Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystora do sterowania silnikiem krokowym

kevirek 20 Mar 2014 21:05 951 6
 • #1 20 Mar 2014 21:05
  kevirek
  Poziom 7  

  Witam!

  Od kilku dni borykam się z następującym problemem: chcę stworzyć kontroler silnika krokowego w oparciu o mikrokontroler i mam kłopot z doborem odpowiednich tranzystorów do sterowania poszczególnych uzwojeń. Nie jestem dokładnie pewien, czym się kierować przy wyborze tranzystora.

  Wstępnie wybór padł na 2SC3205 (link do noty katalogowej - znajduje się na drugiej stronie w tabeli po prawej). Szybko okazało się jednak, że o ile silnik się obraca, o tyle tranzystory bardzo szybko niebezpiecznie się grzeją (aż do wydzielenia specyficznego zapachu), nawet po zdjęciu prądu z baz.

  Dla testu podłączyłem jedno z uzwojeń na stałe pod jeden tranzystor i dokonałem pomiarów. Układ zasilany jest zasilaczem regulowanym 10 V. Otóż przy zerowym prądzie bazy, prąd kolektora wyniósł aż 120 mA przy spadku napięcia kolektor-emiter 8,4 V! Przy 30 mA na bazie, przez kolektor płynie 350 mA przy spadku 2,6 V. Z obu pomiarów wychodzi ok. 1 W ciepła wydzielanego na tranzystorze, czyli akurat wartość maksymalna wg. noty.

  Przechodząc do sedna, mam parę pytań, prawdopodobnie bardzo elementarnych:

  1. Czym spowodowany jest przepływ tak dużego prądu przy odłączonym sterowaniu? Czy napięcie C-E 8,4 V "przebija" tranzystor? Jeżeli tak, to który parametr w tabeli z noty katalogowej o tym mówi (został przekroczony)? Na pewno nie $$V_{CEO}=30 V$$...

  2. A może wcale nie występuje żadne przebicie i przez dowolny tranzystor popłynie wtedy prąd adekwatny do spadku napięcia i rezystancji wewnętrznej, a jedyne co mogę zrobić, to wybrać model o większej dopuszczalnej mocy wydzielanej? Czy jest możliwe kompletne (lub zbicie do wartości pomijalnych) zatrzymanie przepływu prądu przez tranzystor?

  3. Na co najbardziej zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego tranzystora? Przymierzam się raczej do unipolarnych, a zatem $$I_D>0,5 A$$, $$U_{DS}>10 V$$, $$P>1 W$$...?

  0 6
 • #2 20 Mar 2014 21:20
  trymer01
  Moderator Projektowanie

  Dlaczego akurat 2SC3205? - mało danych, z tych które są - ma duże Vcesat - niedobrze.

  1. Nie jest ten tranzystor ubity? - bez sterowania (prądu bazy) nie powinien puszczać prądu kolektora. Sprawdź czy na pewno Ib=0.

  2. Nie pisz głupstw ("przez dowolny tranzystor popłynie wtedy prąd adekwatny do spadku napięcia i rezystancji wewnętrznej").

  3. Odpowiedni prąd Icmax - najlepiej kilka razy większy od prądu silnika, małe Vcesat przy prądzie silnika, duża beta przy tym prądzie.

  uC musi dać radę wysterować ten tranzystor - wprowadzić go w nasycenie, aby Ucesat było małe, a to wymaga odpowiednio dużego Ib - czy uC da radę dostarczyć taki?
  Najlepsze byłyby MOSFET-y.

  0
 • #3 20 Mar 2014 21:44
  kevirek
  Poziom 7  

  Hmm, sprawdziłem 5 różnych sztuk, w tym jedną nieużywaną (a więc nie ubitą) i przez wszystkie przepływał prąd ~120 mA przy bazach zwartych do masy zasilacza.

  Czyli mówisz, że nie powinien w tym przypadku przepływać żaden prąd? Dlaczego więc tak się dzieje?

  0
 • #4 20 Mar 2014 21:51
  trymer01
  Moderator Projektowanie

  Poradzę Ci tak; - jeśli nie wiesz, że przy bazie zwartej z emiterem tranzystor jest zatkany - odpuść sobie. To nie temat dla Ciebie. Brak ci podstaw. Bez urazy - to sama prawda.
  Zaoszczędzi Ci to kłopotów, straty czasu i pieniędzy. Zacznij od podstaw.
  A dlaczego tak się dzieje? - a sprawdziłeś moją sugestię że tranzystor ubity? - wiesz jak to sprawdzić?

  0
 • #5 20 Mar 2014 22:03
  kevirek
  Poziom 7  

  Dobrze, zwarłem bazę do masy uC i nadal to samo - 150 mA na kolektorze.

  Wybacz, ale gdybym wiedział wszystko w temacie elektroniki, to nie przychodziłbym grzecznie prosić o pomoc na forum Początkujący. Tak, jestem początkujący i staram się jak mogę, by nauczyć się, jak coś działa w praktyce (a jak widać, rok tłuczenia do głowy suchej wiedzy teoretycznej skutkuje "brakiem najprostszych podstaw"). Dlaczego zakładacie, że wszyscy są ekspertami na Waszym poziomie?

  Jak sprawdzić, że tranzystor ubity najwidoczniej też nie wiem, więc kajam się uniżenie i proszę o jakąś wskazówkę.

  0
 • #6 20 Mar 2014 22:50
  trymer01
  Moderator Projektowanie

  Wybacz, ale to są "podstawy podstaw" wymagane tutaj, nawet w "Piaskownicy". Wymagane, aby można było dyskutować/rozmawiać na temat, a nie o podstawach, które są w podręcznikach klasy I technikum.

  0
 • #7 20 Mar 2014 23:18
  kevirek
  Poziom 7  

  Chodziło o zwykły pomiar wzmocnienia miernikiem? Dla każdego wyszło hfe w granicach 33-37.

  0
  Szukaj w 5mln produktów