Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik akwarium i dziwne reserowanie układu

lumpus 22 Mar 2014 19:58 1776 14
 • #1 22 Mar 2014 19:58
  lumpus
  Poziom 14  

  Witam

  Na wstępie chciałbym napisać iż zanim zdecydowałem się tu napisać to poczytałem trochę na elektrodzie postów z podobnymi problemami i zastosowałem parę wybranych sposobów pozbycia
  się tego problemu - niestety bez rezultatu.
  Sprawa wygląda tak, od 3 dni walcze z takim problemem: znajomy mnie poprosił bym mu zmontował jakiś sterownik do akwarium...Postanowiłem złożyć uP3004 (nadmieniam, że jeden juz zrobiłem dla siebie i działa, nie ma co prawda pamięci po wyłączenia zasilania ale jakoś działa).
  Ten znajomy chciał abym zmniejszył gabaryty tego sterownika, to usiadłem, zaprojektowałem nowe PCB i zrobiłem. Sterownik działa jednak jest problem tego typu, że się resetuje co jakiś czas MCU.
  Zwykle tak bywa podczas załączania i wyłączania przekaźników. Zakładam, że to ich wina. Poza tym objawem jest jeszcze jeden, który wygląda tak: podczas wielokrotnego podłączania i odłączania np. lampki do i z gdziazd w sterowniku również się resetuje. Zakładam, że winę za ten stan rzeczy ponoszą właśnie przekaźniki. Dawałem już kondensatory na zasilanie MCU, dawałem na wyjście z stabilizatora-NIC. Czy wie ktoś może co zrobić by MCU miał podtrzymanie ustawień w pamięci po wyłączeniu prądu? Podłączenie baterii nic nie daje, czas wyświetla i biegnie ale po ponownym włączeniu do sieci - RESET.W załączeniu schemat. Jeśli ma ktoś pomysł jak się pozbyć nie chcianych resetów to proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

  0 14
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 22 Mar 2014 20:08
  mi14chal
  Poziom 28  

  Ale tego swojego PCB nie pokażesz i liczysz na pomoc?

  0
 • #3 22 Mar 2014 20:12
  lumpus
  Poziom 14  

  Upsss faktycznie, wyleciało mi z głowy.

  Proszę bardzo.

  W załączniku PCB z elementami.
  Oznaczenia elementów przypadkowe.
  Robiłem z głowy i schematu.

  0
 • Arrow Multisolution Day
 • #4 22 Mar 2014 21:55
  Mateusz@
  Poziom 17  

  skąd mamy wiedzieć gdzie jaki element jest?

  0
 • #5 23 Mar 2014 08:06
  Gienek
  Poziom 35  

  Jeżeli bateria do podtrzymania jest zamontowana, to według schemat EDW dioda D7 jest odwrotnie wlutowana (z baterii napięcie nie jest podawane na VCC).
  Do pinu RST podpięty jest kondensator (chyba 1uF). Ja bym dał jeszcze rezystor 8k2 od tego pinu do masy.

  0
 • #6 23 Mar 2014 08:31
  lumpus
  Poziom 14  

  Gienek napisał:
  Jeżeli bateria do podtrzymania jest zamontowana, to według schemat EDW dioda D7 jest odwrotnie wlutowana (z baterii napięcie nie jest podawane na VCC).
  Do pinu RST podpięty jest kondensator (chyba 1uF). Ja bym dał jeszcze rezystor 8k2 od tego pinu do masy.


  Witam

  Nie jestem pewien ale jesli dioda7 bylaby odwrotnie wlutowana to po wyłączeniu sterownika z prądu nie pokazywałoby na LCD czasu itd...A on wyświetla czas...ustawienia zachowuje, można po menu śmigać...Tylko podczas włączania do prądu 230V - reset. :-( . Co do rezystorka przy kondensatorze obok resetu dzis sprawdze.
  Dziękuje za podpowiedź.

  0
 • #7 23 Mar 2014 08:56
  Gienek
  Poziom 35  

  W końcu nie wiem co Ty tam masz porobione. Ja patrzyłem na schemat z EDW i tam jest błąd, bo dioda oznaczona D7 jest odwrotnie pokazana - przy takim połączeniu po wyłączeniu sterownika z sieci procesor nie ma prawa być zasilany. Widocznie Ty przy montażu włączyłeś ta diodę poprawnie. Co do resetu - zmień jeszcze kondensator przy RST na 10uF (i ten rezystor).

  0
 • #8 23 Mar 2014 11:13
  lumpus
  Poziom 14  

  Tak, wlutowałem prawidłowo:-) Wiedziałem co będzie gdy zrobie jak na schemacie:-)
  Za godzine, może 2 wezme się za wlutowanie tego kondensatora i rezystora i napisze jak działa.

  Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

  Zgodnie ze wcześniejszą wypowiedzią pisze jak sprawa wygląda.
  Podczas testowania wyglądało na wszystko ok (ok 40 min) nawet po alarmie kiedy załączył powietrze, bez problemu przeszedł w zadane wcześniej ustawienia bez resetu.
  Jednak kiedy od czasu do czasu przekładałem lampkę z jednego gniazda do drugiego
  po kilku razach w odstępach czasowych ok. 10 min zresetował się. Teraz testuje bez przekładania lampki, zobaczymy jak będzie. Na razie wygląda na to, że nadal jestem w punkcie wyjścia, gdyż on potrafi się zresetować po dobie czasem...Co do podtrzymania jeszcze nie sprawdzałem.

  0
 • #9 23 Mar 2014 14:48
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  0. Ten sterownik jest bardzo niepraktyczny i powszechnie znany jest jako wadliwy. Potrafi ugotować rybki. Vide: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic158901.html
  1. Klasyczny przykład nieprawidłowego projektowania PCB:
  - Jaka jest odległość między polami DIODA3, 4 i 5, a ścieżką zasilania urządzeń sieciowych? Przecież to grozi porażeniem! I nic dziwnego, że jest wrażliwe na każde drgnięcie na wejściu. To indukuje zakłócenia i grozi uszkodzeniem uC i/lub zawartości akwarium.
  2. Jak zamontowałeś te diody; diody na płytce, a przekaźniki w powietrzu czy diody pominięte?
  3. Jeżeli E$12 i E$22 to bezpieczniki, to zupełnie bez sensu. Wystarczy jeden.
  4. Proponuję zaprojektować nową płytkę, gdzie będzie wyraźny podział i dystans między częścią gorącą (sieć) i częścią zasilaną niskim napięciem. Jeżeli to ma być małe, to użyj elementów SMD, które lutuje się jeszcze łatwiej niż przewlekane. Przekaźniki proponuję zasilać i łączyć do masy zupełnie osobnymi ścieżkami i możliwie dobrze filtrowanym. I unikaj równoległych ścieżek dla sygnałów i obwodów przekaźnika.
  5. Możesz też poszukać nowszych rozwiązań, które pozwalają ustawiać/regulować temperaturę, mają zabezpieczenia programowe w zakresie temperatury i czasu. Mogą też mieć dodatkowe funkcje, np. karmienie rybek.

  0
 • #10 23 Mar 2014 16:49
  lumpus
  Poziom 14  

  Witam ponownie

  Czytałem wcześniej ten post z tego linka.
  Zastosowanie sposobów z tego postu nic nie dało.
  Jeśli chodzi o przekaźniki to są faktycznie troszke w powietrzu nad diodami.
  Niestety soft, na którym projektowałem ma ograniczone możliwości(okrojona darmowa wersja).
  Wiemy o jaki chodzi więc nie będę pisał.
  Czyli może być przyczyną, że diody za blisko przekaźników - tak?
  Ps.
  Oczywiście mam świadomość, jak działają przekaźniki, że pole magnetyczne jest na cewce itd.
  Ale żeby aż takie? Poza tym układ sie resetuje przy wielokrotnym wkładaniu w gniazdo np. powietrza lub oświetlenia i wyjmowaniu wtyczki z gniazda.
  Nadmieniam, że mam już taki sterownik ponad 4 lata, oprócz podtrzymania pamięci MCU działa doskonale, nie resetuje się, nie zawiesza, nie ugotował niczego itd. Różica polega na odległościach między przekaźnikami, diodami itd.

  0
 • #11 23 Mar 2014 17:55
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Kluczem nie jest odległość między przekaźnikami a diodami, tylko odległość między ścieżkami prowadzącymi napięcie sieciowe. To na tych długich, równoległych ścieżkach indukuje się napięcie (szpilka) wywołująca reset układu lub inne mniej widoczne problemy.
  Odsuń maksymalnie ścieżki obwodów sieciowych (230V) od obwodów niskiego napięcia.
  Zamiast przekaźników możesz przecież użyć triaków z optoizolacją, np. MOC3xxx.

  Atmel Studio jest za darmo, Eclipse jest za darmo. Wymień ten archaiczny już uC na jakiegoś małego AVR (PIC lub ARM), który ma na pokładzie ADC i kilka innych drobiazgów i pewnie będzie dużo lepiej. Programuje się to prawie tak samo jak '51, wybór układów dużo większy, pobór prądu mniejszy.
  A jeżeli za nic w świecie nie chcesz zmieniać uC, to możesz spróbować z tym softem:
  http://www.nuvoton.com/NuvotonMOSS/Community/...?tp_GUID=670aaf31-5d5c-45d3-8a9e-040e148d55cf

  0
 • #12 23 Mar 2014 18:10
  lumpus
  Poziom 14  

  Nie bardzo wiem co kolega miał na myśli odnośnie pisania programów na MCU gdyż ja miałem na myśli Cadesoft Eagla. Pracuje na linuksie i właśnie na nim. A jeśli już coś na mcu to w CodeBlocks.

  0
 • #13 24 Mar 2014 18:46
  lumpus
  Poziom 14  

  Witam

  Jak narazie sterownik pracuje już dobę i nie resetuje się, przynajmniej nie dostałem sygnałów o tym. Ale będę projektował nową płytkę PCB tym razem na triakach.
  Czy wie ktoś może jak zrobić lub przerobić układ by miał podtrzymanie pamięci ale takie, które po włączeniu prądu nie resetował się sterownik?

  Pozdrawiam

  0
 • #14 30 Mar 2014 09:08
  lumpus
  Poziom 14  

  Witam po przerwie.

  Dokonałem zmian w sterowniku wedle przepisu kolegi Gieneka.
  Sterownik działał bez problemu parę dni, jednak wczoraj dostałem info iż się sam z siebie zresetował. Tak więc niestety nie przyniosło to zamierzonych oczekiwań.
  Jednak bardzo dziękuje za tą sugestie.
  Jednak wezmę się za projekt nowej PCB na mocach.
  Jeszcze tylko jak podtrzymać pamięć MCU podczas zaniku napięcia w sieci tak aby po ponownym włączeniu napięcia się nie resetował?
  Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
  Pozdrawiam

  0
 • #15 22 Kwi 2014 19:52
  lumpus
  Poziom 14  

  Witam

  Jako, że nie ma innych propozycji temat zamykam.
  Wykonałem pcb na mocach, na razie działa.
  Dziękuje za zainteresowanie oraz pomoc.
  Pozdrawiam

  0