Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

benq joybook a52 - bootowanie systemu z usb. Nie widzi pendrive w biosie.

Michaelpol 22 Mar 2014 13:38 8859 25
  • #1 22 Mar 2014 13:38
    Michaelpol
    Poziom 11  

Witam.
    Mam problem z instalacją systemu Windows 7 na laptopie Benq joybook a52.
    Cdrom w notebooku nie działa, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu z pendrive.
    Problem w tym, że laptop nie widzi go w biosie, jak i również w boot menu.
    System zgrałem na pendrive za pomocą programu wintflash.
    Sprawdzałem również inne pendrive, również bios nie odnajduje przez usb żadnego urządzenia.
    Porty usb są na pewno sprawne. Przez system pendrive jest widzialny.
    Czy ma ktoś, jakieś rozwiązanie tego problemu ?
    Z góry dziękuję, za jakąkolwiek odpowiedź.

0 25
  • #2 22 Mar 2014 14:28
    Robert B
    Poziom 43  

Masz aktywne "USB Legacy Support"?

0
  • #3 22 Mar 2014 14:45
    Morgoth143
    Poziom 14  

Czy twoja płyta główna obsługuje start z USB?

0
  • #4 22 Mar 2014 14:46
    Robert B
    Poziom 43  

Morgoth143 napisał:
    Czy twoja płyta główna obsługuje start z USB?

Oczywiście, że obsługuje. Pod warunkiem przeczytania instrukcji.

0
  • #7 22 Mar 2014 16:10
    DominTR3B
    Poziom 26  

Michaelpol napisał:
    DominTR3B napisał:

Myślisz, że po zastosowaniu tego programu pendrive nagle zostanie wykrywany przez bios ? Przecież z windoflash też nie powinno być problemu.

Problem może leżeć w sposobie pracy obu programów ,kodowania "bootsectora".Mi tylko on przy win7 działał,natomiast do XP "Rufus". Oczywiście podłączasz bez HUB'a i innych urządzeń USB ?.

0
  • #8 22 Mar 2014 16:12
    Michaelpol
    Poziom 11  

usb leagcy support jest ustawione na enabled
    Mi sie wydaje ze pendrive powinien byc odrazu wykrywalny, bez wzgledu na to jakim programem system zostal wrzucony.

1
  • #9 22 Mar 2014 17:33
    remi080
    Poziom 21  

Ja wymieniłem zepsuty napęd na inny ale też jest nie widoczny w BIOS.

0
  • #10 22 Mar 2014 20:17
    Robert B
    Poziom 43  

Michaelpol napisał:
    Mi sie wydaje ze pendrive powinien byc odrazu wykrywalny, bez wzgledu na to jakim programem system zostal wrzucony.

Właśnie. Wydaje Ci się :)

0
  • Pomocny post
    #11 23 Mar 2014 17:42
    remi080
    Poziom 21  

Metodę instalacji systemu Windows 7 zastosowałem dość hardcorową. Przełożyłem dysk do innego laptopa i po pierwszym restarcie zainstalowałem z powrotem do Benq i tam dokończyła się instalacja.

0
  • #12 05 Kwi 2014 08:49
    Michaelpol
    Poziom 11  

Niestety program ultraiso również nie sprawił że pendrive stał się widoczny w biosie. To dziwne bo w Dell studio bez problemu widzi i bootuje. Czy ma ktoś jeszcze jakiś inny pomysł ?

0
  • Pomocny post
    #13 05 Kwi 2014 11:46
    Robert B
    Poziom 43  

DominTR3B napisał:
    Problem może leżeć w sposobie pracy obu programów ,kodowania "bootsectora"

I o to chodzi.
    :arrow: Michaelpol Użyj Bootice:

0
  • #14 05 Kwi 2014 13:30
    Michaelpol
    Poziom 11  

Robert B napisał:
    DominTR3B napisał:
    Problem może leżeć w sposobie pracy obu programów ,kodowania "bootsectora"

I o to chodzi.
    :arrow: Michaelpol Użyj Bootice:

RObert B, zrobiłem wszystko według Twoich instrukcji. Niestety i to nic nie pomogło. Pendrive nadal nie wykrywalny przez BIOS.

0
  • #15 06 Kwi 2014 01:40
    Robert B
    Poziom 43  

Pokaż wszystkie ekrany Biosu z podłączonym penem.

0
  • #16 06 Kwi 2014 03:16
    Testerrr
    Poziom 25  

PLoP Boot Menager.

A więc panowie zrobiłem małe testy i myślę, że każdego kto tu się wypowiadał zainteresują wyniki, ponieważ pisali nieścisłości ;).

Otóż wyzerowałem całego pendrive'a za pomocą HDD Low format tool. Odpaliłem go z DMDE i ku mojemu zdziwieniu - pierwsze sektory wcale wyzerowane nie były. Odpaliłem edytor i ręcznie wklepałem same zera. Pendrive u mnie był dalej wykrywany. Wtedy napisałem, że nie ma to żadnego wpływu na wykrywanie w biosie.
    Jako, że mam netbooka klienta postanowiłem sprawdzić u niego. I faktycznie - u niego mimo iż wcześniej odpalałem narzędzia z pendrive'a, teraz bios go nie wykrywał. Włączyłem w Biosie opcję floopy usb i pena wykrywało jako floopy usb właśnie.

Sformatowałem pendrive'a w windowsie i był wykrywany w biosie normalnie.
    To wyjaśnienie mnie nie zadowalało. Odpaliłem w DMDE pendrive jeszcze raz i przyglądałem się wartością. Drugi fizyczny sektor na samym końcu ma wartość AA 55. Skądś znałem tą wartość, zajrzałem więc do książek, które szczęśliwym trafem jeszcze mam nad sobą na półeczce. Pozwolę zacytować
    "Uruchomienie systemu polega na wczytaniu sektora znajdującego się pod fizycznym adresem początku wybranego wolumenu, ewentualnej kontroli jego poprawności i przekazaniu sterowania programowi tam zapisanemu. Sektor tradycyjnie jest wczytywany pod adres 0000:7C00, a kontrola jego poprawności polega na teście znacznika AA55 h znajdującego się w ostatnich dwóch bajtach sektora".

To stara książka z 1995 roku i z pewnością niektóre mechanizmy mogły ulec zmianie.
    Pewne jest natomiast, że gdy cały pen będzie wyzerowany, a tylko ten znacznik - w DMDE nazwany jako Boot signature będzie miał wartość 00 00 to niektóre biosy nie będą traktowały nośnika jako dysk twardy. Dodam, że dla biosu nie widzi różnicy między pendrivem, a hdd. U mnie na płycie Gigabyte'a różnicy nie ma, natomiast na netbooku - dopiero włączenie opcji Floopy boot (domyślnie wyłączona) sprawiło, że jest wykrywany/widziany.

Nie sądzę, chociaż przyznam szczerze, że jeszcze nie sprawdziłem, żeby jakikolwiek program zmieniał tą wartość, gdyż domyślnie dysk twardy powinien mieć taki znacznik, oczywiście mowa o FAT. Nie wiem dlaczego usunięcie tego znacznika w zerowym sektorze nie miało wpływu i dopiero w 1 sektorze ten znacznik nabiera znaczenia.
    Screeny
    (Akurat na screenie wartości nie są wyzerowane, chciałem tylko pokazać położenie znacznika, który realnie wpływał na wykrywanie w biosie)

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

0
  • #17 12 Kwi 2014 01:20
    erwin2312
    Poziom 9  

Jest inny sposób zeby poradzic sobie z instalacja systemu gdy bios nie widzi USB i gdzy nasz CD/DVD sie wysypie.Wzócic na pena instalke windowsa i wpiąc do lapka.Uruchomic nazedzie do naprawy systemu i odrazu zakonczyc operację.Pojawi sie na dole opcja zaawansowane opcje naprawy systemu gdzie trzba wybrac obraz z pliku.Nawet gdy go nie mamy to nie ma problemu bo wtedy utwiera nam sie okno Moj komputer szukamy tam naszego pena z instalką i uruchamiamy go z uprawnieniami administratora.System zaczyna sie normalnie instalowac.

0
  • #18 12 Kwi 2014 02:10
    tomko_t
    Poziom 14  

Witam.
    Pierwsze pytanie jakie powinno się pojawić to jaki model tego nieszczęsnego Pendriv'a oraz bardzo istotna rzecz w jakim systemie plików jest sformatowany.
    Dalej.
    Bootowanie można ustawić pod systemem operacyjnym w konsoli z linii poleceń.
    Po co się męczyć i szukać jakiegoś dziwnego oprogramowania do bootowania flash dysków, dla mnie jest to zbędne i strata czasu.
    @Testerrr sformatowałeś pena, a można wiedzieć jaki jest docelowy format? fat? fat32? czy NTFS? nie napisałeś.
    Piszesz o sygnaturze AA55 zobacz co jest przed same 000000000 nie ma tam informacji o podstawowych parametrach czyli wielkość partycji, rodzaj partycji i czy partycja jest aktywna. Są tam jakieś cyferki ale teraz nie chce mi się sprawdzać co oznaczają.
    Poprostu zmęczony jestem, od poniedziałku do piątku pobyt w szpitalu i teraz troszkę czytam i odpoczywam.

Z tych danych z DMDE co tam podałeś można wyliczyć tabelę partycji i wyedytować sektor rozruchowy dla tego PENA.
    Używanie narzędzi takich jak DMDE tylko z głową i doświadczeniem oraz doradztwem osób które mają doświadczenie. I nie neguję tego jeżeli ktoś coś próbuje zrobić i się nauczyć, taki PEN jest doskonałym organizmem do nauki.
    Jak coś to rozwiniemy temat dalej bo są to naprawdę przydatne rzeczy

erwin2312 napisał:
    Jest inny sposób zeby poradzic sobie z instalacja systemu gdy bios nie widzi USB i gdzy nasz CD/DVD sie wysypie.Wzócic na pena instalke windowsa i wpiąc do lapka.Uruchomic nazedzie do naprawy systemu i odrazu zakonczyc operację.Pojawi sie na dole opcja zaawansowane opcje naprawy systemu gdzie trzba wybrac obraz z pliku.Nawet gdy go nie mamy to nie ma problemu bo wtedy utwiera nam sie okno Moj komputer szukamy tam naszego pena z instalką i uruchamiamy go z uprawnieniami administratora.System zaczyna sie normalnie instalowac.

jest

0
  • #19 12 Kwi 2014 02:39
    Testerrr
    Poziom 25  

To czytaj posty jak wypoczniesz.
    Napisałem, że screen odnosi się tylko do umieszczenia sygnatury, a nie do tematu stricte.

Jak są same zera to w czym może być sformatowany pendrive? Napisałem w poście wyraźnie, że WYZEROWAŁEM CAŁEGO PENA.
    I nie miało to wpływu na wykrywanie go poza wyjątkiem, który umieściłem w poście. Proste!

0
  • #20 12 Kwi 2014 03:00
    tomko_t
    Poziom 14  

:) jeżeli nie mam pojęcia to bardzo przepraszam, a problem jest z Pendrivem, rozbawiłeś mnie
    poczytaj, dokształć się jeszcze troszkę to wtedy możemy podyskutować
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic891920.html
    A do autora tematu jeżeli masz możliwość to:
    1. Sformatuj Pendriva na FAT32
    2. Użyj programu DMDE do odczytu sektorów od 0-63lba
    3. Załącz tutaj na forum to poradzę co dalej robić
    4. Jeżeli nie masz możliwości zrobić pkt 1 to zrób pkt 2 i 3
    Pozdrwiam
    @Testerrr jeżeli nie wiesz tego

Testerrr napisał:
    Odpaliłem go z DMDE i ku mojemu zdziwieniu - pierwsze sektory wcale wyzerowane nie były.

to ja Ci podpowiem, są to informacje producenta o urządzeniu oraz firmware, jeżeli potrafisz czytać kod hexadecymalny to się dowiesz co tam jest zawarte.
    I jeszcze raz pozdrawiam. :)

0
  • #21 12 Kwi 2014 13:44
    Testerrr
    Poziom 25  

Firmware i informacje producenta zawarte w sektorach, które można edytować i wyzerować?

I pytanie o rodzaj formatowania gdy wszystkie sektory są zapisane zerami.

Przyznam, że Cię podziwiam.

Napisałem wyraźnie, że to co jest w sektorach na penie nie ma żadnego wpływu na jego wykrywanie w biosie, a Ty nie rozumiesz i dalej piszesz bzdury

O, chyba skasowałem "firmware i informacje producenta". Co za pech!

Pendrive w Biosie jest wykrywany normalnie. Idź lepiej do książek zamiast dawać ludziom durne i nieprawdziwe informacje.

-1
  • #22 12 Kwi 2014 19:54
    tomko_t
    Poziom 14  

Twój post nie wnosi tutaj nic, a ja czekam dalej na odpowiedź autora.
    A to napisałeś Ty czy ja.

tomko_t napisał:
    Testerrr napisał:
    Odpaliłem go z DMDE i ku mojemu zdziwieniu - pierwsze sektory wcale wyzerowane nie były.

A jeżeli twoja wiedza teoretyczna i praktyczna sprowadza się do kilku testów z przed kilku czy kilkunastu godzin to nie gorączkuj się i poczekaj co zrobi autor postu.
    I nie obrażaj nikogo bo stąpasz na cieniutkim lodzie.
    Pozdrawiam

0
  • #23 12 Kwi 2014 20:15
    Testerrr
    Poziom 25  

W przeciwieństwie do Ciebie ja coś robię zamiast klepać durne i nic niewnoszące posty.
    I nie wyrywaj moich zdań z kontekstu. Jak masz problem z czytaniem ze zrozumieniem to się zapisz na kurs.

Widzę, że nie dociera do Ciebie, że zawartość pena nie ma żadnego znaczenia odnośnie jego wykrywania w biosie (nie licząc sygnatury, o ktorym pisalem wyzej, a i to na niektorych biosach, domyslnie zaden program tej sygnatury nie zmieni)

Jak zwykle wpadnie Matuzalem i będzie dym. Ja nie wiem dlaczego takie bzdury są tutaj tolerowane. Ja napisałem głupotę w temacie o partycji recovery, poszedłem po rozum do głowy i wybrałem opcje edycji - usuwając szkodliwą poradę. Każdy się może pomylić, ale widzę, że należysz do niezbyt rzadkiego przypadku, że pokazuje Ci się screeny, dowody, a Ty dalej idziesz w zaparte. Masakra jakaś.

Na dokładkę rozwiązaniem czy ściśle mówiąc obejściem problemu niewykrywania pena, dla autora jest Plop boot manager.

Umiescilem w poscie i rozwiazanie i wytlumaczenie, ze problem lezy gdzie indziej, wiec na jakiej podstawie twierdzisz, ze moj post nic nie wnosi?

0
  • #24 13 Kwi 2014 06:16
    tomko_t
    Poziom 14  

ok nie ma się co kłócić, najlepiej by było aby kupił sobie odpowiednią pamięć masową (nie tandetną chińszczyznę) na której wydzieli partycję CDFS (emulowanie stacji CD/DVD) >> przekopiuje niezbędne pliki i temat rozwiązany.
    A co do tego Pnedriva to się z Tobą zagadzam, a jeżeli już się uda aby był widoczny w BIOS to nie wiadomo jak będzie się zachowywał podczas instalacji z niego systemu, kto wie czy nie padnie w którymś momencie.
    Niepotrzebna tylko nasza dyskusja, ale czasem człowiek się niepotrzebnie uniesie.
    Pozdrawiam.
    Na necie znajdzie jeżeli będzie chciał na których pamięciach masowych można zrobić partycję CDFS oraz przykładowo drugą w systemie plików FAT32.
    I jeszcze jedno z czym często się spotykam, ktoś twierdzi, że zrobił wszystko co się dało w BIOS wszystkie możliwe ustawienia - okazuje się jednak że nie.
    Tyle z mojej strony.

0
  • #25 14 Gru 2014 10:11
    adrian1201
    Poziom 29  

Temat może sprzed roku ale napotkałem na ten sam problem.
    Rozwiązałem go w trochę dziwny sposób i działa.»

Rozwiazanie problemu
    Wyjmujemy dysk i montujemy go w komputerze w którym bootuje z usb lub z cd.
    Tworzymy 2 partycje 1 na system 2 pomocniczą (o tym później)
    Instalujemy windowsa na pierwszej partycji,przełożenie teraz dysku do docelowego komputera niemiało by sęsu dlatego potrzebna jest ta 2 partycja.
    Jak sie zainstaluje to kopiujemy instalkę windowsa na tą 2 partycje.
    Uruchamiamy powtórnie instalatora z skopiowanych plików i klikamy uaktualnij.
    po pierwszym restarcie przekładamy dysk do benq reszta instalacji dokończy sie bezproblemowo.

0
  • #26 03 Paź 2015 12:58
    Michaelpol
    Poziom 11  

Skorzystałem z pomocy adrian1201.
    Problem rozwiązany dziękuję.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo