Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dozownik prądu o napięciu baterii

20 Mar 2014 18:21 1308 8
 • Poziom 2  
  Witajcie.

  Kilka lat temu trochę się bawiłem w elektronice. Potrafiłem zrobić najprostsze rzeczy, a teraz potrzebuje czegoś o czym napisze poniżej. Chciałbym żebyście mi pomogli
  a) określić czy to możliwe (a może da się to kupić tylko nie znalazłem)
  b) jakim kosztem mógłbym to zrobić?
  c) czy da to rady zrobić osoba o małym doświadczeniu

  Otóż robię doświadczenia w dziedzinie nie związanej z elektroniką i potrzebuje sprzętu który pozwoli mi dozować prąd z baterii 1,5/4,5/9/12 V w taki sposób, aby w ciągu dobry prąd płynął godzinę, godzinę nie i tak na zmianę.
 • Poziom 27  
  Jeśli dobrze zrozumiałem potrzebujesz czegoś co będzie podłączało baterię np. 4,5V do jakiegoś urządzenia w cyklu godzina pracy godzina przerwy? Jeśli tak to poszukaj pod hasłem: "programator czasowy"
 • Poziom 2  
  Dokładnie co potrzebuje:

  Potrzebuje zrobić tak aby napięcie z baterii (1,5/4,5/9/12V) przekazywać do próbki cieczy z godzinnymi interwałami w ciągu doby (godzina napięcie/godzina bez/godzina napięcie...).

  Na wyjściu plus/minus muszą być jako zwykłe druciki - muszę je umieścić w badanej próbce

  To coś jak programator czasowy, ale one są tylko na 230 V i zastanawiałem się czy nie da się zrobić pod baterie takiego urządzenia. (nie chce zmieniać napięcia z gniazdka na niższe, bo będę operował przy płynach więc nie chce jakiegokolwiek ryzyka obecności więcej niż 12V)
 • Poziom 28  
  Witam
  Uściślij:
  Kuboski7 napisał:
  Potrzebuje zrobić tak aby napięcie z baterii (1,5/4,5/9/12V)

  ...czy chodzi o sekwencyjne włączanie tych napięć czy: 1,5 lub 4,5 lub 9 lub 12V.
  Sam generator o takim wypełnieniu i półokresie 1godz. możesz zrobić na układzie 555 i do tego jakieś dwa scalaki 7493 ( na samym 555 ciężko choć nie niemożliwe jest uzyskanie tak długich czasów ).

  Pozdr.
 • Poziom 22  
  Przecież do programatora na 230V możesz podłączyć zasilacz na żądane napięcie i po problemie.
 • Specjalista elektronik
  Do włączania i wyłączania prądu tranzystor (MOSFET LL, będzie prostszy układ, niż z bipolarnym, i mniejsze straty - mniejszy spadek napięcia, nie będzie straty prądu); do sterowania proponuję CD4060 z generatorem 2.275(5) Hz (do ustalenia częstotliwości daje się kondensator i dwa oporniki), ostatnie wyjście podłączone do bramki MOSFET-a. Do przemyślenia: czy lepiej kondensator o dużej pojemności (kilka uF, i to nie elektrolit, ani nie ferroelektryczny - są zbyt niestabilne), czy dodatkowy licznik dzielący częstotliwość - kwestia, ile kosztuje kondensator, ile kosztuje układ scalony, miejsca duży kondensator zajmie więcej (ma objętość ze ćwierć pudełka zapałek). Wszystkiego 5 (z dużym kondensatorem), albo 6 (z mniejszym kondensatorem i dodatkowym licznikiem) elementów.
 • Poziom 2  
  kicajbas chodzi o takie urzadzenie które poradzi sobie zarówna z baterią 1,5 jak i pozostałymi wymienionymi i w nich będzie dawkowało napiecie tak jak mowilem.

  jas67 wiem że moge użyc programatora i zasilacza o pożądanym napięciu ale jak pisałem wyżej nie chce ryzykować w jakikolwiek sposób w zabawie prąd/woda

  _jta dzięki wielkie. Musze przyglądnąć się cenom i obmyślić jak by to wyglądało
 • Poziom 28  
  Witam
  Kuboski7 napisał:
  kicajbas chodzi o takie urzadzenie które poradzi sobie zarówna z baterią 1,5 jak i pozostałymi wymienionymi i w nich będzie dawkowało napiecie tak jak mowilem

  Nie zrozumiałeś mojego pytania - chodziło mi czy " urządzenie " ma służyć tylko jako wyłącznik i podawać na wyjście napięcie które ty sobie założysz, czy oprócz tego że załącza to jeszcze sekwencyjnie zmienia te napięcia ( np.: 1godz:1,5V - pauza - 1godz:4,5V - pauza ....itd.)

  Pozdr.
 • Specjalista elektronik
  Oj, z zasilaniem 1.5V będzie problem - mało co działa przy takich niskich napięciach, trzeba albo użyć osobnej baterii do zasilania układu sterowania, albo zasilać układ sterowania poprzez przetwornicę, albo znaleźć (ale to nie będzie łatwe) elementy działające przy zasilaniu z baterii 1.5V.