Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z lamp± w aparacie kodak

07 Apr 2005 20:51 2219 7
 • Level 19  
  Witam
  Otóz mam taki aparat jak kodak 835af . Jest to aparat jeszcze na klisze:P
  Problem tkwi w lampie błyskowej która nie zawsze się wyzwala . Zielona dioda gotowo¶ci swieci a lampa nie błyska nawet w zaciemnionym pomieszczeniu . Błyska raz na ok 15-20 p[stryknięć. I przy ±łdowaniu kondensatora aparat przy końcowej fazie ładowania nie wydaje róznomiernego dzwięku. Na płytce co steruje widze dwa trafka , dwa tranzystory i pare opornikó. I drugie moje pytanie jak rozładowac kondensator w lampie błyskowej bym mógł spokojnie go rozkręcic . Bo to nei jest przyjemne ;( . Prosze o wasze sugestie

  Bartek
 • Level 20  
  Z reguły w końcowej fazie ładowania dĽwięk przetwornicy zmienia się ponieważ zmniejsza sie obci±żenie i nie jest to zły objaw. Musisz sprawdzić czy przetwornica faktycznie ładuje kondensator do ok. 300V. Jeżeli tak a lampa nie wyzwala po naci¶nięciu przycisku, sprawdz czy styki pod przyciskiem s± dobre. Jeżeli dobry styk to sprawdĽ transformator impulsowy (zapłonowy) który inicjuje wysokie napięcie do zapłonu lampy. Kondensator przy tym transformatorku a może jest tam tyrystor do wyzwalania tego transformatorka. Większy trafko to na pewno od przetwornicy. Kondensator rozładuj rezystorem dużej mocy kilkadziesi±t omów i sprawdĽ styki oraz popraw luty.
 • Level 19  
  a jak sprawdzić czy dochodzi napięcie do transformatora zapłonowego??
 • Level 19  
  UBL21 wrote:
  Z reguły w końcowej fazie ładowania dĽwięk przetwornicy zmienia się ponieważ zmniejsza się obci±żenie i nie jest to zły objaw. Musisz sprawdzić czy przetwornica faktycznie ładuje kondensator do ok. 300V. Jeżeli tak a lampa nie wyzwala po naci¶nięciu przycisku, sprawdz czy styki pod przyciskiem s± dobre. Jeżeli dobry styk to sprawdĽ transformator impulsowy (zapłonowy) który inicjuje wysokie napięcie do zapłonu lampy. Kondensator przy tym transformatorku a może jest tam tyrystor do wyzwalania tego transformatorka. Większy transformator to na pewno od przetwornicy. Kondensator rozładuj rezystorem dużej mocy kilkadziesi±t omów i sprawdĽ styki oraz popraw luty.


  Sprawdziłem i jest napięcie na palnik 350v
  polutowałem wszystko kolb± i nadal nic . Swieci się zielona lampka gotowo¶ci do błysku a nie błyska.
  i widze tam przy trafku tranzystor o symbolu B893. .
  Jak mam sprawdzic trafko zpłonowe bo sie nie znam na tym . Bo z tego co widze widac na nim taki bombel na obudowie. Ake nie wiem czy to nie pozostało¶ci kleju jakiego¶. Jak sprawdzić czy daje impuls na zarnik?/
  Pzodro
  Bartek
 • Level 14  
  Mało się na tym znam ale np. umnie w aparacie jest czujnik ¶wiatła który działa jak mu się podoba i czasem w nocy pozauje mi że jest jasno może w tym aparacie jest co¶ podobnego i wymaga przeczyszczenia.
 • Level 20  
  Transformator impulsowy powinien też mieć na uzwojeniu pierwotnym wysokie napiecie, na pocz±tku uzwojenia i na końcu to samo napięcie o warto¶ci napięcia na głównym kondensatorze czyli ok. 300V.Napięcie jest pobierane z głównego kondensatora poprzez rezystor i ładuje mniejszy kondensator, ten kondensator jest rozładowywany poprzez uzwojenie pierwotne w momencie gdy drugi koniec uzwojenia dotyka masy układu. Realizowane jest to przez styk sprzężony z przyciskiem wyzwalacza migawki. Może tak być że ten styk steruje bramkę triaka i dopiero triak ł±czy ten koniec z mas±.Musisz odnalezć koniec uzwojenia który powinien być połaczony z mas± i przewodzikiem poł±czyc z mas±, jeżeli lampa bły¶nie musisz szukać przyczyny dlaczego ten koniec uzwojenia nie dostaje masy. Czyli najpierw czy jest napięcie na małym kondensatorze i końcach uzwojenia pierwotnego a potem próba wyzwolenia ręcznie. Pamiętaj o bezpieczeństwie może nie ubije ale z wrażenia możesz potłuc aparat.
  Jeżeli brak tego napięcia podejrzany jest rezystor ewentualnie kondensator. Gdy brak napięcia na jednym z końców uzwojenia, przerwane uzwojenie.
  B893 jest to tranzystor który pracuje chyba w przetwornicy Uc 30V Ic 3A

  Dodano po 25 [minuty]:

  jr_ches podaj więcej informacji, jaki to aparat, w jaki sposób mierzy ¶wiatło, i w jaki sposób pokazuje Ci w nocy że jest jasno, Czy masz na my¶li to że lampa błyskowa nie uruchamia sie automatycznie?
 • Level 19  
  jr_ches wrote:
  Mało się na tym znam ale np. umnie w aparacie jest czujnik ¶wiatła który działa jak mu się podoba i czasem w nocy pozauje mi że jest jasno może w tym aparacie jest co¶ podobnego i wymaga przeczyszczenia.


  Ale jak czyszczenia ? Tam nie ma co czy¶cić . Moim zdaniem jest do wymiany jak przekłamuje . To jest nienaprawialne moim zdaniem .
  Bartek
 • Level 19  
  A może palnik doszedł kresu swojego żywota? Każdy ma okre¶lon± ilo¶ć błysków i potem ma prawo odmówić posłuszeństwa co objawia się "gubieniem" błysków. Może też być skrót lub bardziej przebicie które nie zawsze daj znać o sobie w uzwojeniu transformatora wyzwalaj±cego.