Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa i działanie anteny samochodowej CB

07 Kwi 2005 17:38 2598 8
  • Poziom 13  
    Mam dwie anteny mobilowe. Po zmierzeniu rezystancji między promiennikiem a przewodem "gorącym" okazało się, że jedna antena przewodzi a druga nie. Czy obydwie anteny są dobre, czy któraś jest uszkodzona. Na jakiej zasadzie działa taka antena (mobilowa)?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dziala na takiej samej zasadzie jak stacjonarna... Niektore anteny stacjonarne (np. 1/2 fali) sa zwarte poprzez cewke... Tak samo jest w przypadku anten mobilnych, ale moze tez okazac sie, ze ktoras z nich jest uszkodzona.
    Masz mozliwosc wykonania fotek tych anten ? Najlepiej na dole, przy glowicy.
  • Poziom 15  
    Jeżeli u podstawy anteny nie ma kondensatora dostrojczego (ja osobiście nigdy nie spotkałem w antenach CB) to antena ma w przerwę (usterka). Z reguły takie anteny można rozebrać na czynniki pierwsze bez szkodzenia samej antenie więc spróbuj ją rozebrać być może odlutował się przewód cewki lub połączenie gorącej żyły uszkodziło się w inny sposób.
    Ale jest spoooro anten mobilowych, ktore nie maja jakiegos oporu miedzy masa a 'goracym'. Np. DV'ka itp itd. No i oczywiscie te anteny nie maja zadnych cewek. Po prostu wkrecasz bat w grzybek.
  • Poziom 15  
    Nie mają cewek ponieważ ich długość fizyczna stanowi część długości fali np: 1/4, 1/2λ. Cewka wydłuża elektrycznie antenę wtedy bat może być odpowiednio krótszy. To że wkręca się bat w grzybek znaczy tyle że grzybek jest na gorącej żyle.
    Wiec troche sobie zaprzeczyles ;) Bo brak oporu, nie stanowi wady...
  • Poziom 15  
    Przeglądam posty i nigdzie nie widzę słowa o oporze kondensator nie jest rezystorem!
  • Poziom 19  
    Troszkę mieszacie.
    Każda antena dla mobili (oprócz wymiarowych ćwierćfalówek ale te z reguły są do pracy na postoju - trudno sobie wyobrazić bacik 3 metry w ruchu miejskim...) jest anteną skróconą której to wymiary elektryczne wydłuża się za pomocą cewek lub przekształca się całą antenę w cewkę (anteny helikalne).
    Antena może mieć różna konstrukcję. Mogą być anteny które na omomierzu wywalą przerwę lub zwarcie.
    Istotny jest wynik na reflektometrze.
    Na marginesie, wydaje mi się że panuje teraz jakaś dziwna moda na dowolność tego co przykręca się do podstawy anteny.
    Antena cała musi być konstrukcyjną całością.
    Niedopuszczalny jest montaż anteny typu DV na podstawie np Bonda z CTE. (W DV nie ma cewki w podstawie anteny, w bondzie jest...)
    Mechanicznie jest to możliwe, nawet na wizus nic nie przeszkadza by to zamienić bo jest to rozwiazanie bardzo podobne...
    Potem różne z tego szopki wychodzą....
  • Poziom 13  
    Dzęki wszystkim, już wiem o co chodzi. Njwyraźniej jedna z anten jest uszkodzona (ta z przerwą między gorącym a promiennikiem). Na poparcie tego dodam, że WFS zmierzyłem i jest większy niż 3 - chyba nawet najgorzej dopasowana antena mobilowa nie powinna tyle mieć (tak myślę).