Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze wzmacniaczem TDA2822M

evolucja 22 Mar 2014 18:58 1458 9
    evolucja
    Level 20  
    Cześć,
    złożyłem sobie taki wzmacniacz na płytce prototypowej:
    http://www.jabel.com.pl/files/instrukcje/J-245.pdf

Który docelowo ma zostać użyty do modułu bluetooth. Niemniej wykonałem na razie podstawową aplikację i podłączyłem sygnał z komputera(jeden kanał) oraz mały głośniczek(słuchawki chce rozwalić tym charczeniem).
    Bo właśnie z charczeniem mam problem. Jak tylko podepnę sygnał + do komputerowego wyjścia słuchawkowego głośnik zaczyna buczeć. Jeśli puszczę muzykę(ustawienie na 30%) to przez charczenie gdzieś tam słychać tą muzykę..
    Efekt prezentuje filmik poniżej:

Zasilam z baterii 9V. Co może być nie tak?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    danielkk
    Level 31  
    Bo to co podpiąłeś to nie jest głośnik tylko buzzer i nie nadaje się do wzmacniacza.
    evolucja
    Level 20  
    Zmieniłem na głośniczek ze starej MP4. Efekt ten sam..
    Problem ze wzmacniaczem TDA2822M
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak zasilane? Z czego? Te długie połączenia i wiszący obok moduł BT też pozostawiają wiele do życzenia.
    Wzmacniacz złożyć na płytce uniwersalnej, elementy na krótkich wyprowadzeniach. Sugerować się rozmieszczeniem na płytce z zestawu. Próbować uruchamiać bez włączonego modułu BT. Obciążyć jakimś normalnym głośnikiem lub słuchawkami, a nie nie wiadomo czym.
    Kupiłbym też nowy układ. Czort wie, co już z tym zrobiłeś.
    danielkk
    Level 31  
    A jakiej mocy jest ten wzmacniacz? Być może, że sygnał z komputera jest zbyt wysoki i z tego te szumy, spróbuj obniżyć poziom głośności w PC.
    evolucja
    Level 20  
    Błażej wrote:
    Jak zasilane? Z czego?

Bateria 9V. Próbowałem też z baterią 3.7V. Wtedy też charczy, ale dopiero po sekundzie-dwóch od podłączenia zasilania.
    Błażej wrote:
    Te długie połączenia i wiszący obok moduł BT też pozostawiają wiele do życzenia.

Moduł bluetooth jest odłączony. Co prawda na początku próbowałem z nim, ale potem stwierdziłem, że najpierw uruchomię sam wzmacniacz, dopiero potem podłączę pod moduł.

Błażej wrote:
    Obciążyć jakimś normalnym głośnikiem lub słuchawkami

Boję się obciążać moimi Senkami HD202, bo nie chcę ich rozwalić..

Błażej wrote:
    Kupiłbym też nowy układ. Czort wie, co już z tym zrobiłeś.

Wydaje mi się, że nic wielkiego mu się nie stało jeszcze. Bez podpiętego sygnału jest zupełna cisza na wyjściu.

danielkk wrote:
    Być może, że sygnał z komputera jest zbyt wysoki i z tego te szumy, spróbuj obniżyć poziom głośności w PC.

PC może być zupełnie wyciszony, natomiast wystarczy podpiąć wyjście(co robię w pierwszych sekundach filmiku) i zaczyna charczeć. Poziom głośności ma znaczenie, ale na zasadzie: słychać muzykę przez charczenie, albo nie słychać.
    Błażej
    Wygląda, że układ się wzbudza. I może już być uszkodzony. Ale piłuj go dalej...
    Jakieś badziewne słuchawki można kupić za kilka zł...
    evolucja
    Level 20  
    Wyrzucenie kondensatora 100nF i rozdzielenie masy zasilania oraz wejścia(ta wykorzystana jest tylko do połączenia kondensatora 100uF z minusem wejścia TDA) układ prawie zaczął działać. Gdyby nie pisk(acz już nie taki ogłuszający jak poprzednie trzeszczenie) chyba dałoby się normalnie czegoś słuchać..
    Czy mimo wszystko mam wnioskować, że układ jest już uwalony? Czy naprawdę tak łatwo go załatwić..?
    Błażej
    Jeśli się wzbudzał, to mogło go to ubić.
    bogi
    Level 28  
    Połącz to wszystko jeszce raz krótkimi przewodami i nie rób wejścia obok wyjścia, zapobiegniesz sprzężeniom. Na wejściu powinieneś zamontować potencjometr do regulacji poziomu sygnału wejściowego.