Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemot - Uszkodzony potencjometr? Czy da sie go pominąć?

20 Mar 2014 08:28 1017 4
 • Poziom 9  
  Witam, mam na podstawie tego zasilacza teściu zrobił zasilacz 3 pasków led(12 diód na pasek), i wszystko działało jak powinno, lecz wczoraj kobieta stwierdziła że diody migają przy ruszeniu potencjometru. I moje pytanie brzmi czy da się to jakoś naprawić lub go pominąć?

  Opis co pisze na plastiku obudowy:
  KEMOT
  ZSR 2 2/12V/100mA
  input 230V /50Hz
  outpup 2-12V -100mA

  a płytka i reszta podzespołów wygląda tak:
  Kemot - Uszkodzony potencjometr? Czy da sie go pominąć? Kemot - Uszkodzony potencjometr? Czy da sie go pominąć? Kemot - Uszkodzony potencjometr? Czy da sie go pominąć?
 • Poziom 29  
  Czyściłeś potencjometr? Rozebrałeś go w ogóle?

  Jakie diody? Może pobór za duży i przypala styki.

  Wyczyść potencjometr (wklej zdjęcia jak wyglądają styki) i zobacz czy pomoże.
  Jeśli nie, to dobrze by było sprawdzić napięcie na wyjściu z zasilacza w miarę obciążania, ale stawiam na potencjometr sam w sobie.
 • Poziom 9  
  ok sprawdzę bo nie otwierałem go, a jak to nic nie da to można go pominąć tzn mostek, żeby nie regulować oświetlenia tylko stale świeciło z całą mocą ?

  Dodano po 37 [minuty]:

  a więc czyściłem potencjometr ale za bardzo to nie dało bo dalej mrugają diody jak sie nim ruszy choćby delikatnie :(
 • Poziom 17  
  siwy1278 napisał:
  a więc czyściłem potencjometr ale za bardzo to nie dało bo dalej mrugają diody jak sie nim ruszy choćby delikatnie :(

  zablokuj potencjometr opornikiem np.1000 Om (skrajne nóżki),wypadkowa rezystancji i tak mieści się w zakresie regulacji (nie nie liczę bo mi się nie chce jakiej) i wszystko wróci do normy.A kobitę pocałuj w policzek,i wyślij do kuchni,one zawsze liczą nogi,jak jest trzecia to och! :*
 • Poziom 15  
  Po mojemu można zewrzeć wyprowadzenia potencjometru: 1 i 2 na zdjęciu drugim już są zwarte, do kompletu zewrzeć wyprowadzenie 3. Na wyjściu zasilacza pojawi się 12V. Jeśli coś mi się pomieszało, to będzie wtedy 2V i diody się nie zaświecą, w każdym bądź razie nic złego się nie stanie.

  Wydaje mi się natomiast, ze zasilacz będzie przeciążony przy 12V - pobór będzie przekraczał 200mA: 20mA na 3 diody LED x 4 (bo 12 diod na pasku) x3 (bo 3 paski)