Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kikusui 7101A - Przesuniety obraz

mar656 21 Mar 2014 00:31 2733 9
  • #1 21 Mar 2014 00:31
    mar656
    Poziom 8  

Posiadam oscyloskop Kikusui COM7101A, w którym najprawdopodobniej ( nie wiem na pewno) uszkodzeniu uległ finał AMP toru X. Usterka objawia się przesunięciem obrazu w płaszczyźnie X. Parokrotnie, grzebiąc przy wzmacniaczu, udało mi się go zmusić do poprawnego działania wiec myślę, ze nie jest to cos bardzo skomplikowanego. Niestety jestem kompletnym amatorem a jego skomplikowana budowa mnie przerasta. Szkoda mi się go pozbywać, bo jest to fajny sprzęt: 100 MHz, 4 kanały, read-out, analog +digital .Posiadam pełna dokumentacje techniczna oraz kalibracji tego sprzętu. Pytanie ktos chcialby się podjac, oczywiście odplatnie, jego sprawdzenia i ew. naprawy + kalibracji? Najchętniej Warszawa i okolice.

0 9
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 21 Mar 2014 17:33
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

To typowe dla tego modelu.
    Miałem kiedyś z podobną usterką.
    Uszkodzona była hybryda.
    Możesz spróbować ją przelutować.
    Jeśli to nie pomoże, hybryda do wymiany.W moim oscyloskopie hybryda reagowała na "grzanie / chłodzenie".
    Łatwo było to zdiagnozować.
    W moim przypadku kontaktowałem się z "krajowym" serwisem autoryzowanym, który krzyknął jedyne 2000 zl za hybrydę - oscyloskop w 100% sprawny można było kupić za 1200-1500 zł.
    Kolega z Niemiec pogadał z serwisem autoryzowanym w Niemczech - doradzili mu napisać do Kikusui.
    W efekcie dostałem hybrydę gratis !!! z pismem przepraszającym za to, że oscyloskop się uszkodził, że są pełni podziwu iż zdiagnozowałem samodzielnie usterkę, i mają nadzieję, że w przyszłości nadal będę używał oscyloskopów marki Kikusui.
    Nie mogłem uwierzyć.

0
  • CControls
  • #3 21 Mar 2014 23:22
    mar656
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedź. Mam tylko dwa pytania.Co masz na myśli mówiąc hybryda? Czy dobrze sie domyślam, ze mówisz o końcowym wzmacniaczy (czarna płytka pokryta jakby folia)? Jak stwierdzić jego usterkę? Z którym serwisem sie kontaktowała? Ja pisałem bezpośrednio do Japonii to nawet było cieżko o manual. Pomijam ze ich znajomość angielskiego opierała sie chyba na Google translatorze :) co innego serwis w stanach. Dostałem manual, jednak zaznaczyli, ze nie wiedza czy bedą w stanie pomoc bo to bardzo leciwy sprzęt. Gdzie jeszcze można szukać takiego elementu? Czy ktoś może dysponuje uszkodzonym takim samym sprzętem, który mógłbym odkupić? Czy ta hybryda nadaje sie do naprawy?

Dodano po 1 [godziny]:

No faktycznie masz racje. Jak sie to czarne ustrojstwo nagrzeje to nawet zaczyna działać. No to mam zagwozdke skąd to wziąć? Ma ktoś pomysł? Poszukuje wzmacniacza końcowego osi z do kikusui 7101a :(. Chyba będzie cieżko. Czy ktoś sie orientuje czy to sie nadaje do naprawy?

0
  • Pomocny post
    #4 01 Maj 2014 17:04
    wscorp
    Poziom 2  

Witam.
    Przesunięcie obrazu (lub raczej zawinięcie) występujące najczęściej z prawej strony ekranu spowodowane jest uszkodzeniem stopnia końcowego wzmacniacza X – odchylanie poziome.
    W oscyloskopie Kikusui COM7101A jest to układ scalony hybrydowy U3 typu KL027B. Układ wykonany jest techniką elementów SMD na jednostronnym laminacie i zabezpieczony tworzywem sztucznym. Utlenienie połączeń tranzystorów końcowych (na zdjęciu przy końcówkach nr 1 lub 22) powoduje niepełne wysterowanie płytek X lampy oscyloskopowej.
    Po usunięciu tworzywa wystarczy poprawić luty przy wyprowadzeniach tranzystorów.
    W moim oscyloskopie wystąpiła identyczna usterka i po zdjęciu osłony samoistnie ustąpiła. Hybrydę można zamontować na próbę wykorzystując przeciętą podstawkę do układów scalonych typu DIP.
    Podobne uszkodzenie we wzmacniaczu Z obniża stromość narastania impulsu i powoduje opóźnione rozjaśnianie plamki, co widoczne jest przy dużych prędkościach podstawy czasu.

Pozdrawiam.
    Kikusui 7101A - Przesuniety obraz Kikusui 7101A - Przesuniety obraz

0
  • #5 05 Sie 2014 20:50
    mar656
    Poziom 8  

Bardzo dziękuje za podpowiedz i rozwiazanie. Pytanie tylko jak poradziłes sobie ze zdjeciem tej folii. Moja jest tak twarda, ze nie mogę się jej pozbyć a nie chce czegoś zepsuć.

0
  • #6 06 Sie 2014 09:25
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

mar656 na temat rozpuszczania obudów układów hybrydowych był już tu kilka wątków, poszukaj.

0
  • #7 23 Lis 2016 10:58
    grzeskk
    Poziom 30  

Witam.
    Posiadam taki oscyloskop i dzięki poradom kolegów udało mi się naprawić zawinięty obraz. Hybrydę można w dość prosty sposób otworzyć wżywając gorącego powietrza, grzejąc po kawałku i ostrą pęsetą po prostu odrywając fragmenty tworzywa. Temperatura około 390 stopni. Należy uważać aby nie uszkodzić elementów smd oraz ich nie pozdejmować.

Po naprawie działał prawie dobrze, jak kolega wspomniał o wzmacniaczu Z ma przyciemnioną pierwszą połowę linii podstawy czasu. I niestety co gorsze po kilku godzinach zginął read-out.

Czy może ktoś wie które hybrydy odpowiedzialne są za ww usterki aby je przelutować, niestety jest ich sporo i dużo czasu zajęłoby poprawiać wszystkie.

0
  • #8 26 Lis 2016 18:38
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Lutownica Hotair + zamrażacz i znajdziesz.

0
  • #9 15 Cze 2017 14:38
    wscorp
    Poziom 2  

Witam.

Dawno nie zaglądałem na forum i nie wiedziałem o problemach z naprawą wzmacniaczy X i Z w oscyloskopach Kikusui COM7101A, COM7061A. Zdjęcie twardej powłoki zabezpieczającej układ elektroniczny nie wymaga stosowania wysokiej temperatury i przemocy mechanicznej. Doskonałe zastosowanie ma tu ROZCIEŃCZALNIK ACETONOWY (dragon). Płytkę wzmacniacza należy umieścić w szklanym naczyniu i zalać rozcieńczalnikiem. Po kilku, a lepiej kilkunastu godzinach tworzywo robi się elastyczne i można zdjąć je w całości ostrożnie podważając, co widać na załączonych obrazkach. Pozostałości najłatwiej usunąć zaostrzoną zapałką i miękką szczoteczką. Płytka wygląda jak nowa. Po naprawie elektronikę zabezpieczamy lakierem do obwodów drukowanych. W moim oscyloskopie samo zdjęcie powłoki spowodowało ustąpienie uszkodzenia.
    Wzmacniacz Z to hybryda typu KD128B o identycznym schemacie ideowym jak KL027B we wzmacniaczu X (mogą być inne tranzystory końcowe).

Pozdrawiam.

0
  • #10 16 Cze 2017 11:12
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Ja swoją hybrydę rozpuszczałem cykloheksanonem trwało to tydzień.
    Masa czarna pewne jak w twojej bo japońskie.
    Co pewien czas tylko skrobałem spulchniony materiał.
    Ale się udało.

Ale jako ciekawostka powiem, że jak został zajzajer to wsadziłem w niego uszkodzona hybrydę z v640 zalana żywicą ( zielona ) i nie naruszył żywicy przez dobry miesiąc.

Pewnie aceton tez by bał radę mojej.

Dobrze wiedzieć :D

0