Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka HP 1320n - nie mogę ustawić jej jako drukarkę sieciową

siwy15l 21 Mar 2014 14:21 6780 10
  • #1 21 Mar 2014 14:21
    siwy15l
    Poziom 8  

Witam.

Mam taki problem z drukarką że potrzebuję ustawić ją jako sieciową abym mógł drukować z laptopa kiedy inne komputery są wyłączone. Po wciśnięciu switcha z tyłu drukarki urządzenie drukuje swoje ustawienia sieciowe:

ip adress 10.21.31.251
    subnet mask 255.255.255.0
    default gateway 10.21.31.1
    primary dns server 10.4.20.165

Drukarka przez kabel drukuje bez problemu, sterowniki do niej są aktualne na wszystkich komputerach. Gdy chcę dodać ją jako sieciową i w porcie TCP/IP wpiszę jej adres (10.21.31.251) to nic to nie daje ponieważ na drukarkę nic nie idzie. Być może router blokuje coś. Komenda ping na adres drukarki również nie skutkuje. Prosiłbym kogoś bardziej obeznanego w temacie ustalania adresów o pomoc.

Internet jest z sieci satfilm dostarczany poprzez modem sisco, a następnie przez router tp link rozdzielany siecią wifi i po kablu do innych komputerów. Internet bez problemu śmiga i przewodowo i bezprzewodowo.

Z góry dzięki za pomoc.

0 10
  • #2 21 Mar 2014 15:04
    adamz74
    Poziom 31  

Ustawienia sieciowe są poprawne? Porównaj z ustawieniami stosowanymi na komputerach. Drukarka musi zacząć odpowiadać na ping-a.

Pozdr!

0
  • #3 21 Mar 2014 15:13
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Dokładnie ! Drukarka musi mieć ten sam typ adresu IP co cała sieć . Poleceniem CMD i ipconfig odczytaj na dowolnym PC ustawienia sieciowe a nastepnie ustaw w drukarce ten sam typ adresu , maski i ewentualnie bramę . Jeżeli komputery maja np. 192.168.0.15 a drukarka taki adres jak pisałeś to nie pójdzie . Trzeba przypisać jej wtedy192.168.0.x gdzie x to wolny , nie kolidujący z innymi adres. Maska to z reguły 255.255.255.0

C.

0
  • #4 21 Mar 2014 19:14
    siwy15l
    Poziom 8  

Kompy mają adresy:
    192.168.1.100
    192.168.1.101
    192.168.1.102

Tak myślałem, że właśnie tu leży problem ale drukarka nie ma żadnego menu i nie mogę znaleźć nigdzie w instrukcji żadnej wskazówki jak to zrobić. Gdzieś wyczytałem żeby sprawdzić ustawienia drukarki. Zrobiłem to i drukarka drukuje całą swoją konfigurację o adresach, które napisałem w pierwszym poście. Następnie było info o możliwości konfigurowania przez przeglądarkę web drukarki. Wpisuje adres drukarki w pasku adresu i nic. Tak samo sprawdziłem adres bramy z info z drukarki. Aby wykluczyć blokowanie przez router podpiąłem drukarkę bezpośrednio LANem do kompa i powtórzyłem próby połączenia się z drukarką. Drukarka ma dwa przyciski i nie ma raczej możliwości zmiany ustawień sieciowych z poziomu przeciętnego użytkownika. Poszukam jeszcze może jest jakiś soft do zmiany tych ustawień po kablu.

0
  • #5 21 Mar 2014 21:35
    hernan_cortes
    Poziom 21  

Zrób "reset" sieciówki.
    "To cold reset the Internal HP Jetdirect print server, turn off the printer. While pressing the Reset button on the back of the printer, turn on the printer. Continue to press the Reset button until the printer is in the Ready state (from 5 to 30 seconds). Two minutes after the printer reaches the Ready state, print another Network Configuration page, and check to see if a valid IP address is assigned to the printer."

0
  • #6 21 Mar 2014 21:53
    adamz74
    Poziom 31  

Opcja najprostsza, to ustawić na jednym z komputerów jakiś adres z sieci skonfigurowanej aktualnie na drukarce, np: 10.21.31.1 i maskę 255.255.255.0. W tym momencie powinno dać się już pingnąć adres drukarki, tj. 10.21.31.251. Jeśli tak, to wchodzisz przeglądarką na adres: http://10.21.31.251 i tam już powinno dać się zmienić konfigurację sieciową drukarki (strona może wymagać Javy). Po ustawieniu nowego adresu i resecie, drukarka powinna być już dostępna w sieci.

Opcja druga, to reset drukarki (cold reset) wg. procedury:

A cold reset also resets all the HP Jetdirect settings as well as the printer settings.
    To perform a cold reset
    1. Turn the printer off.
    2. Press and hold down the GO button.
    3. Turn the printer on, and continue to hold the GO button for at least 5 seconds, but not
    longer than 15 seconds. During this process, the Attention LED turns on.
    4. Release the GO button.
    NOTE If both the Attention and the Ready LEDs turn on before you release the GO button, you
    must start the procedure again with step 1.
    The printer's LEDs begin cycling. The cold-reset process runs until completion, and the
    printer returns to the ready state.

Po czymś takim powinno się ustawić DHCP i drukarka powinna pobrać adres z serwera DHCP (oczywiście o ile jest, najczęściej rolę tą pełni router). Wtedy wchodzisz przeglądarką i zmieniasz adres.

Opcja ostatnia, bardzo prawdopodobna. HP miało soft do zarządzania własnymi printserwerami. Prawdopodobnie poradziłby on sobie z wyszukaniem drukarki w sieci i umożliwił zmianę parametrów sieciowych drukarki.

Rada: ustaw drukarce stały adres z zakresu spoza zakresu używanego przez DHCP.

0
  • #7 21 Mar 2014 23:50
    copyman

Tylko w tym przypadku powinieneś połączyć ją z tym komputerem kablem krosowanym. Przy zwykłym może się nie udać . Chyba że przez router - to wtedy nie będzie miało znaczenia. Myślę że ta opcja z nadaniem komputerowi parametrów drukarki będzie najprostsza. Zakres DHCP możesz odczytać ze strony konfiguracyjnej routera.

C.

0
  • #8 22 Mar 2014 20:40
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 24 Mar 2014 08:31
    siwy15l
    Poziom 8  

Zmieniłem adres w routerze na 10.21.31.1 i DHCP przydzielił komputerom adresy z tej sieci. Bez problemu połączyłem się z drukarką przez LAN tylko problem teraz ponieważ mam dostęp do ustawień podstawowych, a zakładka sieci jest zablokowana loginem i hasłem. Wie ktoś może jakie hasło ma HP do tej zakładki? Ponieważ od nowości drukarka ta nie była konfigurowana jako sieciowa tylko udostępniona w sieci przez komputer.

Wszystko działa i drukarka reaguje normalnie na wysyłane dokumenty tylko chciałbym powrócić do adresów z sieci 192.168.1.

Ogólnie dzięki wielkie za pomoc :) .

0
  • #10 24 Mar 2014 08:48
    copyman

Może Ci to pomoże ...

C.

3
  • #11 25 Mar 2014 08:14
    siwy15l
    Poziom 8  

Ok wszystko jasne. :)

Dla potomnych: Włączenie drukarki z wciśniętym switchem z tyłu przy gnieździe sieciowym i trzymanie go aż do momentu ustabilizowania się kontrolek na górnym panelu resetuje drukarkę i można już wtedy bez problemu wejść do panelu Networking i przestawić sobie adresy sieciowe drukarki :)

Także wielkie dzięki wszystkim za pomoc :) Drukarka śmiga aż miło.

1