Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BQ208x Compal - Dekoder wsadu baterii Compal na BQ208x

Elektrofor 21 Mar 2014 20:35 2211 2
 • #1
  Elektrofor
  Level 10  
  Często doświadczeni koledzy zwracają uwagę by "nie grzebać" w pliku wsadu gdyż można pogorszyć parametry baterii lub nawet ją uszkodzić. W praktyce w regenerowanych wsadach zmieniają datę, pojemność i zerują liczbę cykli.
  Trafiły mi się dwie baterie, które każdorazowo przy pełnym rozładowaniu zmniejszały Full Charge Capacity o 1080 mAh. Pojemność 0 mAh nie stanowiła przeszkody przy zmniejszaniu - liczba skakała do bliskiej 65536. I znowu przy każdym rozładowaniu zmniejszała się o 1080 mAh.
  Biorąc pod uwagę pozostałe parametry: procent naładowania, pojemność - układ BQ208x próbował coś policzyć ale opierał się na fikcyjnych danych i bateria stawała się nieużyteczna. Akumulatory w obu bateriach miały po ok. 70% pojemności - szkoda było wyrzucać.
  Przy okazji poszukiwania rozwiązania powstał dekoder liczb zapisanych w pamięci BQ208x.
  Dekoder jest arkuszem kalkulacyjnym z dwiema tabelami.
  Lewa zawiera listę kolejnych adresów komórek pamięci z nazwą parametru, jego domyślną wartością i wartością odczytaną ze wsadu. Ostatnia kolumna zawiera przeliczenie wartości hex na dziesiętne, datę, znaki alfabetu.
  Prawa tabela zawiera wsad ściągnięty z baterii.
  Dekoder działa automatycznie: wpisanie własnego wsadu do prawej tabeli natychmiast jest dekodowane i widać wszystkie wartości w ostatniej kolumnie lewej tabeli.
  Prawą tabelę wypełniam przekształcając wsad w hex za pomocą Notatnika. Wyrzucanie zbędnych znaków, spacji odbywa się za pomocą polecenia "Zamień". Ostateczna postać musi zawierać przecinki w miejscach między liczbami. To dlatego, że po zapisaniu pliku zmieniamy jego rozszerzenie z *.txt na *.csv. Taki plik możemy otworzyć programem arkusza kalkulacyjnego, wyciąć zbędne kolumny, skopiować i wkleić do dekodera. Ten odwdzięczy się wyświetleniem większości parametrów!
  UWAGA: nie wszystkie Nazwy są sensownie pasujące do parametrów. Zapewne wynika to z niedotrzymania standardu przez producenta lub zmian konstrukcyjnych.
  Arkusz kalkulacyjny pozwala na edycję i zmiany danych w lewej tabeli dla innych baterii.
 • #2
  Wiesław Rzepka

  Level 32  
  Doświadczeni koledzy zmieniają wiele więcej niż CC i datę. Po odczytaniu zawartości pamięci flash sprawdza się oba poziomy zabezpieczeń, SBS, GG, kontroluje się tablicę wartości rezystancji, resetuje się błędne flagi statusów PF, ustawia się FCC, capacity alarm, koryguje się flagi w zakładce configuracja , należy dokładnie sprawdzić zakładkę kalibracji - często są tam błędy, które nie pozwolą na włączenie ładowania. W zakładce kalibracja wykonuje się kalibrację offsetu, często software. W zakładce Pro wprowadza się zmiany, które mają decydujące znaczenie w ożywieniu baterii. W zakładce bqeasy przeprowadza się kalibrację chemii ogniw, co jest szczególnie ważne po wymianie ogniw na nowe, lecz o innym składzie chemicznym. Jak widać, sprawa nie jest tak prosta jak piszesz, a wielu z nas, tych "doświadczonych" zepsuło w swoim czasie sporo baterii, nieumiejętnie grzebiąc we wsadach. Oczywiście jestem za tym, aby każdy z kolegów rozwijał się w temacie, ale należy ostrzegać przed możliwością nieodwracalnego uszkodzenia elektroniki.
 • #3
  Elektrofor
  Level 10  
  Ponownie trafiła do mnie bateria ze zmienionym parametrem zawartym w komórkach A6-A7 hex. Załączam zrzut pamięci baterii. Jest to chińska bateria do Compala 9-ogniwowa BATEL80L9 SONY na BQ20845.
  Komórki te zawierają wartość pojemności, o którą zmniejszana jest FCC (FullChargeCapacity) przy rozładowaniu baterii do niskiego poziomu (jeszcze nie wiem w której komórce zawarty jest ten poziom).
  Czy ktoś wie dlaczego domyślna wartość 256 mAh (komórki A8-A9) zmieniana jest na 1080 mAh?

  Przy okazji zauważyłem, że opisana procedura obrabiania danych może być niejasna i zawiera błąd (zamiana spacji na średnik a nie na przecinek przy przetwarzaniu do *.csv). Dlatego poniżej zamieszczam szczegółowy opis wykonywanych czynności:
  1. Odczytuję zawartość pamięci baterii za pomocą programu Battery EEPROM Works 2.82.2 Demo i najprostszego interfejsu.
  2. Zapisuję jako plik *.bin.
  3. Otwieram plik *.bin za pomocą programu Pic BIN editor.
  4. Zapisuje plik jako *.crd.
  5. Zmieniam rozszerzenie nazwy pliku dodając .txt.
  6. Otwieram plik za pomocą notepad.exe (Notatnika z Windows).
  7. Edytuję zamieniając wszystkie spacje na średnik (;).
  8. Zapisuję z rozszerzeniem *.csv.
  9. Otwieram plik *.csv w programie Excel.
  10. Usuwam kolumny od A do F.
  11. Kopiuję do schowka zaznaczony obszar danych: kolumny od A do P i wiersze od 1 do 24.
  12. Skopiowane dane wklejam w arkusz Dekodera poczynając od pola K3.
  Dekoder automatycznie przeliczy wszystkie dane i w kolumnie Odczyt poda ich wartość. W załączeniu plik Dekodera z wpisanymi wartościami z tej baterii.

  Niewątpliwie kolega Rzepka ma rację, że sprawa odpowiedniego poprawienia wpisów nie jest tak prosta. Te 244 parametry w pamięci procesora przecież czemuś służą. Może wiedza o tych parametrach pomoże innym kolegom uniknąć błędów i skutkujących tym uszkodzeń elektroniki.
  Godnym podkreślenia wydaje mi się fakt, że stworzenie tak bezobsługowego narzędzia jakim jest bateria wymagało zastosowania skomplikowanej technologii mikroprocesorowej zawierającej w każdym egzemplarzu istotną wiedzę o wyprodukowanych ogniwach, ich budowie, chemii i fizyce.