Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED RGB - spadek mocy, zakłócenia

sowix11 21 Mar 2014 20:11 1950 6
  • #1 21 Mar 2014 20:11
    sowix11
    Poziom 2  

Witam,

zrobiłem w pokoju półkę przy suficie z karton gipsu, i oczywiście chcialem ją podświetlić diodami, w przedpokoju zrobiłem to diodami jednokolorowymi (białe zimne + zasilacz) już ze 2 lata temu i nie było problemu, w pokoju zachciało mi się RGB i teraz mam :/, mianowicie:

wybrałem diody: LED RGB (chyba 5050) 60diód/m - 300/5m silikonowe (niestety opakowanie wyrzuciłem i nie wiem jak odczytać resztę parametrów), dodam ze diody kupilem w sklepie elektrycznym u znajomego i mówił ze jakościowo sa dobre.

Potrzebne mi było 11m po obwodzie sufitu więc wziąłem:
    5m+5m+1m, wyliczył mi ze będą brały cos ok. 170W, wiec dal zasilacz do RGB (taki transformatorowy w dziurkowanej obudowie) 200W. + sterownik dotykowy lightech 216W 12V 6A*3CH 18A MAX

Opowiem od poczatku całą historię jak to podpiąłem, zasilacz -> sterownik -> 5m + 6m (5+1 połączone na złączę do taśm RGB), podczas zabawy pilotem jeszcze diodami rozłożonymi na ziemi zauważyłem ze gdy bawię sie zmiana kolorów lub też zmiana intensywności (jaśniej/ciemniej) zasilacz zaczyna wydawać z siebie różne dziwne dźwięki (piski). Poszedłem więc do tego znajomego i mówię w czym problem, wymienił mi ten zasilacz na dwa zasilacze po 100W:
    ORNO OR-ZL-1607, zasilacz impulsowy AC/DC,
    IN: AC 90-265V 50-60Hz, AC 0,56A, 121,9W
    OUT: DC 12V +/-0,5V, DC 8,33A, 100W
    Podpiąłem je w domu i niby ciszej, ale tez troszkę piszczą, stwierdziłem jednak ze taki pisk już zniosę więc wziąłem się za montaż na suficie, i znowu następna porażka!!
    Po rozłożeniu diód na suficie 5m od sterownika w jedną stronę i 6m w drugą, końce spotkały sie gdzieś tam prawie w połowie, zauważyłem ze podczas świecenia na biało (główny kolor na codzień), światło dawane przez diody słabnie wraz z zwiększającą sie odległością od źródła zasilania, a dodatkowo przy 6 metrowej taśmie jeszcze bardziej koniec słabnie niż w 5 metrowej.

Zanim napisałem tego posta troche szperałem w sieci i wyszperałem:
    1. za duży odcinek zasilany na raz (5m, 6m). zasilić z dwóch stron 5 metrowe taśmy i oddzielnie metrowy tak by nie tworzyć pętli.
    2. za cienki przewód zasilający (podłączyłem te oryginalne co wychodzą z taśm, jakieś 0,5mm. Znalazłem kalkulator do dobierania średnicy lecz nie wiem ile dokłładnie pobierają prądu lub mocy moje diody, jak to sprawdzić bez opakowania?
    3. no i nie wiem co z tymi zasilaczami, tak może zostać czy wrócić do pierwotnego? to było coś takiego, z wyglądu identyko tylko że 200W:

http://www.listwy-dekoracyjne.pl/zasilacze-i-sterowniki/442-zl04-zasilacz-led-12v-150w.html

Prosze o pomoc i poradę jak to złożyć żeby było ok, bo troszkę kasy wydałem na zestaw i żona mnie z domu wygoni:)

• #2 21 Mar 2014 20:50
    anet870
    Poziom 24  

Zasilacz konkretny wstaw z zapasem mocy i co 5 metrów stosuje się wzmacniacz sygnału rgb!(led amplifier) kosztuje 30,-http://www.leditnow.gr/rgb-enishutis-144w-12v-el.html Piszczenie zasilaczy oznacza za małą moc zasilaczy pracują na progu wytrzymałości prądowej prościej mówiąc albo się uszkodzą ewentualnie coś jeszcze w układzie a chińczyk to nawet w ogniu stanie.

• #3 21 Mar 2014 21:04
    sowix11
    Poziom 2  

anet870 napisał:
    Zasilacz konkretny wstaw z zapasem mocy i co 5 metrów stosuje się wzmacniacz sygnału rgb!(led amplifier) kosztuje 30,-http://www.leditnow.gr/rgb-enishutis-144w-12v-el.html Piszczenie zasilaczy oznacza za małą moc zasilaczy pracują na progu wytrzymałości prądowej prościej mówiąc albo się uszkodzą ewentualnie coś jeszcze w układzie a chińczyk to nawet w ogniu stanie.

Ale czy taki zestaw jak mój może pobierać więcej niż 200W? znajomy w sklepie jakoś to liczył że będzie maksymalnie ok 170W, zasilacz dał 200W z zapasem (250zł na półce więc nie jakaś tandeta) no później zmiana na 2x100W (też drogie) co i tak w sumie daje 200W.
    Z tego co szukam na bieżąco po necie wnioskuje że wina leży bardziej w zasileniu diód, zamiast tych wzmacniaczy sygnału mogę zasilić taśmy z dwóch stron i też powinno być ok, prawda? tylko nie wiem jaki kwadrat przewodu dobrać.

poniżej schemat poglądowy LED RGB - spadek mocy, zakłócenia

• #4 21 Mar 2014 21:15
    anet870
    Poziom 24  

Za 250 zasilacz 200W chcę zobaczyć jego fotkę lub link:)Drogi ten znajomy.Zastosuj Omy 2x1 lub 1,5mm

Dodano po 6 [minuty]:

Weż miernik w rękę i pomierz.

• #5 21 Mar 2014 21:20
    sowix11
    Poziom 2  

anet870 napisał:
    Za 250 zasilacz 200W chcę zobaczyć jego fotkę lub link:)Drogi ten znajomy.Zastosuj Omy 2x1 lub 1,5mm

Zasilacz dla mnie był za 150zł :) 250 stał na półce bo to sklep stacjonarny, nie internetowy. Jutro spróbuje się dowiedzieć co to za zasilacz dokładnie był to napiszę.
    Jak dam 1,5mm, i zasile z dwóch stron 5 metrowe odcinki i osobno ten metrowy to powinno być OK? Zasilacz mógł piszczeć właśnie przez te duże straty na taśmach? w końcu taśma też sama z siebie zasila kolejne diody a w niej raczej jest jakiś cieniutki przewodzik :)

Dodano po 2 [minuty]:

anet870 napisał:
    Weż miernik w rękę i pomierz.

Co dokładnie zmierzyć?

• #6 22 Mar 2014 08:36
    anet870
    Poziom 24  

Zmierz napięcie na wyjściu zasilacz i na końcu taśmy,Pobór prądu całkowity przez układ.Zastosuj wzmacniacze na pewno będzie dużo lepiej,wtedy 2x1mm wystarczy w zupełności.Za 150zł można kupić w stacjonarnym 300W Z WENTYLATOREM,TERMIKIEM I REGULACJĄ NAPIĘCIA WYJŚCIOWEGO W ZAKRESIE 10-15v.

• #7 23 Mar 2014 21:52
    sowix11
    Poziom 2  

anet870 napisał:
    Zmierz napięcie na wyjściu zasilacz i na końcu taśmy,Pobór prądu całkowity przez układ.Zastosuj wzmacniacze na pewno będzie dużo lepiej,wtedy 2x1mm wystarczy w zupełności.

Przez weekend nie miałem czasu się tym zająć, tak że dopiero jutro zrobię pomiary, napięcie chyba wiem jak zmierzyć (R,G,B i "-" ,każdy mierzę oddzielnie?) a jak zrobić pomiar prądu na taśmie? miernik mam cęgowy, automat.

A jeszcze mam pytanie co do tych wzmacniaczy, czy połączyć wtedy taśmy wszystkie razem tzn:
    taśma 5m + wzmacniacz + taśma 5m + wzmacniacz + taśma 1m ?, bo teraz mam połączone tak jak na schemacie w powyższym poście, czyli 5m w jedną strone od sterownika i 5m + 1m w drugą i końce spotykają się gdzieś tam:)

Czy taki wzmacniacz będzie OK? 144W 12A

Moderowany przez Mirek Z.:

Link do aukcji usunąłem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME