Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Macbook Pro A1286 - Uruchamia się na sekundę

21 Mar 2014 21:47 3750 11
  • Poziom 15  
    Witam Kolegów!
    Macbook pro A1286. Komputer po naciśnięciu przycisku włączenia uruchamia się, dioda się zapala, wentylatory się kręcą, słychać silniczek w napędzie. Po sekundzie (zanim jeszcze podświetli się ekran) wyłącza się (jakby odłączył nagle zasilanie), po czym uruchamia się ponownie znów na sekundę i tak w kółko.

W trakcie testów (sama płyta) udało mi się wydobyć z niego trzy piknięcia. Skierowałem uwagę na RAM. Sytuacja jest taka: ram jest sprawny (mam 2 kości), komputer działa, ale tylko wtedy, gdy włożę kość pamięci w port "pierwszy" (zaraz pod pokrywą dolną). Jeżeli włożę kość ram do gniazda głębiej (bliżej klawiatury) - komputer nie startuje (albo piszczy, albo restartuje się w kółko). Na dwóch kościach oczywiście nie działa.

W związku z tym, że kilka razy udało mi się go uruchomić z pamięcią w "głębszym" gnieździe oraz z tym, że w tym "dobrym" też nie za każdym razem działa (po przełożeniu kości dopiero za drugim razem - jak nie ruszam kości działa zawsze) postawiłem wstępnie na zimne/skorodowane luty lub pęknięcie przelotki w płycie.

Gniazda ram czyste, przejechałem dookoła hot'em bez rezultatu.

Niestety nie dysponuje schematem, płyta to prawdopodobnie unibody. Czy któryś z bardziej doświadczonych w Mac'ach kolegów spotkał się z podobnym problemem?
    Zastanawiam się czy gniazda RAM mają odrębne przetwornice zasilania (początkowo stawiałem na problemy z zasilaniem i chciałbym to sprawdzić)?

Z mojej strony mam sprzęt do bga i podstawowe przyrządy serwisowe (z oscyloskopem włącznie). Proszę o pomoc :)
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie płyty?
    Tester gniazd pamięci masz?
  • Poziom 9  
    Mostkowanie może nie działać, a da się włączyć z jedną kością.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Płyta to 661-5852 820-2915-B
    Dokładnie taka jak tutaj.

Testera DDR3 niestety nie posiadam (jakoś nigdy nie był mi potrzebny).
  • Poziom 24  
    "Niestety nie dysponuje schematem, płyta to prawdopodobnie unibody. Czy któryś z bardziej doświadczonych w Mac'ach kolegów spotkał się z podobnym problemem?
    Zastanawiam się czy gniazda RAM mają odrębne przetwornice zasilania (początkowo stawiałem na problemy z zasilaniem i chciałbym to sprawdzić)? "

ZAWSZE zasilane są z jednej przetwornicy.

Tak swoją drogą masz jeszcze tą płytę ?
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie, mam problem podobny do opisywanego w poście, więc się podpinam.
    Dostałem w swoje ręce identycznego Macbooka Pro A1286 po wizycie w innym serwisie, usterka dotyczyła artefaktów w obrazie. Wymieniony został BD82HM65 z SLJ4P na SLH9D po odebraniu z poprzedniego serwisu laptop był martwy po czym został przyniesiony do mnie. Procedurę naprawy rozpocząłęm od zmiany na nowy, prawidłowy HM65 SLJ4P, po obsadzeniu układu pojawił się jedynie efekt po wciśnięciu przycisku power na jedną sekundę ruszają wentylatory i dioda powerON i nic więcej. Czy ktokolwiek spotkał się z podobną awarią, lub też istnieje możliwość podopowiedzi gdzie szukać przyczyny tego zachowania?
    Czy poprzednio zamocowany BD82HM65 z SLJ4P mógł uszkodzić SMC f2117lp? Jeśli tak to wymiana SMC na nowy wiąże się z koniecznością jego programowania?

Oznaczenie płyty to to: 21pwimb04z0
    Posiadam pełne instrumentarium serwisowe, oscyloskop, stacje BGA itp.
    Nie posiadam schematu tej płyty.

Rezystancje na cewkach:
    - do układu grafiki AMD ATI 216-081005 =12,8Ohm
    - do procesora intel = 10,8Ohm
    - do BD82HM65 nie potrafię stwierdzić która przetwornica za niego odpowiada, na kondensatorze umieszczonym na chipie brak zwarcia,

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    Zle identyfikujesz płytę jako 21PWIMB04Z0.
    Czytaj Link

(':!:') Szukaj napisów w stylu:
    Cytat:
    Logic board number: 820-2915-B czyli ogólnie 8xxx-xxxx
    motherboard P/N: 661-6160 za Link

Po tym nr. znajdziesz "coś " na forum .
    Pisano, min. i moje tematy

Link

Cytat:
    820-2915 are quad core i7, sandy bridge architecture, which combined with the AMD 5770

np.
    Cytat:
    21PWMMB0040 to Apple Macbook Pro 15" Mid 2012 Core i7-3615QM
    motherboard P/N: 661-6491

Te płyty pod te modele sa DROGIE , ponad 400EUR .

Na tych MB 820-2915x zawsze był problem z chipami pamięci DRAM video.... czasem z U9600
    K4G10325-.... Link
    Link_ z Elvikom
    Bios obsługuje GPU chipy: 216-0809000, 216-0810001, 216-0810005 (najnowszy)
    Ponadto jak podaje Intel
    Cytat:
    The Intel BD82HM65 Platform Controller Hub can be either B2 or B3 stepping.
    Intel solution is to release a revised Cougar Point chipset with B3 stepping. Specifically the B3 stepping has a “minor metal layer change from B2 to B3 improving lifetime wear out and no change to functionality or design specification” (Intel) thus fixing the problem with SATA ports
    BD82HM65 SLH9D (B2) SLJ4P (B3)
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie po przerwie, udało mi się uruchomić płytę, ładuje system, brak artefaktów. Niestety brak reakcji na klawisze klawiatury, nie działa touchpad oraz porty usb. Podczas poprawiania połączeń lutowanych na płycie (swoją drogą producent dał bardzo mało cyny na elementach "na styk") jeden z elementów mi wystrzelił z pensety (zaznaczony czerwonym kółkiem).
    Bardzo proszę o podpowiedź jaki to element oraz co może być przyczyną nie działania klawiatury, touchpada oraz usb, gdzie mierzyć aby dojść do finiszu naprawy.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Podaj poprawne oznaczenie płyty.
  • Poziom 10  
    Witam, po przerobieniu większości połączeń elementów na cynę ołowiową płyta wstała i działa prawidłowo, dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 9  
    Witam. Sytuacja identyczna jak z pierwszego postu, z tym, że raczej nie chodzi o ram, bardziej obstawiam ten problem:

https://www.ifixit.com/Answers/View/203489/Problem+with+NVIDIA+GeForce+GT+330M+256+MB

Jeśli mam rację, to czy zamiast tego capacitora:

https://www.digikey.ca/product-detail/en/pana...components/EEF-SX0E331ER/PCE4827CT-ND/1731710

może być ten?:

https://www.ebay.co.uk/itm/5pcs-SMD-Tantalum-...040643&hash=item4b2e04bcee:g:z9UAAOSwZtlZ7d4E