Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC 452MPS - Nie działa fotokomórka

20 Mar 2014 20:20 2658 3
  • Poziom 16  
    Witam

Ostatnio żona zadzwoniła, że brama się otworzyła, ale nie che zamknąć. Odłączenie zasilania od bramy i ponowne załączeni spowodowało, że zaczęło wszystko działać.
    Kilka dni później sytuacja się powtórzyła, tym razem doczekała, aż przyjadę. Podszedłem, stwierdziłem, że nie cyka przekaźnik w fotokomórce, dioda zasilania się świeci. Poszedłem zjeść obiad, wziąłem narzędzia i jak przyszedłem do bramy, to już znowu wszystko działało. Dwa dni, aż do dzisiaj. Dziś udało mi się zrobić więcej badań, i wyniki moich spostrzeżeń są następujące:
    1. Świeci się dioda zasilania w obu fotokomórkach (nadawczej i odbiorczej).
    2. W nadawczej, patrząc przez aparat cyfrowy. nie stwierdziłem świecenia diody podczerwieni.
    3. Napięcie zasilania na odbiorczej wynosi około 25V, na nadawczej około 23V.
    4. Dioda od tych fotokomórek na płycie głównej centralki nie świeci się.

Podłączyłem na razie bramę bez fotokomórek i wszystko chodzi. Podiąłem fotokomórkę do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na 24v i zacząłem mierzyć dalej. Nie wiem, od czego to zależało, ale czasami dioda IR się świeciła, czasami nie - oczywiście badana aparatem. Napięcie na diodzie 0,6V. Po wylutowaniu diody napięcie na pinach diody 2,5V.

Dioda podłączona do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na 1,5V do 2,5V świeci - ale mam wrażenie, że słabo - porównując chociażby z błyskaniem diody w pilocie to mniej niż połowę jasności.

I teraz pytania - czy te napięcia przy założonej i wylutowanej diodzie sa ok?

Chciałem wymienić diodę - koszt niewielki, a wyeliminuję jedną możliwą przyczynę (czytałem, że ostatnio są z nimi jakieś problemy i padają) - ale jaką kupić? Z tego, co wyszukałem, to większość ma zasilanie około 1,3 - 15V - jak się to ma do napięcia 2,5V zmierzonego przeze mnie?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Domyślam sie , że chodzi o fotki safebeam?
    Często padaja diody nadawcze IR w tych nieudanych fotokomórkach . Do wymiany dioda , a przy okazji zwiększ rezystor szeregowy diody IR na 2x większy ( nie pamiętam jest chyba 10ohm)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 16  
    A jaką diode założyć? Obojętnie? Na tej nie ma żadnych oznaczeń.

A przy okazji-muszę dokupić dwa komplety do bram garazowych do faaca d700. Jak nie safebeam to co?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mój typ to saimatic IR 5001. Tanie i bardzo dobre fotki.
    Diode kupujesz o stosunkowo wąskim kącie promieniowania.
    Stosowałem ostatnio TSHF 5210 180mW, 10st.