Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL CA5 - sterowanie przy otwarciu linii i załączeniu strefy

gavron 21 Mar 2014 22:28 834 3
  • #1 21 Mar 2014 22:28
    gavron
    Poziom 22  

Witam!

Potrzebuje zrobić tak, że po załączeniu czuwania w strefie i naruszeniu konkretnej linii mieć jakiś sygnał... W skrócie potrzebuje sterować oświetleniem, że załącza się jak otworzy się drzwi na załączonym systemie. Otwarcie drzwi powoduje odliczanie czasu na wejście.

Szukałem w typach wyjść ale niestety CA5 jest uboga... Nie wiem, myślałem o zastosowaniu dodatkowego (jednego czy kilku) przekaźnika/ów, ale nie mam zbytnio koncepcji jak go/je podłączyć.

Dzięki,

0 3
  • #2 22 Mar 2014 00:09
    xury
    Poziom 38  

Jedyny sposób jaki my przychodzi do głowy to zrobienie sobie coś w rodzaju sprzętowego iloczynu logicznego z wyjścia OC ustawionego jako wskaźnik czuwania oraz z wejścia, z którego chcesz. Nie wiem czy to PIR czy kontaktron?
    Łączysz tak przekaźniki by ten ostatni wykonawczy zadziałał tylko w przypadku gdy jest aktywne wyjście OC razem z tym wejściem.
    Jest to możliwe do wykonania, ale trzeba się będzie trochę wysilić przy podłączaniu się do aktywnego wejścia, by nie zakłócić jego głównej funkcji.
    Najłatwiej by się dało adoptować jeśli czujnik by pracował w trybie NC podpinając tranzystor jako klucz do wysterowania przekaźnika.
    Jeszcze lepiej było by użyć np. transoptora.
    Jednak to będzie rzeźba na maksa. Bo o ile użycie wyjścia OC jest łatwe do wykonania to użycie wejścia jako "dawcy" sygnału nie zakłócając przy tym pracy centrali jest już trudniejsze. Nigdy tego sam nie miałem potrzeby robić, ale teoretycznie powinno się udać.

PS
    Zdaje mi się, że na wejściu nie podłączonym panuje 5V i jeśli korzystamy z czujnika NC to jest ono ściągnięte do GND więc podpinając do niego tranzystor npn da nam sygnał w momencie rozwarcia czujnika, bo pojawi się 5 V na bazie tranzystora.

0
  • #3 22 Mar 2014 10:47
    gavron
    Poziom 22  

Właśnie tak myślałem, tylko myślę o użyciu przekaźnika... No dobra, to temat zamykam bo myślałem że jest jakaś ukryta funkcja CA5 :P

ps. kontaktron jako NC jest na wejściu

0
  • #4 22 Mar 2014 13:32
    xury
    Poziom 38  

Nie wiem czy wejście będzie zdolne wysterować przekaźnik. Ale możesz spróbować.

0
  Szukaj w 5mln produktów