Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przydział mocy. Ile mogę mocy pobrać?

darsuch 20 Mar 2014 00:08 2499 13
  • #1 20 Mar 2014 00:08
    darsuch
    Poziom 10  

Pytanie jest czysto hipotetyczne , gdyż instalacji jeszcze nie ma i chciałbym rozwiać moje wątpliwości.
    Jestem w trakcie budowy domu. Na budynek mam przyznane 9kW 3 fazy.
    Moje pytanie to: ile mogę obciążyć instalacje. Czy te 9kW to sumaryczna moc 3 faz, czyli po rozdzieleniu na poszczególne obwody mogę poszczególne fazy obciążyć np 3*3kW, a może te 9kW to 3*9 kW czyli 9 kW na każdą fazę.
    Planowane zabezpieczenie przedlicznikowe to 3*20A. Wnioskuję z tego że właściwa jest ta pierwsza wersja.
    Ponieważ instalacji jeszcze nie ma, zastanawiam się czy nie dołożyć "sobie" mocy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    Darsuch

• #2 20 Mar 2014 00:30
    eumox
    Poziom 12  

Witam niestety przydzielono Ci 9KW .
    Urządzenia domowe bez problemu poradzą sobie z takim zapasem mocy .
    Możesz podzielić fazy i obciążyć równomiernie.
    Problem będzie jak przyjedzie ekipa z agregatami tynkarskimi lub mikso-kretem może wtedy być za mało. Spróbuj podnieś moc na 13KW wtedy zwiększysz zabezpieczenie przedlicznikowe na 3x25A

• #3 20 Mar 2014 06:59
    MrMazi
    Poziom 16  

A jak Kolega to policzył, że dla 13 kW wyszło mu 25A?

• #4 20 Mar 2014 07:23
    bartek_p
    Poziom 31  

Agregaty spokojnie dają radę przy zabezpieczeniach 20A, w razie W, można od sąsiada pociągnąć :). Po co przepłacać za kW jeśli się potem tego nie wykorzysta.

• #5 20 Mar 2014 10:37
    eumox
    Poziom 12  

Sorry miało być 14KW , źle mi się przycisnęło :)
    Ja wnioskowałem o 14,5 KW ,żeby na pewno dostać zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A . Co do sąsiedzkiej pomocy to może być różnie :).

• #6 20 Mar 2014 20:57
    darsuch
    Poziom 10  

eumox napisał:
    Witam niestety przydzielono Ci 9KW .

To że przydzielono mi 9kW to ja wiem , jednak nie jest to odpowiedź na moje pytanie.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Poziom merytoryczny tych odpowiedzi jest jednak trochę "nie tego". Szkoda że dalej nic nie wiem "na pewno".

• #7 20 Mar 2014 22:01
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

darsuch napisał:

To że przydzielono mi 9kW to ja wiem , jednak nie jest to odpowiedź na moje pytanie.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Poziom merytoryczny tych odpowiedzi jest jednak trochę "nie tego". Szkoda że dalej nic nie wiem "na pewno".

Jaki poziom merytoryczny pytania takie odpowiedzi. Nie określiłeś mocy i rodzaju urządzeń, które zamierzasz eksploatować, kubatury budynku, rodzaju ogrzewania, spraw związanych z kuchnią i ciepłą wodą. Dosłownie nic.

Obecnie mieszkania w blokach mają przydział 13,5kW - 15kW (w zależności od ZE) i to przy centralnym ogrzewaniu.

• Pomocny post
    #8 20 Mar 2014 22:32
    eumox
    Poziom 12  

Przydzielono Ci 9KW jest to moc całkowita nie 3x9KW
    Do obsługi urządzeń AGD bez problemu starczy.
    Podzielisz sobie fazy i będziesz mógł zrobić 3 szyny np Kuchnia , Mieszkanie , Bojler + łazienka
    Moc obliczasz mnożąc Napięcie przez Natężenie P=U*I
    Przy Twojej mocy wychodzi : 9KW = 230V * 13,04A
    Wychodzi z tego że dostałeś zabezpieczenie przedlicznikowe 3x20A wiec za licznikiem musi być 3x16A .
    Należy pamiętać , że nowoczesny sprzęt jest mnie pazerny na prąd za to jego ilość równoważy pobór.
    Musisz przemyśleć co chcesz mieć w domu .
    Np Podgrzewacz elektryczny wody ma od 3KW w górę , piec z dwoma piekarnikami to średnio 4 KW i więcej , bojler 2KW. itp. Płyta ceramiczna też potrafi 4KW zjeść.
    W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia jak zona zniknie za kuchennymi drzwiami a wszystko będzie zasilane prądem może być licho.
    Nie zapominaj ,że masz przydzielone 9KW więc pomimo ,że instalacja wytrzyma w Twoim przypadku obciążenie 11KW to nie możesz jej tak obciążać stale bo to na pewno nie przypadnie do gustu rejonowi energetycznemu , który to czerpie z tego zyski.
    Sprzęt budowlany raczej obsłużysz . Ja miałem kłopot z Ekipą od posadzek mieli starego typu urządzenia i jak startowały dwie pompy nikt już nie mógł niczego włączyć bo głupia szlifierka wybijała mi bezpiecznik 16A. Musiałem dać wolne jednej ekipie z piwnic aby reszta mogła robić posadzki.

Twoja porada jest szkodliwa. Przy przydziale 9kW i urządzeniami takimi jak wymieniłeś, można zapomnieć o normalny funkcjonowaniu. Nie tylko podczas Świąt. [Łukasz]

• #9 20 Mar 2014 22:34
    jas67
    Poziom 22  

Łukasz-O A co do tego pytania mają urządzenia czy kubatura budynku? Przeczytałeś kolegi pytanie? Jemu chodzi o to czy to jest 9 na 3 fazy czy 9 na każdą fazę. W takim razie słuszne są Jego uwagi co odpowiedzi.

• #10 20 Mar 2014 22:41
    eumox
    Poziom 12  

Poza tematem . Dobrze mają w UK tam zabezpieczenie przedlicznikowe jednej fazy wynosi nawet 100A a na sam podgrzewacz jest przeznaczony bezpiecznik 32A :)
    To jest moc i zero opłat dodatkowych, ile licznik przeje tyle zapłacisz.

• #11 20 Mar 2014 22:46
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

jas67 napisał:
    Łukasz-O A co do tego pytania mają urządzenia czy kubatura budynku? Przeczytałeś kolegi pytanie? Jemu chodzi o to czy to jest 9 na 3 fazy czy 9 na każdą fazę. W takim razie słuszne są Jego uwagi co odpowiedzi.

Przeczytałem i odniosłem się do roszczenia autora oraz do:
    Cytat:
    Ponieważ instalacji jeszcze nie ma, zastanawiam się czy nie dołożyć "sobie" mocy.

Tak, więc drogi kolego moje pytania są nadal aktualne.

• #12 20 Mar 2014 23:45
    eumox
    Poziom 12  

Kolega Łukasz musi wrócić do szkoły . Wyraźnie napisałem " Np: " i opisałem urządzenia , które mogą wystąpić - a nie ,że wszystkie są w domu na raz . Po drugie są urządzenia zasilane 3-fazami. Dalsza część wypowiedzi jest po kropce. Wypowiedzią swoja pragnąłem tylko przekazać ,że 9KW nie wystarczy.
    Nie znamy zamiarów pytającego nie wiemy co i gdzie chce zainstalować. Wiec proszę nie pisać o szkodliwości ponieważ przykłady są czysto hipotetyczne. Polemika na powyższy temat jest ciężka z powodu braku informacji . Więc gdzie tu szkodliwość wypowiedzi. To tak jak dywagacje na temat gdzie spadnie bomba podczas bombardowania.

Pozdrawiam

Moderowany przez retrofood:

Ostrzeżenie nr 2. Pkt 3.1.9 regulaminu.

• #13 21 Mar 2014 00:34
    darsuch
    Poziom 10  

eumox napisał:
    Przydzielono Ci 9KW jest to moc całkowita nie 3x9KW

O!. I to jest odpowiedź na moje pytanie, za którą to bardzo dziękuję.

Koledzy, z całym szacunkiem, ja nie pytałem: ile mocy będę potrzebował?, tylko ile mogę obciążyć łącze 9 kW?.
    Chciałbym też zwrócić uwagę, że w zdaniu o dołożeniu "sobie mocy" na końcu jest kropka, a nie pytajnik. Co do merytoryczności pytań i odpowiedzi to dajmy sobie z tym spokój. Ponieważ jest to ciekawe i przydatne forum to szkoda je trolować bezsensownymi dysputami.

Skoro uzyskałem odpowiedź na moje pytanie, uważam dyskusję w tym temacie za zakończoną.

• #14 21 Mar 2014 00:40
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

darsuch napisał:

Koledzy, z całym szacunkiem, ja nie pytałem: ile mocy będę potrzebował?, tylko ile mogę obciążyć łącze 9 kW?.
    Chciałbym też zwrócić uwagę, że w zdaniu o dołożeniu "sobie mocy" na końcu jest kropka, a nie pytajnik. Co do merytoryczności pytań i odpowiedzi to dajmy sobie z tym spokój. Ponieważ jest to ciekawe i przydatne forum to szkoda je trolować bezsensownymi dysputami.

Nadmienię nieśmiało, że w żadnym zdaniu Twojego pierwszego postu nie ma "pytajnika", więc proszę daruj sobie takie tłumaczenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME