Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzne zasilanie do telefonu na kilka/kilkanaście dni

19 Mar 2014 11:40 1908 17
  • Poziom 9  
    Witam

Chciałem zrobić zewnętrzne zasilanie do telefonu komórkowego.
    Chodzi o zostawienie telefonu z włączonym GPSem na jak najdłuższy okres czasu.

Oczywiście tak żeby wymiary tego zestawu nie były jakieś ogromne.

Wstępnie myślałem o zastosowaniu akumulatora żelowego (taki 6V- 12Ah jest za około 100 zł) i do tego podłączenie przez zwykłą ładowarkę samochodową (żeby na końcu uzyskać odpowiednie napięcie i natężenie prądu.

Ewentualnie o zastosowaniu kilku baterii R20 (to było by chyba nawet wygodniejsze rozwiązanie bo mógłbym wymienić szybko zestaw na nowy bez odpinania wszystkiego i ładowania akumulatora kilka godzin).

Czy możecie polecić coś tego typu? w jakiś sensownych kosztach (p+/- 100 zł) i żeby taki telefon wytrzymywał około 1 tygodnia lub więcej.

Oryginalna bateria do tego telefonu ma 1500 mAh i 3,7V i na takiej bez włączonej usługi telefonu i ekranu powinien wytrzymać około 24godzin)

z góry dziękuje
  • Poziom 9  
    odpada, to będzie w zamkniętym miejscu bez dostępu światła. a nawet jeśli to w dni deszczowe mogła by nie naładować wystarczająco baterii
  • Poziom 9  
    chyba ok.
    A gdy takie coś podłącze to nie będzie takiego efektu że to urządzenie będzie ładować baterie telefonu na maxa, potem telefon będzie ładował to urządzenie żeby wyrównać napięcia?

czy mogę przyjąć że taki bank pamięci wystarczy na około 4 razy dłużej niż wbudowana bateria?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Takiego efektu z ładowaniem w obie strony nie będzie bo gniazda ładowania i zasilania w tym urządzeniu są odrębne. Tego typu urządzeń jest wiele. Np. do telefonów komórkowych w salonach sprzedaży dostępne są takie małe wystarczające na jedno doładowanie (i tam można je fizycznie obejrzeć) ale można znaleźć także takie, które posiadają własny akumulator o pojemności ponad 10000 mAh co wystarcza już na bardzo długo.
    Problemem dla zastosowania tych urządzeń w Twoim przypadku będzie jednak to czy można je podłączyć jako ładowarkę dla telefonu pozostawionego gdzieś tam jak planujesz. Przecież pozostawisz naładowany telefon z przyłączoną ładowarką i czy ona w tym przypadku nie wyłączy się. Tego do końca nie wiem. O to trzeba pytać sprzedawcę.
  • Poziom 9  
    ok, faktycznie rozwiązanie chyba o wiele szybsze i wygodniejsze niż akumulator samochodowy/motocyklowy.

Oglądne dzisiaj jakiś sprzęt tego typu i porozmawiam ze sprzedawcą.

dziękuje za odpowiedzi.
  • Poziom 25  
    arelektroda napisał:
    Przecież pozostawisz naładowany telefon z przyłączoną ładowarką i czy ona w tym przypadku nie wyłączy się. Tego do końca nie wiem. O to trzeba pytać sprzedawcę.

Na ładowarce przenośnej Nokii naładowany telefon zachowuje się jakby cały czas był podpięty do ładowarki, więc cały czas świeci mu się 100% i ikonka ładowania. Dopiero gdy rozładuje ładowarkę zaczyna pobierać prąd bezpośrednio z baterii.

Jeśli to ma być na tydzień czasu o potrzebujesz przynajmniej 10000mAh. Spięcie ze sobą kilku ładowarek szeregowo może nie spełnić swojego zadania (ładowarka Nokii ma zabezpieczanie, ze albo rozładowujesz akumulator w niej, albo ładujesz), więc szukaj, albo pojemniejszej ładowarki, niż podana przez tino2003, albo akumulator żelowy.
  • Poziom 22  
    Wystarczy na znanym portalu wpisać POWER BANK i mamy np.:
    oraz wiele innych.

Dodano po 7 [minuty]:

Jak ten:
    Różnica między nimi taka, że ten w poprzednim poście ładowany jest z sieci a ten powyżej z USB.
    Dla tego ładowanego z USB na zdjęciu widać wyraźnie, że złącza OUT i IN są odrębne.
  • Poziom 9  
    niestety power bank nie wznowi póżniej ładowania jak za drugim razem bateria spadnie do 0%.

Przetestowałem również zrobienie restartu telefonu i po tym też nie wznawia ładowania. więc taki power bank chyba odpada.

Chyba że podłączenie go bezpośrednio kablami zamiast baterii?
  • Poziom 9  
    chodzi mi o to że jeśli się rozładuje (nie ważne czy na 0% czy na 80%)
    chciałbym żeby się ładowanie wznowiło i tak żeby telefon mógł przez te kilka dni korzystać z pełnej pojemności power bank.

a z tego co się dowiedziałem i zrobilłem 2 testy,

mam telefon naładowany do powiedzmy 70%
    podłanczam power bank - ładuje mi tel do 100%

potem bateria w telefonie spada, do np. 80% - power bank nie zaczyna ładować telefonu dopóki nie odłącze i nie podłącze kabla z powrotem.
  • Poziom 25  
    Dziwne. U mnie powerbank DC-16 z tego co pamiętam cały czas trzyma zasilanie. Sprawdzę to jeszcze wieczorem.

Minus tego PowerBanku to fakt, ze wystarczy na jedno ładowanie tylko, a jak już wspomniałem wcześniej podpięcie kilku takich, żeby uzyskać większą pojemność może być problemowe.
  • Poziom 22  
    Pozostaje jeszcze zastosowanie przetwornicy DC-DC takiej prostej możliwej do wykonania nawet w postaci pająka
    lub prawie gotowy moduł za około 10pln
    Zewnętrzne zasilanie do telefonu na kilka/kilkanaście dni,
    którego aplikację łatwo znaleźć w sieci. Oba przykłady (bo istnieje wiele innych rozwiązań) są o tyle korzystne, że zasilać można je dowolnym napięciem do 40V - nie mniej niż 1,5V wyższego od napięcia wyjściowego. Do zasilania komórki potrzeba max 500 mA więc wykonanie nie powinno sprawiać żadnych trudności, szczególnie przy zasilaniu bateryjnym (akumulatorowym do 12V).
  • Poziom 9  
    krzywaj sprawdziłeś u siebie jak działa po naładowani, czy wznawia ładowanie?

wydaje mi się że podpięcie się bezpośrednio pod styki telefonu (+ i -) od power bank by było ok? w końcu nic by nie ładował bo telefon byłby bez baterii tylko zasilał telefon.
  • Poziom 25  
    U mnie jest ładowanie ciągłe, czyli utrzymanie 100% na telefonie póki nie rozładuje się PowerBank. Telefon to Lumia 920, ładowarka Nokia DC-16. Dziwne, że inne Powerbanki inaczej się zachowują.

Podpięcie bezpośrednio zamiast baterii raczej odpada - inne napięcie na baterii, oraz brak pinu BSI.
  • Poziom 9  
    ok dziękuje za odpowiedź.
    poszukam poodobnego modelu w takim razie tylko w jak największej pojemności
  • Poziom 9  
    DC-16 ma niestety za małą pojemność.

Sprawdziłem dzisiaj 2 inne powerbanki i niestety po naładowaniu do 100% przestają ładować i odcinają się od telefonu.

chyba jednak spróbuje z jakimś akumulatorem żelowym