Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IVECO Trakker 2006r. - Samoczynne miganie świateł i załączanie wentylatora

PiatyElement 20 Mar 2014 15:07 1908 6
  • #1 20 Mar 2014 15:07
    PiatyElement
    Poziom 21  

Witam.
    Mam taki problem:
    Po przestoju zimowym w Iveco Trakker, po przekręceniu kluczyka sam włącza się i wyłącza elektromagnes wentylatora oraz światła mijania z przodu, i od czasu do czasu lewy kierunkowskaz. Te 3 rzeczy włączają co około 5-7 sekund, na czas 1-3 sekund, nieraz jednocześnie, nieraz po kolei, nieraz zupełnie w przypadkowej kolejności i nieregularnie. Na desce rozdzielczej nie zapalają się kontrolki od świateł i kierunków, kiedy te faktycznie się same załączą.

Objaw ginie po odpięciu dolnej wtyczki ze sterownika przy prawym nadkolu, pod kabiną. Nie wiem czy padł w/w sterownik, czy dostaje jakieś głupie impulsy że tak wariuje. Z tego co zauważyłem to w dolne gniazdo sterownika wchodzą przewody sterujące oraz wychodzą przewody już zasilające daną część instalacji.

Miał ktoś podobny przypadek? Może ktoś ma kawałek instalacji elektrycznej, rozpiskę pinów, we wtyczkach czy cokolwiek co ułatwi mi ustalenie usterki. Dziwi mnie tylko że z dwoma różnymi światłami ( mijania i kierunku ) załącza się również elektromagnes wentylatora - tym samym manetkę z lewej strony kierownicy chyba mogę wyeliminować jako uszkodzoną ???? Co mają "wspólnego" w instalacji te 3 rzeczy ???. Za jakiekolwiek podpowiedzi i sugestie będę wdzięczny.

0 6
  • #2 22 Mar 2014 18:05
    kwantor
    Poziom 38  

Miałem podobny przypadek i wymiana przełącznika zespolonego właśnie pomogła.
    Jednak większych doświadczeń w tym zcudowanym aucie nie mam.

1
  • #3 22 Mar 2014 22:14
    PiatyElement
    Poziom 21  

Witam.

Każda sugestia podobnego przypadku na wagę złota, aby nie rozkręcać zbyt dużo.
    W poniedziałek sprawdzę ten włącznik zespolony. Odepnę go i zobaczę co się dzieje. Poinformuję do czego doszedłem.

Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

0
  • #4 24 Mar 2014 09:28
    skorp
    Specjalista - IVECO Trucks

Najpewmiej masz uszkodzony ten sterownik na ramie FFC(frontowy komputer ramy)Najłatwiej stwierdzić to podkladajac drugi,pozatym musisz mieć jakieś błędy na wyświetlaczu

Dodano po 3 [minuty]:

Lub,brak zasilania FFC

0
  • #5 24 Mar 2014 18:45
    kwantor
    Poziom 38  

PiatyElement napisał:
    W poniedziałek sprawdzę ten włącznik zespolony. Odepnę go i zobaczę co się dzieje. Poinformuję do czego doszedłem.

Nie obiecuj sobie zbyt wiele, po rozebraniu niczego nie zobaczysz, ani nie zrozumiesz nawet jak to działa, to współpracuje z zaawansowaną elektroniką i sygnały są wysyłane chyba CAN em do komputera.

0
  • #6 24 Mar 2014 20:16
    miler80
    Poziom 34  

Zarówno wentylatorem jak i refrektorami z przodu steruje bezpośrednio FFC także w jego oberębie szukaj przyczyny, z doświadczenia jednak stawialbym na zieleninę w wiązce. Czesto jest porzecierana w peszlowej osłonie.

0
  • #7 05 Mar 2015 13:41
    PiatyElement
    Poziom 21  

Witam.
    Wiem że po czasie, robię porządki w postach.
    Samochód pojechał do serwisu. Stwierdzono i wymieniono sterownik.

Temat zamknięty.
    Pozdrawiam.

0