Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie układu z tyrystorem

22 Mar 2014 19:25 2049 8
 • Level 10  
  Witam!
  Jestem w trakcie budowy małej zgrzewarki. Jako sterownika użyłem gotowego microkontrolera Arduino Nano do którego wsad chętnie udostępnię zainteresowanym ale najpierw chciałbym uruchomić moją nową zabawkę. Zgrzewarka jest już ukończona w 99%, problem pojawił się podczas prób zgrzewania, mianowicie na biegu jałowym wszystko działa idealnie słychać jak się załącza trafo na wszystkich zakresach (czasy zgrzewania 10ms, 50ms, 100ms) , podczas wcześniejszych prób używałem żarówki 15W. Podczas próby zgrzewania tyrystor załącza i zostaje w stanie przewodzenia tak długo jak zwarte są elektrody na zgrzewanych blaszkach, po rozerwaniu elektrod tyrystor rozłącza. I tu zwracam się z prośba do zaawansowanych kolegów elektroników o pomoc.

  Moc trafo to 1000W
  Tyrystor to CMA30E1600PB z Igt 28mA
  R 10,11 użyłem z zapasem 830Ohm ( i tu podejrzewam leży problem, nie chcialem usmażyć tyrystora bo dla mnie to najdroższy element mojej zgrzewarki :))

  Dziwne zachowanie układu z tyrystorem
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • User removed account  
 • Level 43  
  Transformator może za bardzo mieszać i stąd problem. To, że tam jest mostek to nic, napięcie jest w 100% tętniące wiec jest ok tylko przesuniecie fazowe nie pozwala we właściwym czasie zmaleć prądowi do wartości, przy której tyrystor się wyłączy.

  Tu może być podpowiedź na rozwiązanie problemu.
 • Level 43  
  Obciążenie indukcyjne zwiększa szybkość narastania napięcia na tyrystorze w chwili wyłączenia, przez co może nie starczyć czasu na wyłączenie, spróbuj ograniczać układem gasikowym RC.
 • Level 26  
  Witam. Taki układ sterowania transformatorem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Transformator jak wiadomo ma dość znaczną indukcyjność i wyłączenie tyrystora przy przejściu napięcia sieci przez zero nie następuje, gdyż indukcyjność transformatora wymusza przepływ prądu. Jak byś włączył oscyloskop równolegle do tyrystora to zobaczysz że podczas zgrzewania napięcie nigdy nie spada do zera, a tym samym nie ma możliwości wyłączenia tyrystora. Lepszym rozwiązaniem jest włączenie dwóch tyrystorów przeciw-równolegle. Polecam lekturę:
  Link rozdział 5.4 od strony 71.
 • Level 10  
  Witam i dziękuje.


  jarek_lnx wrote:
  Obciążenie indukcyjne zwiększa szybkość narastania napięcia na tyrystorze w chwili wyłączenia, przez co może nie starczyć czasu na wyłączenie, spróbuj ograniczać układem gasikowym RC.


  Będę najpierw próbował z układem gasikowym. Poza tym znalazłem w domu mały 40 amperowy SSR, więc następnie spróbuje z nim. Poczytam jeszcze i coś na pewno z tego wyjdzie.

  jdubowski wrote:
  Ja bym jeszcze radził sprawdzić czy problem nie tkwi w sterowaniu (Arduino) i w tym celu zastąpiłbym ten układ bateryjką z rezystorem.  Z Arduino jest wszystko ok. Mam jeszcze zainstalowaną Led jak kontrolkę czasu impulsu i tu wszystko jest OK


  W wolnej chwili będę dalej próbował i podzielę sie wynikami.
 • Level 10  
  Witam
  Problem rozwiązany, po kilku nieudanych próbach z gasikami wziąłem się za budowę układu na dwóch tyrystorach. Układ oparty o 2 tyrystory 2N6504 połączonych na przemian równolegle działa tak jak powinien oczywiście z separacją na MOC3041 . Jeden tyrystor nie radził sobie u mnie z prądem powyżej 5A

  Dodano po 3 [minuty]:

  jdubowski wrote:
  Witam . Taki układ sterowania transformatorem nie jest najlepszym rozwiązaniem . Transformator jak wiadomo ma dość znaczną indukcyjność i wyłączenie tyrystora przy przejściu napięcia sieci przez zero nie następuje gdyż indukcyjność transformatora wymusza przepływ prądu . Jak byś włączył oscyloskop równolegle do tyrystora to zobaczysz że podczas zgrzewania napięcie nigdy nie spada do zera , a tym samym nie ma możliwości wyłączenia tyrystora. Lepszym rozwiązaniem jest włączenie dwóch tyrystorów przeciw-równolegle . Polecam lekturę Link rozdział 5.4 od strony 71.  Fajna lektura dziękuje za pomoc.

  Dodano po 2 [minuty]:

  W wolnej chwili zaprezentuje moją zabawkę w akcji i przyszykuje wsad do Arduino.
 • Level 10  
  Witam
  Ja również zbudowałem zgrzewarkę z identycznym sterowaniem tyrystora,i mam ten sam problem a mianowicie tyrystor nie rozłącza mi trafa. Pytanie moje jak połączyć dwa tyrystory na przemian równolegle aby zadziałało, i jak to połączyć z MOC3041 i jakie oporniki tam zainstalować.Proszę o jakiś schemacik.

  Pozdrawiam