Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Amica ZZA 6428 - podczas pracy przez minutę buczy

gaijina 19 Mar 2014 09:27 3048 8
 • #1 19 Mar 2014 09:27
  gaijina
  Poziom 6  

  Cześć
  Posiadam zmywarkę Amica ZZA 6428 mającą 7lat. Użytkuję ją dość często i sama zmywarka działa dobrze. Od jakiegoś czasu, pojawił się dziwny objaw. Nie jest regułą, ale zazwyczaj na programie który używam, po odpompowaniu wody, pobraniu wody i gdy zaczyna się mycie pojawia się dziwny odgłos (załączam filmik). Odgłosu występuje pomiędzy 2:09 a 3:08. I tylko wtedy tj. jakaś minutę a potem jest ok. Wydaje się że odgłos pochodzi z lewej strony panelu sterującego (tam gdzie są ikony diody wskazujące wybrany program). Dodam, że na innych programach, a nawet na tym samym, ale bez opcji 1/2 wsadu jest bez odgłosu. Co może to oznaczać? Mogę jej jakoś pomóc, czy dać sobie z tym spokój i zaakceptować. Dodam że używam tabletek 1 w 1 + sól + nabłyszczacz osobno, czyszczę czyścikiem co jakiś czas.

  https://www.youtube.com/watch?v=a8TqkXKRndw

  0 8
 • Relpol
 • #2 25 Mar 2014 13:46
  Rafał Pisarek
  Poziom 10  

  Ja mam zmywarkę ZZA 6628 - to jest ten sam model tylko o szerokości 60 cm.
  W mojej jest dokładnie ten sam objaw - aczkolwiek bez funkcji 1/2.
  Na programie 30 minut robi to w 18 minucie.

  U mnie problem wyglądał tak jak w twoim przypadku na początku, niestety z biegiem czasu zmywarka zaczęła "podobne wygłupy" w dalszej części programu, a ostatnio postanowiła zakończyć robotę zanim skończył się program.

  Z moich obserwacji wygląda, to tak, że w tej fazie programu uruchamiane jest jakiś element, który albo obciąża za mocno zasilanie lub coś w tym rodzaju co powoduje zanik zasilania do wyświetlacza.

  Na dzisiaj zaplanowałem sekcję zwłok -aczkolwiek nie wiem co z tego wyjdzie bo zmywarki jeszcze nie rozbierałem - ale zakładam, że sterowanie jest gdzieś w panelu na przedniej ścianie i tam coś "znajdę".
  Za wszelkie porady z góry dziękuję (gdzie wykręcić śrubkę, gdzie podważyć itp)

  0
 • #3 25 Mar 2014 21:16
  nares
  Specjalista AGD

  Rafał Pisarek napisał:
  zakładam, że sterowanie jest gdzieś w panelu na przedniej ścianie i tam coś "znajdę".

  Znajdziesz, w cewce zasobnika na detergenty, lub jej zasilaniu.

  1
 • Relpol
 • #4 25 Mar 2014 22:28
  gaijina
  Poziom 6  

  hmm u mnie też zaburza wyświetlacz; tak jak napisałem buczy tylko przy programie z funkcją 1/2 wsadu; bez tej funkcji nie buczy; osobiście boję się rozkręcać panel by nie pogorszyć sytuacji... poobserwuję

  0
 • #5 26 Mar 2014 08:48
  Rafał Pisarek
  Poziom 10  

  Ja moją rozkręcam dzisiaj.

  0
 • #6 26 Mar 2014 21:05
  gaijina
  Poziom 6  

  Jeśli Możesz to opisz czy coś pomogło i oczywiście co zrobiłeś.

  0
 • #7 27 Mar 2014 21:19
  Rafał Pisarek
  Poziom 10  

  No i jestem w trakcie zabiegu.
  Stan na chwilę obecną.
  Po wymontowaniu sterownika wizualnie stwierdziłem uszkodzenie przekaźnika (jedynego) na płytce (wypalona obudowa na wysokości styków) - wymieniłem go (akurat miałem odpowiednik) no i brzęczenie zniknęło ale problemu z realizacją programu zmywania nadal nie ustąpiły (wyświetlacz nadal w niektórych momentach mruga, gaśnie itp.)
  Po przeszukaniu forum elektrody wpadłem na poniższy link

  Po przeczytaniu ponownie wymontowałem sterownik i wyświetlacz. Kondensatory faktycznie nie mają swojej pojemności a więc jutro mam nadzieję, że gdzie znajdę sklep z częściami elektronicznymi i wieczorem po powrocie z trasy przelutuję je i dam info czy pomogło.

  0
 • #8 28 Mar 2014 21:00
  Rafał Pisarek
  Poziom 10  

  Moja zmywarka naprawiona - wszystko jest OK.
  Kolega opisujący wymianę kondensatorów w sterowniku i płytce zasilacza miał rację.

  Diagnoza ostateczna:
  kondensatory 1µF i 22nF zarówno w sterowniku jak i płytce wyświetlacza straciły pojemność - w przypadku wyświetlacza objawiało się to mruganiem itp itd.
  W przypadku sterownika niewydolność zasilacza spowodowała niestabilną pracę przekaźnika (brzęczenie) i w konsekwencji w wyniku iskrzenia styków wytopienie obudowy przekaźnika.

  Zgodnie z sugestią kolegi do postu którego dałem link wymieniłem również elektrolity 2200 µF (w sterowniku i wyświetlaczu) i do tego 1000 µF w sterowniku.

  0
 • #9 17 Cze 2014 21:36
  gaijina
  Poziom 6  

  Wstrzymałem się z naprawą (błąd). Jednak pojawiły się kolejne problemy - zmywarka zaczęła gotować wodę (dolna płyta od razu po załączeniu zasilania nagrzewała się, w każdym programie maksymalne grzanie). Zmywarka niedomywała naczyń - wychodziły z osadem. Wymieniłem wszystkie kondensatory zarówno na płytce sterownika jak i wyświetlaczu + przekaźnik. Użyłem zwykłej lutownicy transformatorowej. Koszt części około 25 zł. Zmywarka działa teraz jak nowa.
  Jeśli jednak ktoś będzie chciał wymienić całe moduły to jest taka możliwość. Podaje stronę: http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-zmywarek...28i-zmywarki-amica,273,ZZA6428I,m1071120.html

  -1