Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór tranzystora do sterowania silnikiem krokowym

kevirek 20 Mar 2014 21:05 1155 6
 • #1
  kevirek
  Level 9  
  Witam!

  Od kilku dni borykam się z następującym problemem: chcę stworzyć kontroler silnika krokowego w oparciu o mikrokontroler i mam kłopot z doborem odpowiednich tranzystorów do sterowania poszczególnych uzwojeń. Nie jestem dokładnie pewien, czym się kierować przy wyborze tranzystora.

  Wstępnie wybór padł na 2SC3205 (link do noty katalogowej - znajduje się na drugiej stronie w tabeli po prawej). Szybko okazało się jednak, że o ile silnik się obraca, o tyle tranzystory bardzo szybko niebezpiecznie się grzeją (aż do wydzielenia specyficznego zapachu), nawet po zdjęciu prądu z baz.

  Dla testu podłączyłem jedno z uzwojeń na stałe pod jeden tranzystor i dokonałem pomiarów. Układ zasilany jest zasilaczem regulowanym 10 V. Otóż przy zerowym prądzie bazy, prąd kolektora wyniósł aż 120 mA przy spadku napięcia kolektor-emiter 8,4 V! Przy 30 mA na bazie, przez kolektor płynie 350 mA przy spadku 2,6 V. Z obu pomiarów wychodzi ok. 1 W ciepła wydzielanego na tranzystorze, czyli akurat wartość maksymalna wg. noty.

  Przechodząc do sedna, mam parę pytań, prawdopodobnie bardzo elementarnych:

  1. Czym spowodowany jest przepływ tak dużego prądu przy odłączonym sterowaniu? Czy napięcie C-E 8,4 V "przebija" tranzystor? Jeżeli tak, to który parametr w tabeli z noty katalogowej o tym mówi (został przekroczony)? Na pewno nie $$V_{CEO}=30 V$$...

  2. A może wcale nie występuje żadne przebicie i przez dowolny tranzystor popłynie wtedy prąd adekwatny do spadku napięcia i rezystancji wewnętrznej, a jedyne co mogę zrobić, to wybrać model o większej dopuszczalnej mocy wydzielanej? Czy jest możliwe kompletne (lub zbicie do wartości pomijalnych) zatrzymanie przepływu prądu przez tranzystor?

  3. Na co najbardziej zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego tranzystora? Przymierzam się raczej do unipolarnych, a zatem $$I_D>0,5 A$$, $$U_{DS}>10 V$$, $$P>1 W$$...?
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  kevirek
  Level 9  
  Hmm, sprawdziłem 5 różnych sztuk, w tym jedną nieużywaną (a więc nie ubitą) i przez wszystkie przepływał prąd ~120 mA przy bazach zwartych do masy zasilacza.

  Czyli mówisz, że nie powinien w tym przypadku przepływać żaden prąd? Dlaczego więc tak się dzieje?
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  kevirek
  Level 9  
  Dobrze, zwarłem bazę do masy uC i nadal to samo - 150 mA na kolektorze.

  Wybacz, ale gdybym wiedział wszystko w temacie elektroniki, to nie przychodziłbym grzecznie prosić o pomoc na forum Początkujący. Tak, jestem początkujący i staram się jak mogę, by nauczyć się, jak coś działa w praktyce (a jak widać, rok tłuczenia do głowy suchej wiedzy teoretycznej skutkuje "brakiem najprostszych podstaw"). Dlaczego zakładacie, że wszyscy są ekspertami na Waszym poziomie?

  Jak sprawdzić, że tranzystor ubity najwidoczniej też nie wiem, więc kajam się uniżenie i proszę o jakąś wskazówkę.
 • #6
  Anonymous
  Level 1  
 • #7
  kevirek
  Level 9  
  Chodziło o zwykły pomiar wzmocnienia miernikiem? Dla każdego wyszło hfe w granicach 33-37.