Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat kompaktowy wybrać w cenie ok. 1500zł

funak 19 Mar 2014 08:44 7236 9
  • #1 19 Mar 2014 08:44
    funak
    Poziom 18  

Witam

Do tej pory posiadałem aparat Panasonic DMC-TZ3. Sprawował się świetnie, ładnie zdjęcia robił, ale po 32000 zdjęciach już niestety niedomaga - często gubi ostrość, na dodatek lampa błyskowa czasami ładuje się ponad 5 sekund. Więc czas na wymianę. Kupiłem go 5 lat temu, więc już takiego nie kupię. Wobec tego zabrałem się do czytania Internetu w poszukiwaniu nowego nabytku. Po przeczytaniu wielu testów wybór padł na Panasonic DMC-TZ40. Zakupiłem, przyszedł i przeżyłem szok! Obraz po zbliżeniu postrzępiony. Niby ma 16Mpix, ale mój TZ3 dokładniejsze zdjęcia robił jeśli chodzi o poziom szczegółowości a ma ich tylko 7Mpix. Zoom tutaj 20x, choć z powodzeniem wystarczyłby mi 10x. Ogólnie rzeczbiorąc fatalnie. Proszę o pomoc co wybrać, bo załamka totalna.

Aha... posiadam jeszcze Samsung WB250F, ale mogę powiedzieć, że niewiele się różnią, jeśli chodzi o jakość zdjęć, no może Samsung ciut nawet lepsze robi.
    Jeszcze jedno co mnie zastanawia, robiłem zdjęcie figurki na stoliku. O ile TZ3 fajnie robi, to zarówno WB250, jak i TZ40 robi to dziwnie, mianowicie... figurka jest wyostrzona prawidłowo, zaś stolik wokół niej jest rozmazany. Czyli innymi słowy, wystarczy 5 cm różnicy odległości od aparatu pomiędzy sąsiednimi elementami i ten bliżej jest ostry, zaś ten dalej jest rozmyty. O co chodzi? Dla mnie efekt bez sensu, kojarzy mi się to z efektem który robi zawodowy fotograf, jak np. robi zdjęcie twarzy, a za nią rozmycie.

Myślałem nad lustrzanką, ale niestety gabaryty mnie przerażają. Ponieważ chcę brać aparat na wycieczki i ciężko jest nosić skrzynię na sobie. Wolę mały pokrowiec na szyi.

Czego potrzebuję w aparacie:
    - wielkość rzędu TZ3,
    - zoom conamniej 8-10x, ostawiany elektronicznie za pomocą przycisków,
    - do robienia zdjęć w domu, ale i również na wycieczkach,
    - fotografowanie przedmiotów, bukietów kwiatów, zabawek z prawidłową ostrością,
    - możliwość wykonania zdjęcia z ręki - sobie, stąd użycie szerokokątnego obiektywu,
    - mile widziane WiFi, aczkolwiek niekoniecznie
    - wyjście na statyw, do tej pory miałem na śrubę przykręcaną.

Cena nie gra roli, może to być nawet 2,5kPLN, po prostu stawiam na szczegółowość zdjęć i wymiary aparatu. Nie może być przesadnie duży i ciężki.

Proszę o propozycję co można teraz ciekawego zakupić, bo już nie mam sił szukać.

0 9
  • #2 19 Mar 2014 12:38
    phantom48
    Poziom 26  

Jeżeli szukasz czegoś małego, lekkiego , dobrego i zarazem drogiego to zainteresuj się Sony RX100

0
  • #4 20 Mar 2014 14:45
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Na jakość fotografii większy wpływ ma rozmiar fizyczny matrycy niż "upakowane" piksele. ;)
    2. Na głębię ostrości ma wpływ kilka czynników. Ogniskowa i przysłona. Pozornie też wielkość matrycy. Popróbuj ustawień ręcznych, to sam dojdziesz co i jak.
    3. Gwint 1/4" jest uniwersalny. Tak więc tu niczego innego bym nie szukał.

Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad zakupem "bezlusterkowca" z matrycą aps-c i dwóch obiektywów. Patrząc na politykę firmy i ilość możliwych do podpięcia obiektywów wydaje mi się że bardzo ciekawą propozycją są aparaty Sony. Firma idzie w kierunku jednego bagnetu w nowych body, możliwość podpięcia szkieł Canona produkowanych po 2006 roku (z przeniesieniem automatyki) i oczywiście moje ulubione M42 (manualne).

0
  • #5 20 Mar 2014 22:47
    2389960
    Usunięty  
  • #7 04 Kwi 2014 12:16
    Terrenzo
    Poziom 2  

Panasonic Lumix DMC-TZ3 co myślisz o tym ? fotografia wielkoformatowa i nie tylko. Cena rzędu 800zł zoom x10 czyli to o co tobie tak naprawdę chodzi. Sam go używam do robienia zdjęć zarówno jak i na zewnątrz jak i wewnątrz dlatego też przy takich gabarytach i cenie to jest bardzo dobry sprzęt, uniewersalny ;)

0
  • #8 04 Kwi 2014 12:29
    funak
    Poziom 18  

Dokładnie taki miałem do tej pory. Spisuje się rewelacja, ale już nowego nie kupisz :(

Teraz jestem po testach Sony HX300. Duży gabarytowo -ale rekompensuje mega zoom x50.
    Zdjęcia extra wychodzą jeśli fotografować przyrodę, krajobrazy, zaś ludzie tak ciut blado wychodzą. Takie moje odczucie z opcją AUTO.

0
  • #9 23 Cze 2014 13:36
    Artemida_91
    Poziom 2  

a co z aparatem panasonic tz 60, warto go kupić za 1700zł?

0
  • #10 08 Mar 2016 07:26
    funak
    Poziom 18  

W ostateczności zakupiłem Panasonic FZ-72.
    Mam go już dobre kilka miesięcy. Świetnie robi zdjęcia, również w górach. Można było zrobić bardzo ładne i nie poruszone zdjęcia "z ręki" na zoom 60.
    Podsumowując jestem bardzo zadowolony. Na uwagę może zwrócić fakt, że posiada czujnik orientacji wykonywanego zdjęcia, dzięki czemu nie trzeba obracać zdjęć w komputerze. Piszę, bo poprzednik(Samsung WB250F) tego nie miał i było to uciążliwe.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo