Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie, pasek LED, zasilanie

20 Mar 2014 23:22 2139 17
 • Poziom 8  
  Cześć. Chciałbym Was prosić o pomoc. Z góry mówię, że nie wiem czy dobrze dobrałem kategorię, ale jestem laikiem w tych sprawach.

  Otóż, chciałbym sobie zamontować taki biały pasek LEDowy pod półką, żeby świecił na biurko (patrz obrazek).

  http://allegro.pl/tasma-led-1m-120-diod-wodoodporna-listwa-pasek-600-i4055351187.html
  http://allegro.pl/listwa-tasma-led-10cm-3smd-3528-kolor-wodoszczelna-i4020145350.html

  Coś takiego.

  Posiadam podstawowy sprzęt, tj. lutownica itd.

  Chciałbym, żebyście mi wytłumaczyli co trzeba będzie dokupić, jaki zasilacz (do gniazdka będzie potrzebne jakieś 150cm kabla), jakieś przejściówki (?), itd.
  A może polecicie aukcję z jakimiś lepszymi diodami?

  Proszę o pomoc, bo jak już wspominałem jestem laikiem, a takie oświetlenie bardzo by mi się przydało do pracy.
 • OptexOptex
 • Poziom 8  
  PCta nie ma :D
 • Specjalista elektronik
  To nieco gorzej, bo trzeba zrobić/kupić zasilacz 12V. I jest kwestia, czy sprzedający podaje prawdziwe dane, czy te LED-y nie będą pobierać większego prądu - teoretycznie, jeśli to ma mieć moc 9.6W przy napięciu 12V, to wystarczyłby zasilacz 0.8A, można kupić np. 1A. Raczej powinien być stabilizowany. Można wykorzystać zasilacz ze starego PC (ale naprawdę starego, nie z zasilaczem ATX, bo ATX jest niewygodny do ręcznego włączania) - on daje między innymi 12V.
 • Poziom 8  
  Kurcze, a nie ma jakichś zasilaczy do ledów? Po prostu, żeby puścić zasilacz bezpośrednio od LEDów do gniazdka? Ewentualnie z jakimś "ON/OFFem" w połowie drogi?
 • OptexOptex
 • Specjalista elektronik
  Są, i całkiem możliwe, że sprzedawca takiej taśmy z LED-ami oferuje również zasilacze do niej. Ale nie jest konieczne używanie zasilacza robionego specjalnie do LED-ów (który z tej racji może być sprzedawany po zawyżonej cenie), powinien wystarczyć standardowy zasilacz dający stabilizowane 12V.
 • Poziom 8  
  Pokazałbyś taki zasilacz na allegro + jakieś schematy? :)
 • Poziom 8  
  Ale ja jestem kompletnie zielony i nie dam rady tego splecić. Lepszym jak dla mnie rozwiązaniem byłby gotowy zasilacz.
 • Poziom 8  
  Ale jak go połączyć z taśmą LED?
 • Specjalista elektronik
  A to zależy od tego, jaki zasilacz wybierzesz - może będzie miał kabelek do przylutowania, a może wtyczkę, albo gniazdo i trzeba będzie dobrać coś pasującego, co podłączysz do tej taśmy. Dałoby się również uciąć końcówkę kabla i przylutować kabel do końcówek taśmy, ale sprzedawca zasilacza mógłby potem nie uznać gwarancji, gdyby się zepsuł, więc lepiej tak nie robić.
 • Poziom 9  
  Witaj,
  może zacząć od początku. Bo wydać pieniądze na LED to nie sztuka. Chodzi o to żeby faktycznie było to użyteczne. Jakiego rodzaju prace wykonujesz? Jaka jest odległość od miejsca pracy i jaka jest powierzchnia biurka. Na podstawie tego określimy ile światła jest potrzebne i możemy poszukać rozwiązania, które spełni wymagania. Inaczej kupisz coś co będzie funkcjonowało jako ozdoba.
 • Poziom 8  
  Cześć!
  Odległość od półki do biurka to 60-65cm. Powierzchnia biurka to 145x60cm, z czego półka jest PRAWIE nad środkiem biurka (lekko w prawo), ale i tak większość pracy wykonywana jest na środku. Najczęściej jest to praca przy laptopie (a więc dobra widoczność klawiatury) oraz drobne rysunki.
 • Poziom 9  
  Cześć,
  odległość półki od biurka jest przyjemna (daje szansę na dobrą propagację światła). Powierzchnia biurka to prawie 0,9m2. Według normy oświetleniowej dla prac precyzyjnych wymagane jest 1000 luxów jak dla mnie jest to komfort pracy i takie oświetlenie mi odpowiada. Z tego wynika że potrzebujesz źródła światła które by generowało 800-900 lumenów. Kwestia jest jeszcze jaką temperaturę barwową preferujesz ciepłą czy neutralną bo zimnej raczej nie zalecam (chociaż znam osoby które lubią). Jakiej długości jest półka?
 • Specjalista elektronik
  Jest kwestia, co oznacza określenie "drobne rysunki" - czy zrobienie jakiegoś prostego szkicu, czy rysunek wymagający dużej precyzji - od tego zależy potrzebne oświetlenie, bo klawiaturę będzie widać dobrze nawet przy 100 (no, może 200) luksach i to na niewielkim obszarze, do rysunku potrzeba więcej; no i kwestia rozmiarów tego rysunku - może wystarczy oświetlić niewielki obszar lampką dającą dość skupione światło?
 • Poziom 1  
  Witam.
  Jestem nowy tutaj na forum, ale wlasnie mi chodzi o zasilanie tasmy led.
  Zaprojektowalem/zrobiony sterownik na 6 kanalów tasmy LED na arduino. Jest 6 programów i 6 roznych czasów świecenia, z czujką ruchu i światła, sterowane 1 guzikiem. Wyjścia zrobione przez IRF540N i działa to super. Ok do rzeczy. Sterownik będzie zasilał taśmę LED 3528 600szt/5m (korytko aluminium,kuchnia). Wychodzi 50 W przy jak podaje producent 9,8W/metr, do tego myślę dać mały zapas mocy. Teraz zasilanie. Znalazłem 3szt sztarych zasilaczy ATX PC, sprawne 300W.

  Widzę że ktoś odpisywał jakie kolory jest przy stabilizowanym 12V.
  Gabaryty mi nie przeszkadzają, bo będzie rzucony na szafki kuchenne gdzie zresztą mam gniazdka 230V do starego oświelenia halogenkowego (stare i słabe).
  1. Czy taki zasilacz się nada ?
  2. Jeżeli tak czy odłączenie/demontaż wentylatora przy takim obciążeniu nie wpłynie jak grzanie/jakoś zasilacza? (chodzi o wyciszenie go)

  Pozdrowienia