Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie piwnicy bez okien - 50m2

Tomsonowy 22 Mar 2014 16:33 2667 4
  • #1 22 Mar 2014 16:33
    Tomsonowy
    Poziom 6  

Witam.

Jestem w trakcie remontu piwnicy, docelowo będzie to sala do ćwiczeń. Mam wyprowadzonych 6 punktów na oświetlenie na sali i po jednym w szatniach (obrazek poniżej). Niestety nie ma w niej okien, nie ma ani trochę światła dziennego, dlatego planuję zakupić żarówki o ciepłym świetle ok 3000 - 3500K. Drugim mankamentem jest to, że piwnica jest dość niska i nie chcę zabierać przestrzeni na suficie, lampy będą montowane w rogach sali, tak jak narysowałem na obrazku.

Pytanie brzmi, jakiego rodzaju i moc oświetlenia najlepiej będzie użyć, aby w miarę równomiernie oświetlić pomieszczenie?

Myślałem o oprawach przemysłowych na jarzeniówki, przykręconych w rogach ściany (pod sufitem tuż), żeby światło skierować na salę.

Oświetlenie piwnicy bez okien - 50m2 Oświetlenie piwnicy bez okien - 50m2

0 4
  • #2 22 Mar 2014 17:07
    retrofood
    Moderator

Producenci opraw oświetleniowych oferują darmowe programy do projektowania oświetlenia, żeby tylko kupić ich lampy. Możesz się nimi pobawić i sprawdzić sam.

0
  • #3 22 Mar 2014 17:40
    .Jack
    Specjalista elektryk

Tomsonowy napisał:
    jestem w trakcie remontu piwnicy, docelowo będzie to sala do ćwiczeń.

Sala do ćwiczeń na własny użytek czy w celach zarobkowych ?
    O ile dla własnego użytku to nie jest konieczne przestrzeganie norm oświetleniowych i dobór jest dowolny, o tyle w celach działalności gospodarczej to należy przestrzegać normy:
    PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach.
    O ile dobrze pamiętam to natężenie oświetlenia w sali treningowej to minimum 200 lx a współczynnik oddawania barw to 80. Równomierności oświetlenia nie pamiętam.
    A najlepiej to posłużyć się programem doboru jak Dialux czy Relux czy jak radzi kolega wyżej darmowym programem któregoś z producentów jak Philips czy Osram. Programy o tyle są dobre, że mają wbudowane zalecenia aktualnie obowiązujących zaleceń norm.

0
  • #4 22 Mar 2014 18:08
    piotrp_NEW
    Poziom 15  

.Jack napisał:
    Sala do ćwiczeń na własny użytek czy w celach zarobkowych ?

Jak by było na zarobek to i tak projekt jest wymagany, a jeżeli jest nisko to nie może być zrealizowane w zgodzie z prawem. Do tego dochodzi jeszcze aspekt światła dziennego i wentylacja.

0
  • #5 22 Mar 2014 18:43
    Tomsonowy
    Poziom 6  

Nie muszę się stosować do norm, nie mam w związku z tym żadnych ograniczeń.

Sprawdzę programy i zobaczymy czy coś mi z tego wyjdzie, dziękuję za pomoc!

0
  Szukaj w 5mln produktów