Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal FL90 czasem biały ekran

21 Mar 2014 08:53 1296 1
  • Poziom 1  
    Witam!
    Mam pewien problem, dla którego nigdzie nie znalazłem diagnostyki. Mam nadzieję że tutaj ktoś mi coś podpowie :)
    Mój FL90 od jakichś 5 lat pracuje na wymienionym GPU na HD3650 (512mb). Od ok miesiąca nęka mnie dziwna przypadłość.

PROBLEM
    Kiedy włączam laptopa, jest bootowanie, pojawia się logo ładowania Windows (moment z flagą na czarnym tle). Następnie flaga znika lub też nie (róznie, chociaż najczęściej znika - cały obraz czarny) i ekran 'blednie'. To chyba najlepsze określenie - najpierw nabiera szarości, a po jakimś czasie osiąga prawie biały, mleczny kolor. Nadal świecą się kontrolki dysku i WiFi, ale system już nie startuje - brak dźwięku startowego czy jakiejkolwiek innej reakcji. Sytuacja taka zdaża się ok. raz na 10 włączeń, potem trzeba zrobić mu hard reset i wszystko jest normalnie. Z laptopa nadal korzystam, kiedy się włączy nie ma spadków wydajności, artefaktów itd.
    CO JUŻ ROBIŁEM
    Początkowo podejżewałem uszkodzenie sterowników - system (W7x64) miałem zainstalowany od dłuższego czasu i nie raz grzebałem mu w rejestrach i plikach systemowych. Po formacie postwiłem W8.1x64 i nowe sterowniki zainstalowane autoselectem ze strony AMD. Ok tydzień problem się nie ujawniał, ale ostatnio znów przytrafiło się dwukrotnie. Nie ma znaczenia czu uruchamiam lapka z bateri, zasilacza czy obu.

Co to może być? Taśma matrycy, multiplekser? Znowu pada GPU? W Google jest bardzo mało informacji na ten temat, w jedynym przypadku kiedy opis problemu był identyczny właściciel stwierdził że jednak mu to nie przeszkadza (eh).

Laptop jest mi potrzebny na codzień, i nie chciałbym żeby jakaś drobna usterka doprowadziła do jego kompletnego uszkodzenia.

Z góry dziękuję za każdą pomoc!
  • Poziom 10  
    W fl90 karty ati tak działają raz dobrze raz źle, na 90% uszkodzenie gpu co się zdarza dość często w przypadku fl90 i 3650.