Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

karta nvidia - brak dedykowanej karty

pajowy1 22 Mar 2014 17:04 2415 26
    pajowy1
    Level 8  
    witam

Mam pewien problem, mianowicie wczoraj po 10 min grze wylaczyl sie lapek. Po ponownym uruchomieniu stwierdzilem brak dedykowanej karty graficznej, tzn nie widzi jej w menadzerze urzadzen, zniknal rowniez panel nvidia. Dodam ze dzien wczesniej odebralem go z serwisu (zwarcie na plycie i gdzies wlasnie na karcie grafiki) :D. Przywrocilem fabryczne ustawienia w biosie, zainstalowalem najnowszy sterownik do biosa, nic sie nie zmienilo). Dzisiaj postawilem nowy system myslac ze moze cos sie ruszy a le dalej nic, nie widzi karty. Sterownikow do karty oczywiscie nie da rady zainstalowac, z plyty dolaczonej do lapka zainstalowalem wszystko co potrzebne.

Czy mozliwe jest ze brak tej karty spowodowany moze byc zmiana plyty glownej i byc moze brak sterownikow do niej? Poprzednia plyta glowna (p5we0 la-6901p), sciagnalem program cpu-z i tam w zakladce mother bord pisze (je50_hr --- chyba to jest oznaczenie nie wiem moze sie myle jesli tak to poprawcie :), wiec teoretycznie chyba byla zmiana plyty w serwisie o czym nie zostalem poinformowany. W tym cpu-z rowniez nie pokazuje mi karty nvidia.

Laptop Acer espire 5750g i5-2430
    8gb ram
    hd graphics family 3000 i dedykowana geforce 540

Czy mozliwe ze znowu cos padlo w tej karcie?? Nie jestem jakims wybitnym ekspertem wiec prosze o jakies sugestie i wyrozumialosc w ewentualnej nie wiedzy :)

Dodatkowo jeszcze powiem ze w menadzerze urzadzen ma mam wykrzykniki na 2 "podstawowe urzadzenie systemowe" nie wiem co to jest ale w zaden sposob nie moge tego zainstalowac, na plycie nie widzi w necie tez nie moze wyszukac.
    pajowy1
    Level 8  

sory ze tak pozno, nie mialem dostepu do kompa

zrzut menadzera urzadzen, za pierona nie wiem jak zainstalowac te podstawowe urzadzenie, aczkolwiek wydaje mi sie ze zawsze tak mi zostawalo, karte jak widac tylko jedna wyswietla
    elessar87
    Level 33  
    Czy sterownik chipsetu został zainstalowany?
    pajowy1
    Level 8  
    Wszystko co moglem zainstalowac z plyty zainstalowalem, jak zawsze po formacie.
    Dziwne tylko ze przed tym wszystkim przez ten krotki okres bylko normalnie, ucielo po 10 min gry, wylaczylo kompa dlatego wydaje mi sie ze to raczej wina sprzetu, samej karty no nie wiem.
    User removed account
    User removed account  
    pajowy1
    Level 8  
    I tego sie wlasnie obawialem :) jak widac z rzetelnego serwisu to on nie wrocil skoro znowu sie karta sypnela :) nic, jezeli nikt nie ma jakichs innych pomyslow to tak zrobie, oddam spowrotem, gwarancje na karte niby dostalem 3 miesieczna.
    A co do tych wykrzyknikow to juz ich nie ma, przegrzebalem jeszcze raz na plycie cd i okazalo sie ze to byl jakis sterownik do obrazow czy cos takiego dolaczam zrzut

Jak by co to odpisze po ewentualnym serwisie co i jak, by kazdy z podobnym problemem wzial to pod uwage:)
    nanab
    Level 27  
    Pewnie w "serwisie" podgrzali tylko kartę żeby ruszyła na chwilę i skasowali parę stówek za druciarstwo. Na naprawę byś dostał min. pół roku. Na 3 mies. dają przy przelucie, reballu czy innych dziwnych wynalazkach.
    pajowy1
    Level 8  
    Witam ponownie. Lapek poszedl do serwisu i mam do was takie pytanie. Typ z serwisu twierdzi ze karta jest napewno w porzadku gdyz komputer sie uruchamia normalnie, karta jest polaczona z reszta ukladu i niemozliwe bylo by wlaczenie laptopa z uszkadzona karta, tak gosc twierdzi i szukaja przyczyny.

Nie znam sie dobrze na tym i powiedzcie czy jest w tym racja bo cos gosciom nie ufam :)

Wydaje mi sie ze normalnym jest uruchomienie lapka (jezeli karta zewnetrzna ktora "niby padla" nie zostaje wykryta przez system) na karcie zintegrowanej no nie wiem, co o tym sadzicie??
    User removed account
    User removed account  
    pajowy1
    Level 8  
    ok czyli mozna odpalic normalnie laptopa ze spartolona karta zewnetrzna?? bo wg nich gdyby byla zepsuta to nie :)
    User removed account
    User removed account  
    monias227
    Level 11  
    Tak jak kolega wyżej pisze, można . Czasami zdarza się właśnie błąd sterownika, bądź karta nie działa w pełnej rozdzielczości, są również inne możliwości o których nie będę się rozpisywał bo nie ma takiej potrzeby.
    pajowy1
    Level 8  
    Witam ponownie. Sprawa wyglada tak. Jutro odbieram lapka z serwisu w stanie nieuzywalnosci lub w stanie uzywalnosci ale bez dedykowanej karty nvidia. Goscie twierdza ze jest jakies zwarcie na plycie glownej, gdzies prawdopodobnie w glebszej jej warstwie na sciezkach, ktore powoduja odciecie tej karty od stanu uzywalnosci, tak to po krotce zrozumialem:)

Jezeli faktycznie tak jest to troche niefajnie;), zastanawiam sie co zrobic bo w przypadku odebrania lapka w stanie bez karty nvidia to tak naprawde wyrzucilem 360 zl w robote ktora zostala zrobiona w polowie a piernik wie czy cos zaraz jeszcze nie wystrzeli.

Z drugiej jednak strony to zwracaja mi kase i odbieram lapka w ogole nie zdolnego do uzycia. A wyglada to tak ze zakladaja mi stary uklad (bo on zostal wymieniony i niby za to tyle kasy) ktory znowu powoduje zwarcie gdzies tam na plycie i komp nie chula :).

Jak widac jestem troche w czarnej pupie :)

Co mam robic? Cos proponujecie? jakies sugestie, obiekcje?? :D

Ktos zapyta moze ze to tez zalezy od tego czy mi ta karta potrzebna bo w sumie nadaje sie tylko do pogrania. Odpowiem ze niekoniecznie potrzebna, ale wiadomo ze czasami "jakiegos meczyka w fifke" by sie zagralo:)
    User removed account
    User removed account  
    pajowy1
    Level 8  
    Piotrek a spojrz na ten temat jeszcze

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2765558.html

Tu koles z pierwszego serwisu w ktorym bylem zalozyl temat, w sumie duzo z niego nie wynika ale ten nie znalazl przyczyny zwarcia. Ci drudzy znalezli niby na grafie wlasnie, wymienli uklad i cos chyba na plycie glownej jeszcze robili bo tam tez to zwarcie poszlo. Wymienili no i dalej znasz temat :)

Mnie tez sie to nie podoba ale nie wiem jak lepiej zrobic? czy wziac dzialajacego bez chodzacej nvidii czy ze starym ukladem i znowu nadpalonym gowienkiem bo przy zmianie ukladu znowu gdzies zagrzeje na plycie??
    User removed account
    User removed account  
    pajowy1
    Level 8  
    No a jak ty sie zapatrujesz na kwestie zwarcia na plycie gdzies glebiej na sciezkach tak jak ten serwisant mowi? Jezeli tak jest to niemozliwa jest naprawa takiego czegos bo przeciez nikt plyty nie bedzie rozdzielal. Gosc mowi ze w tym ukladzie jaki jst teraz zalozony grafika jest ok tylko zwarcie wlasnie gdzies na plycie odcina nvidie.
    User removed account
    User removed account  
    pajowy1
    Level 8  
    Ok. Zdecydowalem zabrac laptop w stanie w jakim go tam zanioslem, czyli bezuzytecznym ze zwrotem kasy:). Nie wiem czy dobrze robie, pozyjemy zobaczymy, a do kolegi sie odezwe w razie "w" w odpowiednim czasie ;)
    batq
    Level 11  
    Witam.
    Ze względu na decyzję klienta usuwam post.
    Pozdrawiam :)
    User removed account
    User removed account  
    batq
    Level 11  
    Mogły. Ale biorąc pod uwagę ze okład nie był ściągany w poprzednich serwisach (bezołowiowe kulki). Sam Tez nie jest w stanie doprowadzić do roztopu kulek. Mam nadzieje ze nie rozmawiam z kimś zielonym w dziedzinie BGA.
    User removed account
    User removed account  
    batq
    Level 11  
    Zdjęcie pochodzi z laptopa po wymianie układu.
    User removed account
    User removed account  
    batq
    Level 11  
    W takim wypadku Proszę o podsumowanie:
    Uznajemy naprawę - do co prawna do gier niestety już nie posłuży.
    Wymieniamy Płytę - co to za serwis na łatwiznę idzie.
    Odbieramy uszkodzony i mamy świadomość ze :
    Piotrek Majstersztyk wrote:
    Widzę, właśnie. Uszkodzenia widzę spore. Powiem krótko, będzie ciężko coś z tym zrobić.