Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC KD-LH3101 - Dziwny problem z dzwiękiem

19 Mar 2014 19:39 1569 10
  • Poziom 10  
    Witam. Mam następujący problem w moim radiu samochodowym. Otóż w radiu generalnie nie ma dźwięku, lecz gdy do ujemnego bieguna od wyjścia głośników zacznę stykać +12V to dźwięk pojawia się na tym kanale, do którego właśnie przykładam plus 12V. Gdy przyłożę 12V do innego kanału to na tym kanale, do którego przykładam pojawia się dźwięk. Dźwięk po tym "zabiegu" jest czysty, nie zniekształcony o normalnej mocy. Lecz gdy zacznie grać to po chwili, ale nie zawsze znów dźwięk znika. Znika jednak zawsze, gdy albo się przełączy piosenkę albo wyłączy i włączy radio. Wtedy gdy znów podotykam kablem 12V do masy głośnika głos pojawia się. Co to może być? Scalak już wysiada? Proszę o pomoc.
  • Poziom 34  
    Kajtek16 napisał:
    Scalak już wysiada?

Wysiada Twoja wiedza.
    Po pierwsze jaki samochód, i sprawdź czy głośniki nie mają zwarcia z masą.
  • Poziom 10  
    Radio jest wymontowane z samochodu, podłączone aktualnie pod prostownik gdyż postanowiłem do niego zajrzeć. Głośnik, jest na 100% sprawny, gdyż sprawdzane było na 3 albo na 4 innych głośnikach i nie mają one żadnego zwarcia z masą.
    Dodam, iż jak radio pogra chwilę, ok 15min jest bardzo ciepłe w okolicy układu scalonego.(radiator) I gdy dotknę drugiego bieguna od głośnika do +12v to również zacznie grać.
  • Poziom 34  
    Masz czy zmierzyć? ile amper pobiera radio kiedy nie ma głosu i jak układ jest gorący.
  • Poziom 10  
    Zmierzyłem pobór prądu i wynosi on 0.90A przy włączonym napędzie CD, 0.60A przy TUNER (pomiary bez dźwięku) a podczas grania z płyty przy głośności ok. 3/4 pobór wynosi około 2A. Gdy rozłączy dźwięk przy przeskoczeniu do następnej piosenki pobór wynosi jak na początku- 0.90A. Pobór taki sam czy układ zimny czy ciepły. Bardzo grzeję się jednak układ scalony, taki jak na załączonym zdjęciu. Już po chwili można się poparzyć dotykając go. Podkreślam, iż zdjęcie jest z innego modelu radia, lecz ten układ mam taki sam wizualnie i umieszczony jest w tym samym miejscu. JVC KD-LH3101 - Dziwny problem z dzwiękiem
  • Poziom 10  
    Odlutowałem blaszkę,która trzyma końcówkę mocy do radiatora aby odczytać jej oznaczenia i poszukać schematu do niej i okazało się, że w układzie jest dziura. Układ wybuchł, dziwię się, że wgl. działał po kombinowaniu z tym plusem. W związku z tym nie mogę odczytać jaka to końcówką i tu mam do was pytanie jakie oznaczenia ma końcówka mocy w tym radiu? Czy jest ona w ogóle dostępna gdzieś w internecie? Proszę o pomoc.
  • Poziom 34  
    A na układzie nic nie pisze.
  • Poziom 10  
    btomko napisał:
    A na układzie nic nie pisze.

Na układzie widać tylko początek LA4- dalej zaczyna się dziura i nic więcej nie widać. Znalazłem w innym temacie, że w innych modelach JVC montowane były LA47505 a u mnie początek też jest "LA4" lecz czy na 100% jest LA47505 to nie mam pewności a w internecie nie mogę znalejzć informacji jaka jest konkretnie w moim modelu.
  • Poziom 10  
    Tak więc jest to końcówka LA47505. Na elektrodzie znalazłem, iż można zamienić ją na TDA7386 lecz trzeba gdzieś dodać 2 kondensatory i rezystor. Gdzie i co dokładnie trzeba zrobić? Nie posiadam akurat TDA7386 tylko mam w domu TDA7384 i TDA7560 a te trzy są zamiennikami wobec siebie więc powinny te trzy pasować? Bardzo proszę o pomoc, gdyż jest to dla mnie pilna sprawa.
  • Poziom 10  
    Więc wlutowałem Scalak TDA7384 i efekt jest następujący: Po podłączeniu głośnika słychać tylko buczenie oraz scalak szybko i mocno się grzeję. Zakładam, że trzeba zrobić coś z tymi kondensatorami i rezystorem, ale gdzie trzeba je wlutować?

Edit: Jednak radio zagrało na CD. Moje poprzednie spostrzeżenia związane były z pracą w trybie "tuner" gdyż był on ustawiony na NW. Radio gra prawidłowo, lecz słychać w trakcie grania buczenie.Szczególnie przy mniejszej głośności wyraźnie je słychać. Dziek podobny do dźwięku pracy transformatora tylko grubszy. Co to może być?

Edytuję jeszcze raz.
    Jednak wszystko jest ok, buczenie powodował prostownik, na którym aktualnie miałem podłączone radio. PO podłączeniu pod Aku- radio jak narazie gra ładnie i czyściutko.
  • Poziom 10  
    Radio przeszło testy, gra jak należy na Scalaku TDA7384 bez zmiany czy dodawania kondensatorów czy rezystorów.Temat uważam jako zamknięty.