://allegro.pl/kabel-3xcinch-3xcinch-5m-rgb-component-digitalgold-i4033921097.html
    dalej i najsłabiej euro(taka kostka z dwudziestoma paroma otworkami ale to bardziej do tv).
    Pewnie połączenie między dvd a amplitunerem będzie componentowe - jak starszy sprzęt, więc "5 cinchy" i potem od amplitunera do tv tak samo "5 cinchy" .
    czyli np. 2 takie zestawy dla wizji http://allegro.pl/0-5m-kabel-rca-3wt-3wt-cinch-component-rgb-i4047002150.html i dwa zestawy dla toru audio http://allegro.pl/kabel-2rca-2rca-prolink-classic-1-2m-ds-i3987775885.html
    Oczywiście sprawdź połączenia ich typy, (pisałem przykładowo) i długości jakich potrzebujesz .
    Wprowadzenie opcji cyfrowych połączeń i kabli hdmi , załatwiło sprawę -jeden kabelek zastępuje kilka.

0
  • #12 19 Mar 2014 13:39
    Aramis93
    Poziom 9  

Amplitunera nie mam, a w miejsce componentu mam już usytuowane kable od PS3 :/

Pogubiłem się. Kablem głośnikowym mam podpiąć cały sprzęt do DVD tak? W DVD muszę podpinać "surowy" kabel, a w głośnikach jak? Owinąć wokół wtyków?

A kabel RCA/Chinch miał być do podłączenia amplitunera (którego przypominam, że nie mam) z DVD?

Cholera, facet od którego to brałem miał to połączone jakimś chudym, twardym kabelkiem i hulało, nie wiem jak on to zrobił. Następnym razem muszę zdjęcia robić przed zakupem :P

@Edit: Przeczytałem to jeszcze raz. Czyli wychodzi na to, że muszę podłączyć DVD z TV za pomocą euro (HDMI nie mam), tylko po co? Inaczej audio nie ruszy bez podpiętego DVD pod "coś innego"?

0
  • #13 19 Mar 2014 13:46
    k52
    Poziom 32  

Aramis93 napisał:
    Amplitunera nie mam, a w miejsce componentu mam już usytuowane kable od PS3 :/

No chyba jednak masz bo dałeś zdjęcia z wyjściami dla głośników :D to się nazywa ampliyuner/wzmacniacz.
    Cyba że jest to zestaw 2in1 czyli w jednej obudowie masz amplituner i odtwarzacz płyt ? Wtedy po prostu podpinasz kolumny według opisu, a "kolocek" łączysz z telewizorem kablem component ( 5 kabelków cinch ) lub hdmi .

Dodano po 2 [minuty]:

Może zrób zdjęcie całości tyłu tego ( tych ) elementów, albo napisz jak się nazywa ( nazywają ).

0
  • Pomocny post
    #14 19 Mar 2014 13:47
    Pablo1964
    Moderator

Aramis93 napisał:
    Amplitunera nie mam
    Aramis93 napisał:
    Pogubiłem się. Kablem głośnikowym mam podpiąć cały sprzęt do DVD tak?
    Wnioskuję, że na masz ani amplitunera ani DVD tylko zintegrowany system kina domowego. Właściwie temat powinien być już dawno w koszu ze względu na brak podstawowych danych:
    Cytat:
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Kilka osób przez to traci swój czas. Proszę podać modele posiadanego sprzętu.

0
  • #15 19 Mar 2014 13:56
    k52
    Poziom 32  

Teraz się dopatrzyłem na zdjęciu jest znaczek marki modelu, to 2in1, prosta sprawa łączysz kablem component z tv ( lepsza jakość , rozdzielczość )niż euro i już . Jeśli kolumny są od kompletu to ok, z innymi dużymi (może być różnie) .

Myślałem że informatycy są bardziej dokładni w informacjach .

0
  • Pomocny post
    #16 19 Mar 2014 14:27
    grubs
    Poziom 32  

Nie żebym bronił autora ale w temacie jest podany model kina, mylące było tylko zdjęcie podzielone na pół mogące sugerować że to dwa zestawy.
    Ogólnie pierwsze 2 posty z poprawionym wpisem kolegi w całości wyczerpują temat na pytanie zadane w temacie.
    Dalej niestety robi się niepotrzebne zamieszanie wynikające z niezrozumienia odpowiedzi w 2 pierwszych postach.

0
  • Pomocny post
    #17 19 Mar 2014 14:39
    Pablo1964
    Moderator

grubs napisał:
    Nie żebym bronił autora ale w temacie jest podany model kina

Bo przed chwilą go podałem na podstawie zdjęcia - gwoli ścisłości.

0
  • #18 19 Mar 2014 16:04
    k52
    Poziom 32  

Pablo1964 napisał:
    grubs napisał:
    Nie żebym bronił autora ale w temacie jest podany model kina

Bo przed chwilą go podałem na podstawie zdjęcia - gwoli ścisłości.

Haha

Aramis93 napisał:

Lubię szybką muzykę, co za tym idzie - dobry bass. Jakimś specjalnym audiofilem nie jestem, ale chcę też, żeby sprzęcik dał z siebie tyle ile może :)
    Problemem jest to, że kupiłem to wszystko używane, a robione było na zamówienie.

I bądź człowieku mądry, do słuchania szybkiej muzyki, zestaw kinowy all in one , no ale robiony na zamówienie .

0
  • #19 19 Mar 2014 18:50
    Aramis93
    Poziom 9  

Tak, Pablo dopisał model DVD, dziękuję i przepraszam.
    Drugie zdjęcie przedstawia jedno urządzenie, tylko na jednym zdjęciu nie zmieściło się wszystko, dlatego zrobiłem dwa.

Wybaczcie, że wprowadziłem takie zamieszanie, wynika to jedynie z mojej głupoty i niewiedzy. Zapytam ostatni raz co i jak, i temat zamknę.

DVD muszę połączyć euro (component mam zajęty) z TV, natomiast centralny głośnik kablami w formie [5-17, 6-11], do kolumn (do tych łączeń) łączę kabel z wejściami [13, 14, 19 i 20], a subwoofer w formie [7-18, 8-12]. I wszystko ma ożyć, dobrze zrozumiałem?

k52 napisał:
    I bądź człowieku mądry, do słuchania szybkiej muzyki, zestaw kinowy all in one , no ale robiony na zamówienie .

Miałem okazję wymienić nieużywanego PCta na którego nikt się nie łasił na taki sprzęt, więc nawet nie miałem dylematu.

0
  • #20 19 Mar 2014 19:13
    grubs
    Poziom 32  

Tak zgadza się.
    Jaki masz model TV?
    Czy używasz tunera wbudowanego czy zewnętrznego dekodera do oglądania telewizji.

0
  • #21 19 Mar 2014 19:15
    Aramis93
    Poziom 9  

TV to Samsung LE32T51BXIXEH
    Używam zewnętrznego dekodera z Vectry.

Właśnie wszystko łączę, dam znać czy spartoliłem czy nie.

0
  • #22 22 Mar 2014 11:27
    Aramis93
    Poziom 9  

Wszystko działa tak jak powinno, dzięki wielkie za pomoc i jeszcze raz przepraszam za zamieszanie ;)

0