Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa szafki sterującej Piecem Oporowym.

22 Mar 2014 00:23 2061 6
  • Poziom 19  
    Witam.

Koledzy, staram się pomóc znajomemu w budowie sterowania piecem oporowym do polimeryzacji lakieru proszkowego.

O ile koncepcja budowy, wymiary oraz pierwsze prace są już wykonane to stanęliśmy na sterowaniu całym cyrkiem.

I tu moje pytanie, jak sensownie skonstruować sterowanie, aby było prawidłowo z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz sztuki elektrycznej

Założenie 3 grzałki 3KW sterowane przekaźnikami SSR i jakimś elektronicznym kontrolerem temperatury. Wypadało by aby miał możliwość pomiaru temperatury z przynajmniej 3 punktów i był w stanie sterować 3 grzałkami ( fajnie by by sterował każdą z grzałek nie zależnie).

Po za tym jakie elementy są niezbędne do zabezpieczenia tematy od strony elektrycznej.

Potrzebne Elementy

Sterownik temperatury (jaki)?
    Termopara (jaka)?
    Wyłącznik główny
    Bezpieczniki (jakie)?
    Czujnik zaniku fazy (jaki)?

Czy coś jeszcze przychodzi do głowy co pominąłem?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ponieważ chcę wyeliminować błędy konstrukcyjne podczas projektowania.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 39  
    Poczytaj kolego najpierw o procesie technologicznym "wypalania" lakierów proszkowych, następnie najlepiej podejrzyj już pracującą lakiernię i piec w "pracy". Z tego co napisałeś wynika iż masz "żadne" pojęcie na temat wypalania i dość "ubogie " na temat automatyki przemysłowej, pomiaru temperatury , zabezpieczeń elektrycznych. To forum dla jednak specjalistów wykazujących minimum wiedzy.

Regulator temperatury Suran Enda ETC4420, PID, typ czujnika Pt100, J, K, T, S, R lub Regulator temperatury AT03 100-240VAC, kwestia jaki to ma być piec, a raczej piecyk zważywszy 9kW mocy ,jeszcze dzielonej...
  • Poziom 19  
    Cytat:
    No tak...
    Zawsze użytkownik pyta w imieniu kolegi Very Happy
    Poproś o projekt - chętnie doradzimy Wink

Tak, obiecałem pomóc, i staram się douczyć i dopytać kolegów którzy mają większą wiedzę odemnie. Nie sądzę aby projekt istniał, człowiek który to buduje z reguły ma projekty w głowie, nie wiem jak on to robi. ( żeby nie było, ja nie jestem tym człowiekiem) :) Po prostu zaciekawił mnie temat sterowania piecem i dlatego dopytuję.

Kolego aaanteka ja wiem że to jest forum dla specjalistów, ale każdy kiedyś swoją wiedzę zdobywał, a nie jest to moja dziedzina, ja zajmuje się komputerami i podejrzewam że twoja wiedza na ich temat może być taka jak moja na temat automatyki ( nie jest to miłe stwierdzenie prawda? ) Zastanów się do czego służy forum, skoro piszesz o czytaniu materiałów, to może podrzucił byś jakąś literaturę traktującą o polimeryzacji lakierów.

A teraz do sedna, Wymiar roboczy pieca
    Długość 200cm
    Szerokość 120cm
    Wysokość 160cm

W jaki sposób wyliczyć jakie grzałki zastosować ( jaka moc rodzaj ) aby osiągnąć 200C

Co do sterowania to wygląda na to iż każdy bardziej zaawansowany sterownik da sobie z tym radę.
    Co powinno wchodzić w skład zasilania i zabezpieczenia tego układu?
    Jakie elementy ?
  • Poziom 39  
    waluszek napisał:
    ja wiem że to jest forum dla specjalistów, ale każdy kiedyś swoją wiedzę zdobywał, a nie jest to moja dziedzina, ja zajmuje się komputerami i podejrzewam że twoja wiedza na ich temat może być taka jak moja na temat automatyki ( nie jest to miłe stwierdzenie prawda? ) Zastanów się do czego służy forum, skoro piszesz o czytaniu materiałów, to może podrzucił byś jakąś literaturę traktującą o polimeryzacji lakierów.

Dla nie zaawansowanych jest odpowiedni dział na tym forum, nie można powiedzieć iż zajmuję się stałą Plancka, liczbami zespolonymi, pierwszymi jestem matematykiem , ale właściwie co to jest tabliczka mnożenia.
    Każdy nawet hydraulik wie obecnie co to system operacyjny, usb czy host,wiec pewnie sporo wiem na temat "twojej" dziedziny.
    Jeżeli chodzi o obowiązujące przepisy instalacji elektrycznej są takie same dla urządzeń komputerowych ,co i grzewczych. Dla zastosowań produkcyjnych, przemysłowych profesjonalnych czasem są tylko bardziej zaostrzone przpisy dotyczące przeglądów, legalizacji itd. - tak ogólnie ujmując temat.

To forum to nie "www. zlotakula.com lub www . stoliczkunakryj_się.pl...... trzeba wykazać minimum zaangażowania i wysiłku, parametry lakierów proszkowych można bez trudu znaleść za pomocą każdej wyszukiwarki internetowej...... lub u dystrybutorów.

Mając wyznaczone gabaryty, objętość komory można skorzystać z wiedzy elementarnej , szkolnej , ogólnej tj. I Zasady termodynamiki, no i po trosze II Zasady termodynamiki, ciepła właściwego i zasady zachowania energii oraz wzoru na sprawność.

Nie bagatelnym jest zadeklarowanie co i w jakiej ilości będzie wkładane do pieca ,bo to stanowi o koniecznej ilości doprowadzonej energii a co za tym idzie mocy układu grzewczego, jak również założenie stałej przyrostu temperatury oraz czasu wypalania lakieru.
  • Poziom 19  
    Najmocniej przepraszam, widzę że trafiłem na Panią Fizyk-teoretyk.

Mam nadzieje że żaden z moich postów nie obraził Pani, w każdym bądź razie nie było to moim celem.

Jak już pisałem nie ma ludzi wiedzących wszystko o wszystkim, Ja swojej dziedziny uczę się od 10 lat a i tak wielu rzeczy jeszcze nie wiem.
  • Poziom 39  
    Kolego szanowny zadałeś pytanie jak obliczyć podając konkretne liczby, w odpowiedzi otrzymałeś gotową zasadę obliczenia, chyba że podstawienie danych do wzoru i policzenie na kalulatorze ,to mega wyczyn.
    Przypominam to forum ,a nie strona internetowa z gotowymi odpowiedziami.......
    Jeżeli komuś się nie chce zajrzeć przez "okularki" w internecie, nie chce się liczyć i zagłeiać w TEORIĘ STANOWIĄCĄ PODSTAWĘ FUKCJONOWANIA URZĄDZENIA, to proponuję umieścić w odpowiednim dziale ogłoszenie" zlecę wykonanie projektu, dokumentacji......"

Uczymy się całe życie, kwestia na ile chcemy uczyć się ,na ile potrafimy nauczyć i wykorzystać TEORIĘ PRAKTYCZNIE.
    Nawiasem mówiąc Albert Eistein odbył lot kosmiczny, przeprowadził reakcję jądrową itd. iście teoretycznie na papierze.....

http://edudu.pl/video-cieplo-wlasciwe,481e4c8073e85323bfd4 http://edudu.pl/video-bilans-cieplny,91550f7d2507d57f4f5a
    -tu znajdziesz wyczerpującą odpowiedź teoretycznego obliczenia mocy grzałek.