Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother dcp-j315w - Druk czarnym atramentem

19 Mar 2014 14:55 4470 4
  • Poziom 16  
    Witam

Problem był już walcowany na forum - dużo się naczytałem, ale nie mam obrazu całości i postanowiłem ponowić.

Mam problem z drukarką Brother dcp-j315w. Postała trochę nieużywana z nieoryginalnymi zamiennikami tuszy firmy SkyHorse (z tego co wiem to przyzwoite i nie tanie – od lat używam ich bez problemów).
    Drukarka ma problem z drukowaniem na czarno, po jakimś czasie, kiedy nie jest używana nie drukuje w ogóle na czarno, później zaczyna drukować z niektórych dysz, ale nie daje się jej doczyścić, żeby drukowała jak należy.
    Na załączonym rysunku skany z wydruków: 0 - przed czyszczeniem, 1 – po pierwszym czyszczeniu, 2 – po drugim, itd.

Brother dcp-j315w - Druk czarnym atramentem

Czasami zdarza się, że po kilku czyszczeniach przestają działać kolory - po pewnym czasie wracają.

Może ktoś jest w stanie napisać, czy takie objawy mogą wynikać z faktu zaschnięcia dysz, czy też może problem leży po stronie zasilania głowicy atramentem - zapowietrzenie, zbyt małe ciśnienie, czy coś podobnego. Ustalenie tego ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania.

Pogrzebałem trochę w archiwum i znalazłem dużo ciekawych porad - może nawet za dużo i nie wiem od czego najlepiej zacząć.

Znalazłem na forum informację o możliwości przeprowadzenia czyszczenia w trybie serwisowym – ale nie znalazłem informacji jak to zrobić – czy ktoś mógłby podesłać jakiś opis lub linka. Przypuszczam, że przy takim czyszczeniu drukarka przelewa pewną ilość atramentu do pampersa, więc może na ewentualne zapowietrzenie też by pomogło.

Jeśli to nie pomoże to zastanawiam się nad:
    1. rozcieńczeniem atramentu izopropanolem, etanolem, czy jakimś innym rozcieńczalnikiem i puszczeniem kilku czarnych stron przez drukarkę – czy to ma szanse coś dać?
    2. wymontowaniem głowicy i przepłukaniem jej w myjce ultradźwiękowej – czy to w ogóle wykonalne?

Czy jeszcze coś można zrobić przed utylizacją? Z góry dzięki za info

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Brother ma to do siebie że musi być cały czas włączony do prądu. Wykonuje sobie co 2 dni czyszczenie głowic i przemiesza trochę atrament. A tak to głowica zasycha. Na szczęście jest jeszcze szansa bo coś drukuje. Najlepszym rozwiązaniem jest płyn do czyszczenia głowic drukarek i puste (czyste lub tego samego koloru co ma być czyszczony). Napełniasz pojemniki płynem wsadzasz i czyszczenie. Najlepiej wsadzić i włączyć do prądu na kilka dni lub tydzień. Potem wsadzasz pełne tusze juz kolorem i parę razy czyszczenie. Brother robi dobre drukarki. Sam mam dcp115c z przebiegiem 7000 stron i ma już chyba z 8 lat. Tylko tak jak pisałem wcześniej cały czas musi być włączona do prądu.
  • Poziom 16  
    OK

Rozpocząłem walkę i na razie przegrywam :(.

Wywierciłem otwór w górnej części starego pojemnika (po oryginale BROTHER), napełniłem go izopropanolem, zamalowałem okienko od czujnika optycznego i wydrukowałem kilkanaście czarnych stron w trybie drukowania czarno-białego. Po kilku kartkach wydruk robił się coraz bardziej blady, myślałem, że to izopropanol rozcieńcza atrament, ale zorientowałem się, że drukarka działa na sucho - nie pobierała izopropanolu i się zapowietrzyła. Po włożeniu pojemnika z atramentem puściłem kilka czarnych stron i nie zassała atramentu z pojemnika.

Jak ją odpowietrzyć i zachęcić do zassania atramentu, albo izopropanolu - na przeczyszczenie :)?
    Może w menu serwisowym jest jakaś możliwość przepompowania atramentu - jak się tam dostać i co można zrobić bez robienia sobie krzywdy?
    Jak to jest realizowane, kiedy drukarka jest nowa i po raz pierwszy się zalewa?

A góry dzięki za info. Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Izo-propanol nie wiem czy jest dobrym pomysłem. I nie robisz drukowania tylko czyszczenie głowic z menu drukarki. Potem wydruk testowy i tak w kółka aż się przetka. Najlepiej dwa czyszczenia i zostawić na dzień dwa włączona.
  • Poziom 16  
    Widziałem jakieś płyny do czyszczenia głowic i bazowały one na izopropanolu, ewentualnie z domieszką pochodnych amoniaku - zobaczymy.

Puściłem wydruk, żeby całego towaru z głowicy i przewodów nie lać w pampersa, wolałem to wydrukować na papier, bo trochę tego tam w środku było.

Czyszczenie uruchomię jak będą miał izopropanol w głowicy, tylko jak odpowietrzyć układ? Widziałem jakiś filmik jak jakiś Japończyk wlewał strzykawką przez wężyk - tylko nie wiem ile i jak dokładnie - może ktoś trenował takie zabiegi?

Pozdrawiam