Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamrożenie działania komputera FX6300, 970Pro3-R2.0

tronics 21 Mar 2014 20:27 1710 16
Tespol
    tronics
    Level 38  
    Witam. Mam dość nietypowy problem. Składałem dłuższy czas temu komputer do znajomej i trafił on do niej w konfiguracji:
    CPU FX6300
    GPU NV GTX650
    Mobo ASRock 970Pro3 R2.0
    RAM 8GB DDR3 GeIL 1600MHz
    PSU Chieftec CTG-550
    HDD
    WD Blue 1TB
    WD Green 640GB (z poprzedniego zestawu)
    DVD ASUS

Win 7 OEM multi-lang
    Komputer bezproblemowo działał przez ok pół roku, niedawno zaczął się zacinać (tj. zamrażać działanie). Czasem przy załadowaniu windowsa, czasem w trakcie ładowania. Niezależnie czy w trybie awaryjnym, czy nie. Jak już się załadował i nie zamroził to można go było torturować OCCT i nic się nie działo.
    Memtest 2 cykle przeszedł bez problemu. Z LiveCD ubuntu na 2 partycjach NTFS niby problemy, o dziwo przy scandisku windowsowym nic nie znaleziono (gparted pokazywał jakieś nadmiarowe klastry w $bitmap czy coś). Był AVAST i myślałem, że jego wina. Po pozbyciu się avasta pierwsze uruchomienie i działało bez problemów, ale po restarcie znowu to samo. Gdy drugi raz zaplanowałem skanowanie przeszło test partycji systemowej i po władowaniu systemu zamroziło pulpit. Po resecie teraz wyskakuje błąd z HAL.DLL, komputer bardzo, bardzo rzadko zamraża się przy np. bootmenu - zazwyczaj bezproblemowo można wejść i wyjść z uefi. Zaktualizowałem BIOS do 1.50 (było 1.10) ale problem pozostał. Temp. procesora przy "freeze" szybko rosła w górę więc profilaktycznie zmieniłem chłodzenie ze stocka na CoolerMaster Blizzard T2 (i max 65*C po 15minutach OCCT - ustabilizowana, na stocku po 5minutach było 70). Odpalenie Ubuntu 13.10 z pendrive co jakiś czas też przycina. Czyściłem styki pamięci, slot PCI-E, przepinałem kable dysków - i nic. Podejrzewam problem z płytą główną, ale nie wiem jak można to zweryfikować by jednoznacznie określić przyczynę (wszystko kupowane w morele a wiadomo jak tam na reklamacje reagują). Jeśli któryś z kolegów ma jakieś pomysły z chęcią skorzystam.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
  • Tespol
    domio33
    Level 28  
    Z bootowalnej płyty/pendriva daj screeny z mhdd.Czy mostek na płycie nie nagrzewa się mocno ?
    tronics
    Level 38  
    Oba układy (ten pod małym radiatorem blisko SATA i pod większym ponad PCI-E a pod procesorem) grzeją się umiarkowanie, tj. mogę dotknąć i się nie poparzyć. MHDD planowałem jutro z rana puścić, bo już z 20 razy dzisiaj żonglowałem kablami z klawiatury i monitora. Nie próbowałem ubuntu z odpiętymi wszystkimi dyskami jeszcze, ale podejrzewam że byłby ten sam efekt. Jak dla mnie niepojęte - jak w jednej chwili komputer może wytrzymywać wszelkie możliwe obliczeniowe baty, a w innej chwili po prostu się zamrozić.
    BraciaMrok
    Level 14  
    Płyta główna lub któryś z dysków. Jest to efekt bardzo podobny do tego jak przy działającym Windowsie odłączy się dysk z którego on pracuje (wtedy się freezuje w miejscu) a następnie podłączy i wraca do swojego prawidłowego stanu. Nigdy nie polecałem płyt głównych ASRocka bo są wadliwe i raczej do low-endowego sprzętu (no chyba, że mówimy o tych najdroższych z ich asortymentu) a za ~250zł spokojnie można było wybrać Asusa albo GigaByte. <tylko moja opinia>

Sprawdź dyski czy nie mają jakiś problemów oraz napięcia ponieważ to się zawsze przydaje.
    User removed account
    User removed account  
    domio33
    Level 28  
    Najpierw niech da screen z mhdd,bo moje przeczucie mówi mi,że to coś z dyskiem.Wykonywałeś pomiary napięć?

Dodano po 1 [minuty]:

Na którym dysku jest system? Oby nie na Green-nie.
    tronics
    Level 38  
    Witam. System oczywiście na blue, green był ze starego kompa i tam system (xp) został wykasowany bo i tak by nie działał (8gb ram, inny mikroukład płyty i inna rodzina procesorów). Miałem MHDD 4.6 bodajże wypalone na płytce, nie wykryło dysków w trybie AHCI więc przełączyłem w legacy ide i właśnie testuje się green 30% już za mną i 3 bloczki na zielono, żadnych błędów. Blue miałem odpięty więc przetestuję po restarcie oraz wpięciu dysku. Jak dyski będą ok to postawię obok windowsa Ubuntu - powinno to rozwiać wątpliwości odnośnie sterowników i innych aplikacji. Jak się będzie również zamrażał - w zasadzie zostaje płyta główna. I owszem, w momencie zamrożenia nie działa klawiatura (numlock, capslock etc nie zmieniają się po wciśnięciu), mysz tak samo, dioda dysków wygaszona - brak transferów. Możliwe, że to kwestia samego kontrolera SATA?

Odnośnie napięć - tak są ok, nawet pokusiłem się o sprawdzenie przebiegów czy jakieś szpilki nie występują i 50MHz oscyloskop pokazuje ładnie odfiltrowane przebiegi. Żadnych śmieci. Żadnych dropów poza tolerancję. Dalej - ja rozumiem, że dla niektórych ASRock wciąż się kojarzy z marką stworzoną przez ASUSa do produkcji tanich i badziewnych płyt głównych, ale akurat udziały ASRocka mocno wzrosły, produkują też super konstrukcje dla overclockerów, a ilość RMA nie wyróżnia się na tle MSI, Asusa czy Gigabyte więc to nie w firmie problem. Dodam, że ta płyta ma 100% polimerowych kondensatorów, jest 140W ready (5 fazowe zasilanie proca 2 fazowe RAM) więc nie jest to jakieś "chińskie badziewie" i jeśli rzeczywiście jest walnięta to w taki sam sposób w jaki może być walnięta każdej innej firmy (np. niedoklejona kulka pod chipsetem która raz kontaktuje, a raz nie).
    domio33
    Level 28  
    Testowałeś pamięci ram mem testem? Ja miałem kiedyś podobny objaw ale na s486 (nie pamiętam dobrze) na pentium 4 3.0 ht,i była płyta asrocka.Nie wytrzymała sekcja i popaliła procka i płytę.Jakie masz kołki dystansowe?Spróbuj może jak masz podmienić grafikę na inna dobrze?
    tronics
    Level 38  
    Quote:
    Memtest 2 cykle przeszedł bez problemu.
    1szy post.
    Grafikę mogę podmienić na 7750, będzie to jedna z kolejnych rzeczy jaką zrobię po przetestowaniu dysków (których skan trochę jednak trwa). Nie bardzo rozumiem pytania o kołki dystansowe. Jakie kołki i gdzie?
    domio33
    Level 28  
    Do nich przykręcasz płytę główną,są plastikowe i mosiądzowe (mogę sie mylić).Czasami przez mnie komputer sie zachowuje jak twój,jest nie docisk płyty do kołków.
    tronics
    Level 38  
    Te krótkie mosiężne, szt. 6, plastikowych nie dawałem bo nie było do czego wkręcić. Nie ten format płyty. Przylegają dobrze, przejście elektryczne jest na wszystkich. Zdziwiłem się o jakie kołki chodzi, bo zawsze jak kupowałem (do projektów pcb) to jako tulejki dystansowe gwintowane :)
    domio33
    Level 28  
    To teraz ja Ci dziękuję bo nie wiedziałem,że tulejki dystansowe to kołki :D Teraz poczekam grzecznie na wyniki i nie zaśmiecam.To do zaraz :)
    tronics
    Level 38  
    Kurcze teraz już sam nie wiem, HDD połączone były czarną taśmą z blaszkami, DVD podłączyłem czerwoną taśmą SATA 1 (u mnie w innym konfigu działa jak trzeba z taką taśmą) - jak wypiąłem DVD z płyty i uruchomiłem windę na IDE legacy to scandisk nagle WYKRYŁ jakieś błędy na dysku i je naprawił (kilka oddzielonych plików i coś z indeksami). Kilka razy restartowałem komputer i było ok, możliwe żeby wszystkie te problemy związane były z wadliwym DVD/ dziadowską tasiemką?Toż na starym pata jedynie błędy na dysku powstawały albo nie wykrywało i blokowało rozruch, ale nie ładowało system i freeze. Na chwilę obecną JEST stabilnie, jeszcze będę intensywnie testował, ale ja pierniczę, tasiemka?
    domio33
    Level 28  
    Hmm,jak masz inną na podmianę to podmień.Z wiekiem się te tasiemki psują.Albo dvd jest wadliwe,musiałbyś sprawdzić je na innym kompie.
    tronics
    Level 38  
    Ok, miesiąc czasu bez freeza - jednak tasiemka była przyczyną takich cyrków. A pamiętam jak SATA wchodziło i jedną z zalet miała być znacznie, znacznie mniejsza wrażliwość na błędy transmisji przez wadliwą tasiemkę - tylko w życiu nie miałem problemu z PATA, a tu się okazuje, że z SATA owszem! Dzięki wszystkim za pomoc i nakierowanie na bardziej trywialne przyczyny.